piatok - 14. júna, 2024
, Ružomberská radnica začala rozdávať rúška ľuďom bez domova
Foto: Mesto Ružomberok

Ružomberská radnica začala rozdávať rúška ľuďom bez domova

Bezplatné ochranné rúška začala ružomberská radnica rozdávať bezdomovcom, ktorí zimujú v uliciach mesta. Stalo sa tak po mimoriadnom rokovaní vedenia mesta, počas ktorého členovia vedenia diskutovali o ďalších krokoch radnice v boji proti novému koronavírusu.

„Ľudia, ktorí sú dlhodobo bez domova sú náchylnejší na nákazu. Potulovanie sa, spávanie na ulici a absentujúca hygiena z nich robí náchylnejších na nakazenie sa (okrem iného aj) vírusom COVID-19,“ povedal Michal Lazár, viceprimátor mesta.

Mesto Ružomberok eviduje približne štyridsať ľudí bez domova. Nemusí sa jednať o presný počet, pretože ich počty sa časom menia. Niektorí do mesta prídu, iní odídu. Častá je aj smrť bezdomovca pod vplyvom počasia či nehôd.

Ľudia bez domova majú často tendenciu žobrať peniaze od nakupujúcich pred obchodnými centrami. „V prípade, že by sa nákaza rozšírila medzi bezdomovcami, stali by sa z nich roznášači,“ povedal Michal Lazár, ktorý zastupuje primátora v čase jeho domácej karantény. Dodal, že prax ukazuje, že snahy o ich presun do ubytovne často stroskotávajú, no tento plán nie je úplne odmietnutý. Ochranné rúška rozdalo mesto prostredníctvom príslušníkov Mestskej polície, ktorí najlepšie vedia o miestach pohybu bezdomovcov.

Mestský úrad minulý týždeň začal s rozdávaním ochranných rúšok seniorom. Tento týždeň ľuďom bez domova. „Ak máme pokryté dve najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva (seniori a ľudia bez domova), môžeme sa pozrieť aj na tie menej ohrozené. Spracúvame plán, ako rozdať textilné rúška invalidným dôchodcom a tým dôchodcom, ktorí ešte nemajú 65 rokov,“ ukončil prvý zástupca primátora.

Zdroj: Mesto Ružomberok

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Purist, Barmuseum: Purist

Barmuseum: Purist

festHUDOBNE  v Barmuseum po piate! Fanúšikovia elektropopu si  môžu do svojho kalendára zaznačiť dôležitý dátum …