sobota - 15. júna, 2024
Ivan Bella, Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Objaviteľ siedmych nových dinosaurov Martin Kundrát a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella budú 25. mája 2025 hosťami vedecko – popularizačného dňa v Slovenskej národnej knižnici. Pozrieme sa späť do minulosti, kedy naše oceány, súš i vzduch obývali dinosaury a pokúsime sa nájsť odpoveď, či ich záhuba naozaj mohla prísť z vesmíru. No a jeden živý sa bude pohybovať aj po knižnici.

O práci slovenského vedca, paleontológa doc. RNDr. Martina Kundráta, Ph.D. bola nakrútená nejedna televízna reportáž. Vo svete je považovaný za jednu z najväčších kapacít a ako konzultanta ho kolegovia prizývajú ku mnohým odborným prípadom. Objavil napríklad najmladší exemplár Archeopteryxa, dva nové pterosaury – z ktorých jeden je najväčším lietajúcim plazom Južnej Ameriky. Našiel niekoľko dinosaurích embryí ale aj prvé perá polárnych dinosaurov zo spodnej kriedy Austrálie.

Po rokoch strávených v zahraničí na štúdiách a expedíciách sa vrátil domov na Slovensko a pracuje v Centre interdisciplinárnych vied na UPJŠ v Košiciach – vyučuje odbory ako Evolúcia človeka, Paleozoológia a pod. Popri prednáškach sa venuje skúmaniu evolúcie dinosaurov – niekoľko mesiacov do roka trávi vo viac či menej prívetivých exteriéroch na expedíciách. Spolupracuje s niekoľkými univerzitami vo svete. Patrí k priekopníkom vo využívaní metód počítačovej tomografie v paleobiológii.

S kozmonautom Ivanom Bellom sa porozprávame o tom, či niektoré z množstva voľne poletujúcich „kameňov“ vo vesmíre naozaj mohli vyhubiť dinosaurov. Pripomenieme si aj 25. výročie jeho letu. Presne 20. februára 1999 totiž ráno vstal, obliekol si skafander, odomkol raketu a o 5.17 h sa vydal v ústrety svojmu najväčšiemu životnému dobrodružstvu – šesťdňovej vedecko-lekárskej vesmírnej misii.

Ivan Bella, Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Návštevníci budú môcť nahliadnuť v DIKDA  – digitálnej knižnici SNK do osobnej knižnice Andreja Kmeťa (tzv. Kmetiany) – nášho polyhistora, geológa, historika, botanika, mykológa, etnografa ale aj archeológa a zakladateľa slovenskej paleontológie. Hoci nemal odborné vzdelanie v tomto odbore, systematicky sa venoval archeológii a už v tom čase si vyslúžil prezývku „slovenský Schliemann“. Vykopal a zachránil mamuta z Beše  a tým položil základy slovenskej paleontológie.

Vedecko – popularizačný deň bude bohatý aj na sprievodné aktivity v interiéry a exteriéry sídelnej budovy SNK. Hlavným lákadlom bude „živý“ štvormetrový dinosaurus, ktorý sa bude pohybovať po knižnici. Moderné technológie 21. storočia nám zas umožnia pohladkať malé dinosaurie bábätko, nakŕmiť ho, počuť jeho volanie. Nedávni účastníci majstrovstiev sveta v LEGO® robotike z Kockovňa Teamu zas prídu ukázať robotických dinosaurov, ktorých naprogramujú tak, že budú plniť rôzne príkazy. A nebudú chýbať ani ďalšie druho a treťohorné atrakcie či virtuálna realita a pre najmenších budú pripravené tvorivé dielne.

Zdroj: TS, Katarína Štefanides Mažáriová (SNK)

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Purist, Barmuseum: Purist

Barmuseum: Purist

festHUDOBNE  v Barmuseum po piate! Fanúšikovia elektropopu si  môžu do svojho kalendára zaznačiť dôležitý dátum …