pondelok - 22. apríla, 2024
, Ružomberok: Nespokojní obyvatelia spustili petíciu za zdravé mesto
Ilustračné foto

Ružomberok: Nespokojní obyvatelia spustili petíciu za zdravé mesto

Petíciu za zdravý Ružomberok spustili v piatok (1. 2.) počas ďalšieho protestu v blízkosti administratívnej budovy papierenskej spoločnosti nespokojní obyvatelia mesta. Žiadajú v nej štátne orgány a miestnu samosprávu o urýchlené vyriešenie situácie v súvislosti s obťažujúcim zápachom v meste.

Cieľom v rámci Ružomberka a okolitých obcí je dosiahnuť minimálne 10.000 podpisov, aby podľa zákona o petičnom práve získali právo rokovať s príslušným orgánom z požiadavky minimálne na úrovni Slovenskej republiky. „Zároveň chceme vyvolať rokovanie v Národnej rade SR alebo minimálne na úrovni Ministerstva životného prostredia SR, aby sa dokázalo zaoberať týmto naším problémom. Nevôľa obyvateľov je dosť značná. „Preto veríme, že sa nám podarí vyzbierať dostatočný počet podpisov, i keď uvedený cieľ považujeme za veľmi náročný,“ uviedol predseda petičného výboru a organizátor protestu Patrik Lupták.

Petícia stojí na štyroch požiadavkách. Ide o bezodkladné prijatie takých opatrení zo strany štátnej správy, samosprávy, ako aj miestnych papierní, ktoré zamedzia opakujúcemu sa šíreniu obťažujúcich zápachov. Petičiari zároveň požadujú aj vyšetrenie neštandardných situácií, ktoré podľa nich vznikajú počas prevádzky v papierňach a verejné informovanie o príčinách únikov zápachov. Žiadajú tiež zabezpečenie funkčného verejného meracieho, kontrolného a varovného systému pre obyvateľov mesta a okolitých obcí pri každej neštandardnej situácii. Rozhorčenie a obavy zo zápachu, ktorý sa v polovici januára opakovane šíril v Ružomberku, vyjadrila na minulotýždňovom proteste viac ako stovka Ružomberčanov. Spoločnosť sa obyvateľom mesta aj okolitých obcí za vtedy vzniknutú situáciu ospravedlnila. Ružomberský hovorca Viktor Mydlo minulý týždeň v súvislosti s protestom uviedol, že vedenie mesta si uvedomuje vážnosť situácie. „Primátor dal podnet na prešetrenie kompetentným úradom – inšpekcii životného prostredia, okresnému úradu, odboru životného prostredia, a regionálnemu úradu verejného zdravotníctva,“ povedal s tým, že o výsledkoch budú občanov bezodkladne informovať.

Organizátori protestu avizovali, že na ďalší týždeň sa uskutoční protestný pochod ulicami mesta.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Na Bystričku, Križovatka I/65 s ulicou Na Bystričku bude bezpečnejšia

Križovatka I/65 s ulicou Na Bystričku bude bezpečnejšia

Na križovatke cesty I/65D v Martine pri obci Bystrička, začala výstavba nového technologického riešenia, ktoré …