pondelok - 22. apríla, 2024
, Stála expozícia originálnych Ikon v Žiline

Stála expozícia originálnych Ikon v Žiline

Mesto Žilina pozýva Žilinčanov a návštevníkov Žiliny na otvorenú expozíciu originálnych IKON v Žiline, ktorá bude otvorená verejnosti od 5. apríla na ulici M. R. Štefánika 33 a to pravidelne od utorka do piatku v čase od 9.30 hod. do 17.00 hod.

Návštevníci expozície majú možnosť vzhliadnuť vzácne umelecké diela a duchovnú krásu v jednom. Ikony sú duchovné kresťanské obrazy písané (maľované) na dreve, zobrazujúce postavy svätých, scény z ich života a biblické motívy.

Písanie ikon a úcta k ním boli cirkvou schválené na 7. všeobecnom koncile v roku 787 v Niceji. Tradícia ikon sa doteraz zachovala a naďalej sa rozvíja v kresťanských cirkvách východného obradu. Okrem svojej duchovnej stránky sú ikony aj hodnotné umelecké diela plné duchovného posolstva, symbolov a príbehov.

V novo zrekonštruovaných priestoroch expozície je vystavených niekoľko desiatok ruských, bulharských, gréckych a jedna rumunská ikona. Jednotlivé ikony pochádzajú z chrámov aj z domáceho prostredia. Najstaršia vystavená ikona je zo 16. storočia a zobrazuje proroka Jonáša.

Expozícia ponúka výnimočný obrazový aj duchovný zážitok doplnený jedinečnou atmosférou priestorov výstavy.

Autor: Milan Urbaník
Foto: Milan Urbaník,egoodwill.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *