utorok - 16. apríla, 2024
, Predvianočná atmosféra sa začína už aj v Žiline

Predvianočná atmosféra sa začína už aj v Žiline

V centre Žiliny po roku opäť zavládne vianočná atmosféra. V piatok 23. novembra 2018 sa na Mariánskom námestí a Námestí Andreja Hlinku otvárajú vianočné trhy. Oproti minulému roku bude na Mariánskom námestí viac predajných stánkov.

Mestská kasa si prilepší o viac ako 180 tisíc eur

Návštevníci tu nájdu 14 stánkov s občerstvením, osem z nich bude predávať prioritne tradičné jedlá, šesť stánkov tradičné nápoje. Na Námestí Andreja Hlinku budú štyri predajné stánky s občerstvením. Okrem jedla a pitia sa návštevníci trhov môžu tešiť aj tento rok na remeselníkov, ktorí budú svoje produkty ponúkať v ďalších 21 stánkoch. Dva stánky sú určené pre charitatívne a neziskové organizácie. Mesto Žilina aj v tomto roku pokračovalo v tradícii a predajné stánky súťažilo prostredníctvom aukcie, vďaka čomu poputuje do mestskej kasy vyše 180 tisíc eur. Novinkou počas tohtoročných trhov bude kompostovateľný riad. Predajcovia sa radnici pri podpisoch zmluvy zaviazali, že jedlá i nápoje budú predávať v rozložiteľných nádobách. „Punč v plastovom pohári či klobáska na plastovom tanieri je už minulosťou. Zavedením povinnosti používať pri predaji občerstvenia kompostovateľný a papierový riad, chceme znížiť množstvo jednorazového plastu, ktorý sa na vianočných trhoch každoročne produkuje. Uvedomujeme si, že to nie je úplne ideálny model, ale niekde začať musíme, ak sa chce Žilina stať moderným mestom,“ vysvetlila Ingrid Dolniková, vedúca oddelenia kultúry, športu, cestovného ruchu a miestneho rozvoja mesta Žilina.

Vianočnú atmosféru doplní aj neprehliadnuteľná výzdoba

Mariánske námestie už od minulého týždňa zdobí vianočný stromček, 15-metrový smrek obyčajný. Už tretí rok budú zdobiť centrum mesta svetelné vločky a anjeli, malé stromy na Mariánskom námestí sa zase rozžiaria drobnými svetielkami a guľami, Farskú uličku a priľahlé ulice skrášlia svetelné prevesy. K vianočnej výzdobe neodmysliteľne patrí od minulého roka i veľká imitácia vianočnej gule. Novinky vo vianočnom osvetlení neobišli v tomto roku ani Námestie Andreja Hlinku, kde pribudne svietiaca sobia rodinka.

Počas tohtoročných trhov budú na Mariánskom námestí v Žiline prebiehať mnohé sprievodné a kultúrne podujatia. Mikuláš navštívi najmenších Žilinčanov v stredu 5. decembra o 17.00 hod., kde tradične rozsvieti i vianočný stromček. Na Luciu, vo štvrtok 13. decembra, vystúpi Spevácky súbor Máj, žilinský Folklórny súbor Rozsutec aj zaujímavá skupina. Soboty budú na Mariánskom námestí patriť vystúpeniam divadla Kapor na scéne, 8. decembra sa pokúsi vyčarovať úsmev na tvári herec Daniel Heriban s predstavením Čosi úsmevné. Počas adventných nedieľ sú pre návštevníkov pripravené hudobné vystúpenia. Na Námestí Andreja Hlinku sa 14. decembra 2018 predstavia známi snowboardisti a freeskieri na tradičnom podujatí Big Jump v meste, ktoré zároveň otvorí zimnú sezónu členov OOCR Malá Fatra.

Vianočné trhy v Žiline potrvajú do nedele 23. decembra.

Zdroj: mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …