nedeľa - 14. júla, 2024
, Stredoškoláci sa ponoria do časticovej fyziky

Stredoškoláci sa ponoria do časticovej fyziky

V najbližších týždňoch navštívia stredoškoláci na celom svete blízke univerzity, aby si vyskúšali vedeckú prácu. Od 1. marca do 11. apríla prebieha v 52 krajinách 13. ročník medzinárodného podujatia pre mladých nadšencov časticovej fyziky Masterclasses, ktorý dá žiakom príležitosť stať sa na jeden deň profesionálnymi fyzikmi. Žilinská univerzita sa zúčastní Masterclasses 30. marca so 120 študentmi z 10 gymnázií v regióne.

Objav Higgsovho bozónu na LHC v lete 2012 viedol k obrovskej mediálnej odozve a veľkému záujmu verejnosti. Medzinárodné Masterclasses ponúkajú stredoškolákom šancu preskúmať časticovú fyziku pri práci so skutočnými dátami z experimentov na LHC. Nosnou myšlienkou programu je nechať študentov pracovať tak ako to robia skutoční vedci. “Študenti získajú obraz o modernom fyzikálnom výskume prácou priamo s časticovými fyzikmi na skutočných dátach z LHC,” povedal Michael Kobel, profesor fyziky z Technickej univerzity v Drážďanoch a vedúci programu. Štyri experimenty – ATLAS, CMS, ALICE a LHCb – sprístupnili svoje dáta pre vzdelávacie účely. “Študenti v priebehu dňa porozumejú, kedy môžeme vyhlásiť vedecký objav,” zdôraznil Kobel.

Vedci z 210 univerzít v 52 krajinách budú hostiť Masterclasses na svojich domácich inštitúciách. Celosvetová účasť odráža medzinárodnú spoluprácu v časticovej fyzike. Aby sa simulovalo skutočné pracovné vedecké prostredie, každý deň Masterclasses končí video-konferenciou, počas ktorej sa skupiny študentov z rôznych krajín spájajú s dvoma moderátormi v CERNe alebo vo Fermilabe (Batavia, Illinois, USA) aby skombinovali a prediskutovali svoje výsledky. Majú tiež príležitosť otestovať moderátorov svojimi otázkami.

Žilinská univerzita sa zúčastňuje Masterclasses 30. marca. Katedra fyziky Elektrotechnickej fakulty pozvala na podujatie 120 študentov Žilinského kraja. Ivan Melo, časticový fyzik z Katedry fyziky EF sa na Masterclasses už teší. „Študenti milujú toto podujatie. Ich nadšenie pre špičkovú vedu nám dodáva krídla. Je to výnimočný deň pre všetkých,” uviedol Melo. Žilinská univerzita koordinuje Masterclasses na siedmich slovenských univerzitách.

Medzinárodné Masterclasses sú vedené Technickou univerzitou v Drážďanoch a QuarkNetom v úzkej spolupráci s International Particle Physics Outreach Group (IPPOG). Cieľom IPPOGu je sprístupniť časticovú fyziku verejnosti. Viac informácií nájdete na physicsmasterclasses.org alebo na svetcastic.sk

 

zdroj: Katarína Géčová, UNIZA

ilustračné foto: physicsmasterclasses.org

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

Žilinská radnica sa chystá vynoviť Mariánske námestie v historickom centre. Mesto tiež plánuje zrekonštruovať Kamennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *