štvrtok - 13. júna, 2024
, Svadobné kroje zo Šatnice Matice slovenskej zaujali nielen budúce nevesty a ženíchov

Svadobné kroje zo Šatnice Matice slovenskej zaujali nielen budúce nevesty a ženíchov

V Kultúrnej sále Kriváň vo Vrútkach v pondelok 17. septembra otvorili výstavu Čo to za veselia. Predstavené svadobné ľudové kroje zo Šatnice Matice slovenskej zaujali širokú verejnosť. Návštevníci si výstavu môžu pozrieť do 26. septembra 2018.

Vizuálne pestrú výstavu sa podarilo uskutočniť vďaka finančnej podpore Matice slovenskej, Fondu na podporu umenia a Žilinského samosprávneho kraja. „Výstava pozostáva z fotografií svadobných ľudových odevov s prezentáciou 16 párov svadobných odevov z oblastí Turiec, Terchová, Suchá Hora, Zákamenné, Oščadnica, Važec, Liptovské Sliače, Ždiar, Veľký Lipník, Šariš, Kojšov, Polomka, Podkonice, Detva, Bzovík, Viničné a Piešťany. Kulisu svadobných krojov dopĺňajú drevené figuríny v krojoch Dačov Lom, Hontianske Nemce, Dvorníky, Suchá Hora, Dolný Liptov, Čataj a Hlboké,“ vysvetlila vedúca Šatnice MS a kurátorka výstavy Milada Špalková.

Za projektom stojí Matica slovenská v spolupráci s mestom Vrútky, Turčianskym kultúrnym strediskom v Martine a Združením turčianskych muzikantov. Šatnica Matice slovenskej, dnes Požičovňa krojov a kostýmov MS, má vo svojom depozite viac ako 700 mužských, 700 ženských a 200 detských krojov.

„Som rada, že sa nám podarilo takto vkusne zostaviť výstavu, ktorá podčiarkla rozmanitosť a pestrosť svadobných krojov – skvostov ľudového odevu. Sviatočné kroje sme upravili na svadobné a doplnili ich o prvky, ktoré odlišujú slobodné dievča od vydatej ženy. Niektoré zo svadobných krojov sú štylizované,“ uviedla po vernisáži Milada Špalková.

Pre záujem verejnosti aj celoročne aktuálnu tému svadby by radi výstavu Čo to za veselie predstavili aj na západnom a východnom Slovensku, ideálne v Bratislave a Košiciach. Špalková verí, že sa im budúci rok podarí získať na to prostriedky aj partnerov.

Zdroj a foto: MS

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Purist, Barmuseum: Purist

Barmuseum: Purist

festHUDOBNE  v Barmuseum po piate! Fanúšikovia elektropopu si  môžu do svojho kalendára zaznačiť dôležitý dátum …