nedeľa - 14. júla, 2024
, Súťaž Kubínsky strom roka 2019 už pozná svojho víťaza
Foto: Mesto Dolný Kubín

Súťaž Kubínsky strom roka 2019 už pozná svojho víťaza

Súťaž Kubínsky strom roka 2019 už pozná svojho víťaza. Spomedzi jedenástich kandidátov sa ním stala lipa pred Literárnym múzeom P. O. Hviezdoslava s obvodom kmeňa dva a pol metra. Na víťaznom strome sa zhodli obyvatelia mesta, ktorí v ankete hlasovali spoločne s vyhlasovateľom súťaže komisiou revitalizácie zelene a environmentálneho rozvoja.  

Lipa pred Hviezdoslavovým múzeom

„Skoro polovicu hlasov dostala lipa pred Hviezdoslavovým múzeum, o ktorej zatiaľ vieme povedať toľko, že bola zasadená v roku 1919 a existuje dokument, podľa ktorého sa na jej sadení podieľal samotný P. O. Hviezdoslav. Na druhom mieste sa umiestnila lipa pri rodinnom dome na Zochovej ulici, ktorá má obvod kmeňa okolo piatich metrov a dub v areáli kaštieľa pri Mokradi. Na treťom mieste sa vďaka tomuto hlasovaniu umiestnil brest, ktorý sa nachádza v blízkosti budovy železničnej stanice v Dolnom Kubíne,“ povedala Oľga Removčíková, členka Komisie revitalizácie zelene a environmentálneho rozvoja.

Do súťaže o titul Kubínsky strom roka nominovali občania, miestne organizácie a inštitúcie 11 stromov, ktoré sa nachádzajú v katastri Dolného Kubína. Tieto dreviny vyhodnocovala zo zdravotného, funkčného a estetického hľadiska komisia revitalizácie zelene a environmentálneho rozvoja, o svojom favoritovi zároveň rozhodovali aj obyvatelia. 
„V ankete sa hlasovalo prostredníctvom mailovej adresy. Celkovo sa do hlasovania zapojilo štyridsaťdeväť občanov z Dolného Kubína a okolia,“ doplnila Removčíková.

Zo všetkých zapojených ľudí, komisia vyžrebovala troch účastníkov ankety, ktorí získajú vecné ceny. Komisia sa zhodla, že všetky nominované stromy už patria k pamätníkom mesta a je potrebné im venovať zvýšenú pozornosť aj z hľadiska starostlivosti. „Dub pri kaštieli v Mokradi, lipa pri rodinnom dome na Zochovej ulici a ešte ďalší z nominovaných druhov – buk pri kaštieli v Mokradi majú zabezpečenú zo zákona, keďže v zmysle zákona o ochrane prírody boli vyhlásené za chránené stromy. Máme záujem, aby sa aj ostatným drevinám dostalo patričnej pozornosti a ochrany.  Chceme, aby takéto vzácne pamätníky a prírodné hodnoty nášho mesta zostali zachované a bola aj v tomto prípade zabezpečená starostlivosť,“ ozrejmila Removčíková.

Komisia chce poukázať na vzácne stromy

Hlavným cieľom súťaže bolo, aby si občania vo svojom okolí všímali vzácne a staré dreviny a aby sa zvýšil ich záujem o životné prostredie. Komisia plánuje v podobných aktivitách pokračovať aj v tomto roku.

Súťaž Kubínsky strom roka vyhlásila ešte minulý rok Komisia revitalizácie zelene a environmentálneho rozvoja pri Mestskom zastupiteľstve v Dolnom Kubíne. „Úlohou komisie je sa zaoberať  práve verejnou zeleňou a stavom zelene v meste. V rámci iniciatívy sa nám už napríklad podarilo vyhlásiť súťaž o najkrajší balkón či súťaž o Kubínsky strom roka. Taktiež sme v rámci ekotopfilmu organizovali environmentálny deň v spolupráci so ZŠ P. Škrabáka a technickými službami a environmentálnymi spoločnosťami,“ vysvetlila Emília Jurčíková, predsedníčka Komisie revitalizácie zelene a environmentálneho rozvoja.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …