štvrtok - 20. júna, 2024
, Spoznajte kultúrne rozdiely vo svete…Bez hraníc

Spoznajte kultúrne rozdiely vo svete…Bez hraníc

Zas je tu čas, kedy k vám prichádza Martinský cestovateľský festival. Keďže každý rok prinášame niečo nové, v aktuálnom siedmom ročníku sme sa rozhodli pre zmenu názvu. Vychádza zo zamerania festivalu, ktorého mottom je myšlienka Thora Heyerdahla.

O čom bude festival „Bez hraníc“? Našou snahou je vytvoriť priestor na spoznávanie kultúrnych a spoločenských rozdielov v jednotlivých kútoch sveta, a tým znižovať mieru predsudkov a intolerancie medzi ľuďmi. Už od minulého roka dávame viac priestoru mládeži a jej tvorbe. Počas festivalu sa opäť predstavia najzaujímavejšie žiacke prezentácie z projektu Mosty kultúry II. Festival poskytne príležitosť na osobné stretnutia s autormi fotografií, ale najmä s hosťami festivalu. Siedmy ročník, podobne ako tie predchádzajúce, sa realizuje prostredníctvom premietania fotografií, filmov a diskusií cestovateľov s divákmi. Náš festival bude opäť určený nielen širokej verejnosti, ale aj mládeži turčianskych základných škôl, pre ktorú sú pripravené úvodné bloky prezentácií. Už tradičnou súčasťou bude súťažná výstava fotografií. Zároveň sa návštevníci môžu tešiť na tematické kolekcie fotografií Gustáva Hegedüša z cyklu ART-ISTI, Moniky Koberecovej pod názvom  Portrét, Martina Chrena pod názvom Krásny biely deň. Opäť sa na festivale predstavia tematické práce členov TUFOTÍM-u a rovnako fotografie pacientov psychiatrickej liečebne v Sučanoch z kolekcie OSUDY III. V rámci vernisáže týchto výstav bude odprezentovaná reportáž Michala Kolibu „Obrazy duše“. Počas festivalu premietneme vybrané filmy z archívu Jeden svet. Tešiť sa môžeme okrem iného na zaujímavé hudobné vystúpenia Davida Boleka, hry a súťaže v podaní skautov z Vrútok a mnoho iného.

Festivalový sviatok  potrvá od 8. do 11. novembra 2017. Konať sa bude na viacerých miestach, ktoré sú už tradične dané charakterom jednotlivých festivalových dní. Začíname v Cinema Cafe a  vestibule kina Strojár. Druhý deň pokračujeme vo Veľkej zasadačke SNM v Martine. Počas tretieho dňa si festivalový divák bude môcť opäť aj „zašľapať“, keďže prezentácie s horskou tematikou budú už tretíkrát  na Chate na Martinských holiach. Organizátori festivalu sa už tešia nielen na prezentácie, ale aj na „čelovkový“ zostup z chaty. Nočnú turistiku považujeme za milé obohatenie festivalového maratónu. Záverečný, zároveň najdlhší a najpestrejší festivalový deň začne krátko popoludní a potom bude trvať až do neskorých večerných hodín v kine Strojár.

Radoslav Pančík, Turčianske kultúrne stredisko v Martine

Plagát s detailami k podujatiu nájdete TU

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Detská nedeľa, Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa 2. júna 2024 v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *