sobota - 2. marca, 2024
, Prvé sneženie spustilo zimnú údržbu v celom Žilinskom kraji
Foto: ŽSK

Prvé sneženie spustilo zimnú údržbu v celom Žilinskom kraji

Žilinský kraj sa v utorok zobudil do bieleho rána. Na náhly nástup zimných podmienok je Správa ciest Žilinského krajadobre pripravená. V režime zimnej pohotovosti funguje užod 1. novembra a máme za sebou prvé poľadovice i sneženie“ potvrdila predsedníčka kraja Erika Jurinová. Na každom stredisku – Závod Horné Považie, Závod Kysuce, Závod Liptov, Závod Orava a Závod Turiec sak tomuto dátumu aktivovala dispečersko-spravodajská služba, ktorá vysiela do terénu sypače podľa aktuálnych klimatických podmienok.

Prvý sneh sa nakoniec objavil až v samom závere mesiaca. Sneženie zachytilo primárne horské prechody Čertovicu, Šturec, Makov, sedlo Príslop i sedlo Beskydmedzi Novou Bystricou a Oravskou Lesnou. Správa ciest Žilinského kraja okamžitezahájila zimnú údržbu všetkých komunikácií v kraji. Len odpiatku sypače najazdili 2900 km na cestách I. triedy, 1350 km na cestách II. triedy a viac než 2700 km na cestách III. triedy, minuli pritom 500 ton posypového materiálu. „Hoci sneženie zatiaľ nebolo veľmi výrazné, zima sa jednoznačne v našom kraji už začala. Upozorňujeme vodičov, že povrch vozoviek je už chladný, preto sú zimné pneumatiky pre zachovanie bezpečnosti premávky absolútnou nevyhnutnosťou, apeluje riaditeľ správy ciest Pavol Liška.

Správa ciest Žilinského kraja vykonáva zimnú údržbu na viac než 1900 km ciest v kraji. Okrem 1416 km ciest II. a III. triedy v správe Žilinskej župy zabezpečuje na základe zmluvy o údržbe so Slovenskou správou ciest tiež prejazdnosť ciest I. triedy, ktorých je v kraji viac než 500 km. Aj túto zimu disponujú strediská zimnej údržby inertným a chemickým posypovým materiálom. Do terénu môžu strediská vyslať 111 sýpacích vozidiel, 6 snehových fréz a 14 traktorov s radlicou, v strediskách je rozmiestnených 25 nakladačov. Vozový park krajskej správy ciest zápasí s modernizačným dlhom, župa preto od roku 2018 zakúpila už 19 nových vozidiel za takmer 3 milióny eur, ďalších viac než 2 milióny eur investovala krajská samospráva do budov regionálnych závodov.

Zdroj: ŽSK

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Martin, V poslednom zápase nadstavby Martin podľahol Bardejovu. Priestor na odvetu príde v play-off

V poslednom zápase nadstavby Martin podľahol Bardejovu. Priestor na odvetu príde v play-off

V šiestom a zároveň poslednom kole nadstavbovej časti 2. hokejove ligy sa na ľade v …