štvrtok - 18. apríla, 2024
, Prichádza akustická Búrka. Lukáš Adamec ponúka skladbu v novom šate
Foto: Marek Čecho

Prichádza akustická Búrka. Lukáš Adamec ponúka skladbu v novom šate

Len pár dní dozadu dal spevák Lukáš Adamec do pozornosti jednu zo svojich skladieb z prvého štúdiového albumu. Verejnosti ponúkol nezvyčajnú verziu skladby Búrka, ktorá vznikla tak, že pri prvom počutí chytila za srdce i ostrieľaných hudobníkov.

Láska, odsúdená na zánik

Po úspešných singloch Horúca Láska, Keď ma raz odsúdia, či Dýchaj Lukáš Adamec ponúka ďalšiu skladbu zo svojho prvého štúdiového albumu. Milostná skladba BÚRKA počas nahrávania albumu dostala i druhý šat. Video akustickej verzie, na ktorej okrem Tomiho Okresa hosťujú hudobníci, ktorí pôvodnú verziu, vydanú na albume nenahrávali, zverejnil uplynulý víkend.

Pesničku Búrka skomponoval skúsený muzikant Tomi Okres (momentálne pôsobiaci v českej kapele Chinaski), ktorý Adamcov album taktiež produkoval.  Motív piesne bol jasný už po prvom vypočutí. „Keď mi Tomi prvýkrát zahral melódiu Búrky, hneď som sa do nej zaľúbil a vedel som, že text musí byť o láske,“ vyjadril sa úspešný spevák. Zároveň prezrádza, že skladba v ňom evokovala ten najkrajší cit, ale z jeho smutnej stránky.“Pesničkou som chcel vyjadriť nešťastné milovanie. Lásku, ktorá je odsúdená na zánik, a hlavne  tú nevyhnutnosť konca, aj keď sa láska medzi dvoma ľuďmi stále nachádza,“ priblížil Košičan ústrednú tému piesne.

Očarila i ďalších hudobníkov

Romantická nôta Adamca inšpirovala natoľko, že na napísanie úplného textu piesne mu postačilo len desať minút a stala sa jednou z jeho najobľúbenejších pesničiek z albumu. Búrka sa nahrávala v prešovskom štúdiu a ruku k dielu priložili i priatelia – hudobníci. Štúdiovú verziu spolu s autorským duom nahrali Martin Gašpar, Marcel Buntaj, či Marián Čekovský.

Nápad na akustickú verziu v celkom inej zostave, ako pri albumovom znení vznikol spontánne.  Počas nahrávania CD-čka Lukáša Adamca podporilo mnoho talentovaných a úspešných hudobníkov. Jedným  z nich je aj Peter Bič, ktorého gitaru je počuť v dvoch skladbách na albume. „Bolo to veľmi rýchle a absolútne nepripravované a som veľmi rád, že je to tak,“ prezradil Adamec, ako vzniklo spojenie Búrky s menami Tomi Okres (gitara), Peter Bič (gitara), ajJozef Dvořák (perkusie).

, Prichádza akustická Búrka. Lukáš Adamec ponúka skladbu v novom šate
Foto: Marek Čecho

Sympatický Košičan odkazuje, že Búrka je posledným singlom z prvého albumu, ktoré ponúka slovenským rádiám. Lukáš momentálne pracuje na novej produkcii. Materiál na nový album stále vzniká. Niekoľko skladieb už  vymyslených máme,  takže teraz to treba pekne zlepiť, naskúšať, hrať a nahrať.“  Fanúšikov podľa vlastných slov láka na živelný singel, ktorý ponúkne začiatkom budúceho roka.„Špeciálne sa teším na skladbu, v ktorej zo seba dáme opäť kus toho nášho kapelného a zároveň slovenského temperamentu. Viac zatiaľ o budúcich plánoch neprezradím, snáď len, že naše nové piesne predstavíme aj na živo na našich dvoch špeciálnych koncertoch v Bratislave a v Košiciach, ktoré plánujeme usporiadať na jar budúceho roka,“ poodkryl hudobník svoje plány do blízkej budúcnosti.

Zdroj: Janka Marczellová

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Hnilica, Juraj Hnilica v silnej výpovedi odkazuje na dôležitosť odpustenia

Juraj Hnilica v silnej výpovedi odkazuje na dôležitosť odpustenia

Večne usmiaty a vždy pozitívne naladený pesničkár Juraj Hnilica. Aj takýto prívlastok si zaslúžil martinský rodák …