sobota - 18. mája, 2024
, Ružomberok: Rodinám s hendikepovanými deťmi pomôže nový druh sociálnej služby

Ružomberok: Rodinám s hendikepovanými deťmi pomôže nový druh sociálnej služby

Pomoc pre rodiny s hendikepovanými deťmi poskytne nový druh sociálnej služby, ktorý v utorok otvorilo súkromné špeciálno-pedagogické centrum na Námestí Andreja Hlinku v Ružomberku.

Služba včasnej intervencie je určená deťom do siedmich rokov, ktorých vývoj je ohrozený z dôvodu zdravotného znevýhodnenia, ale tiež rodine dieťaťa. „Včasná intervencia je sociálna služba, kde odborníci chodia priamo do rodinného prostredia. Tam pomáhajú dieťaťu a samotnej rodine, aby čo najlepšie vykompenzovala ochorenie alebo vývinové potreby, ktoré dieťa má. Ide aj o to, aby si rodina zvykla a nebola upätá na dieťa, aby žili normálny život a boli začlenení do spoločnosti aj napriek tomu, že majú doma zdravotne znevýhodnené dieťa,“ uviedla pediatrička a zriaďovateľka služby Jana Nosková.

Priamo v rodinách bude pomáhať päť odborníkov – psychológ, špeciálny pedagóg, fyzioterapeut, sociálny pracovník aj pediater. Rodičia, ktorí majú záujem o takúto formu sociálnej služby, môžu pracovníkov súkromného centra osloviť cez e-mail alebo telefón. „Kontaktovali sme aj pediatrov a primárku novorodeneckého oddelenia, ktorá robí rizikovú ambulanciu, takže rodiny budú odporúčané aj z týchto odborných ambulancií,“ dodala pediatrička.

Súčasťou Súkromného centra špeciálno-pedagogického poradenstva je okrem služby včasnej intervencie aj materská škola inkluzívneho typu.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …