pondelok - 22. júla, 2024
, Ružomberok spustil stránku, ktorá sa zameriava na monitorovanie kvality ovzdušia
Foto: Ilustračné/Pixabay.com

Ružomberok spustil stránku, ktorá sa zameriava na monitorovanie kvality ovzdušia

Mesto Ružomberok predstavuje novú internetovú stránku, ktorá sa zameriava na monitorovanie kvality ovzdušia v meste. Stránka vznikla na základe podnetov obyvateľov a členov Komisie pre riešenie problematiky zápachu a prašnosti v meste Ružomberok.

Stránka poskytne aktuálne informácie

Stránka poskytne verejnosti informácie o aktuálnych hodnotách, ktoré merajú monitorovacie stanice v Ružomberku. Ide o zariadenia, ktoré sa nachádzajú v lokalitách Riadok, Tatranská cesta, Černová, Hrboltová a Lisková. Dáta, zobrazené na novej webstránke, poskytuje SHMÚ.

Táto novinka z dielne radnice poskytuje užívateľom informácie o nameraných hodnotách, vysvetlivky, aktuality a kontakty. Zároveň je k dispozícii možnosť sa jedným klikom dostať na hlavnú mestskú stránku. „Obsahovo stránku vytvárali odborníci na meteorológiu, aby poskytovala priame a jednoznačné odpovede pre každého, koho zaujíma aktuálna situácia ovzdušia v meste Ružomberok,“ povedal primátor Igor Čombor na margo novej webovej stránky.

Výhodou stránky bude aj možnosť zaregistrovať sa ako užívateľ a dostávať najaktuálnejšie informácie o zhoršení stavu ovzdušia ihneď formou upozornení. Tie sú dlhodobo žiadané verejnosťou.

Je prispôsobená na mobily aj počítače

Stránka je prispôsobená na počítačové aj mobilné prehliadanie a je ľahko zrozumiteľná aj pre bežného používateľa. Informuje obyvateľov veľmi jednoduchou formou o nameraných hodnotách vo vybraných meteorologických staniciach. Tie sú zobrazené pomocou farebnej škály od zelenej (veľmi dobré hodnoty) až po červenú (veľmi zlé hodnoty). Obsahuje tiež základné odporúčanie, ako sa správať v aktuálnom stave ovzdušia.

Kvalita ovzdušia v meste Ružomberok je ovplyvňovaná viacerými faktormi. Vzhľadom na uzavretú dolinu, priemyselnú výrobu a činnosť človeka patrí  Ružomberok medzi mestá, kde sa často, najmä počas inverzie v zimných mesiacoch, vyskytuje smogová situácia so zvýšeným výskytom prachových častíc PM10 a Pm2,5.

Ak je vyhlásená smogová situácia, povinnosťou samosprávy je informovať o vzniknutej situácii prostredníctvom dostupných komunikačných kanálov. „Našou povinnosťou je bojovať so znečisteným ovzduším a riadne o tom informovať občanov a k tomu nám táto stránka pomôže,“ doplnil primátor a dodal, že práve systém hlásení rozšíri možnosti radnice komunikovať s verejnosťou.

Stránka poskytuje aj informácie o aktualitách v oblasti ovzdušia. Jedným z prvých článkov je informácia o výmene vykurovacích jednotiek v domácnostiach za ekologickejšie.

Zdroj: Mesto Ružomberok

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …