pondelok - 16. mája, 2022
Klikni a pomôž ľubovoľnou čiastkou
, Ružomberok: Rodinám s hendikepovanými deťmi pomôže nový druh sociálnej služby

Ružomberok: Rodinám s hendikepovanými deťmi pomôže nový druh sociálnej služby

Pomoc pre rodiny s hendikepovanými deťmi poskytne nový druh sociálnej služby, ktorý v utorok otvorilo súkromné špeciálno-pedagogické centrum na Námestí Andreja Hlinku v Ružomberku.

Služba včasnej intervencie je určená deťom do siedmich rokov, ktorých vývoj je ohrozený z dôvodu zdravotného znevýhodnenia, ale tiež rodine dieťaťa. „Včasná intervencia je sociálna služba, kde odborníci chodia priamo do rodinného prostredia. Tam pomáhajú dieťaťu a samotnej rodine, aby čo najlepšie vykompenzovala ochorenie alebo vývinové potreby, ktoré dieťa má. Ide aj o to, aby si rodina zvykla a nebola upätá na dieťa, aby žili normálny život a boli začlenení do spoločnosti aj napriek tomu, že majú doma zdravotne znevýhodnené dieťa,“ uviedla pediatrička a zriaďovateľka služby Jana Nosková.

Priamo v rodinách bude pomáhať päť odborníkov – psychológ, špeciálny pedagóg, fyzioterapeut, sociálny pracovník aj pediater. Rodičia, ktorí majú záujem o takúto formu sociálnej služby, môžu pracovníkov súkromného centra osloviť cez e-mail alebo telefón. „Kontaktovali sme aj pediatrov a primárku novorodeneckého oddelenia, ktorá robí rizikovú ambulanciu, takže rodiny budú odporúčané aj z týchto odborných ambulancií,“ dodala pediatrička.

Súčasťou Súkromného centra špeciálno-pedagogického poradenstva je okrem služby včasnej intervencie aj materská škola inkluzívneho typu.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Allegretto, Festival Allegretto 2022 je úspešne za nami. Kto získal hlavnú cenu festivalu?

Festival Allegretto 2022 je úspešne za nami. Kto získal hlavnú cenu festivalu?

Sobotný koncert starej hudby slávnostne ukončil 31. ročník festivalu klasickej hudby Allegretto Žilina. Cenu publika …