utorok - 23. júla, 2024
, Sadili lekná

Sadili lekná

Kraľovany – Potápači z martinského KŠP Hippocampus sadili posledný aprílový víkend v lome Rieka pri Kraľovanoch lekná. Päť prepraviek týchto trvaliek v hodnote 700 eur našlo svoje miesto na menej rušnej ľavej strane jazera.

V najbližších dňoch celú oblasť potápači ohraničia špagátovou zábranou, aby sa tam nepribližovali ľudia a nechali ich pekne sa zakoreniť a rásť. Ich sadenie bolo súčasťou projektu Eko potápač, ale kvôli zlému počasiu museli so sadením čakať až doteraz.  „Lekná rastú rýchlo, do troch týždňov by sa mali zjaviť na hladine veľké lopúchy a neskôr zakvitnúť. Sadili sme ich do hĺbky 1,5 až 2 metre,“  vysvetlil tajomník klubu Marcel Spiššák. Lekná pre svoj rast potrebujú pokojnú vodu, takže potápači museli skombinovať „hĺbku s pokojom“. Vyhovujúcu oblasť, kde nechodí veľa ľudí, našli na ľavej strane jazera, kde do neho steká potok.

Klub martinských potápačov sa o lokalitu známu ako Šútovske jazero stará už niekoľko rokov. V r. 2011 tam nasadili špeciálne rastliny a ryby na vyváženie biotopu a zlepšenie kvality vody, ročne dvakrát čistia jazero. V tomto roku už potápači stihli zabetónovať do zeme lavičky pri smetných košoch. „Ak sa nebude jazero kvôli tých zosuvom vypúšťať, chceli by sme vysadiť na brehu trávu a zeleň,“ dodal Spiššák.

Autor: Katarína Mažáriová

Foto: Matej Kanaš

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *