nedeľa - 14. júla, 2024
, Slovenský kandidát na Oscara! Pozývame na martinskú premiéru silného filmového príbehu Nech je svetlo

Slovenský kandidát na Oscara! Pozývame na martinskú premiéru silného filmového príbehu Nech je svetlo

Najnovší film režiséra Marka Škopa Nech je svetlo sa po úspechu na prestížnom festivale v Karlových Varoch predstaví aj slovenským divákom. Snímka otvorila v Bratislave najstaršiu prehliadku filmov na Slovensku PROJEKT 100 – 2019. Okrem toho, že delegácia predstavila film v hlavnom meste, poputuje s ním aj do ďalších 8 slovenských miest. A Martin nebude chýbať! Pozývame ťa na martinskú premiéru filmu Nech je svetlo, ktorá sa bude konať 22. septembra o 20.00 hod v kine Moskva aj za prítomnosti tvorcov.

Kontroverzná téma

Nech je svetlo je príbehom slovenského gastarbeitera v Nemecku,  ktorého syn je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Keď sa chlapec zapletie do šikanovania a usmrtenia spolužiaka, otec sa rozhoduje, čo by mal spraviť. Spolu s manželkou Zuzkou pri tom začnú zisťovať skutočnú pravdu  o svojom synovi, o svojej rodine, o sebe samých a aj o spoločenstve okolo seba.

„Zaujíma ma téma bežného človeka, človeka milión, ktorý sa svojou nevedomou čiastočkou podieľa na masovej xenofóbnej duši, keď je s následkami nenávisti konfrontovaný natvrdo cez udalosti v najbližšej rodine,“ hovorí Škop.

Snímka má na konte už aj niekoľko cien. Z festivalu v Karlových Varoch si odniesol Milan Ondrík ocenenie za mužský herecký výkon a film získal aj Zvláštne uznanie ekumenickej poroty. Okrem toho si na Dunav Film Feste v Srbsku prevzal cenu aj František Beleš, ktorý hrá vo filme syna Milana Ondríka, a to za najlepší herecký výkon. Film Nech je svetlo má však už za sebou aj jeden domáci úspech – stal sa národným kandidátom na ceny Oscar.

Popri Milanovi Ondríkovi sa vo filme predstavia herci František Beleš (študent bratislavského konzervatória), Zuzana Konečná, Ľubomír Paulovič, Daniel Fischer, Csongor Kassai či Anikó Vargová.

Príďte na martinskú premiéru 

Film majú diváci možnosť vidieť v kinách, ktoré sa tento rok zapojili do prehliadky PROJEKT 100 a od 26. septembra sa dostáva aj do širokej kinodistribúcie. Po bratislavskej premiére vyrážajú tvorcovia do ďalších regiónov, vo štvrtok 19. septembra uvedú film v Námestove (Kino Kultúra). Práve neďaleko tohto mesta, v obci Krušetnica, sa nakrúcala väčšina filmu. 20. septembra budú tvorcovia s divákmi diskutovať v Banskej Bystrici (FK v Múzeu SNP) aj v Banskej Štiavnici (FK Oko – Kino Akademik). V sobotu, teda 21. septembra uvedú film v Poprade (Kino Tatran) a Košiciach (Kino Úsmev) a 22. septembra v Kežmarku (FK Iskra) a v Martine (FK Alternatíva – Kino Moskva). Záver tohto malého turné prebehne v pondelok 23. septembra Nitre (Kinoklub Tatra).

Marko Škop absolvoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK (1996) a dokumentárnu tvorbu na VŠMU (2001). Jeho dlhometrážny dokumentárny debut Iné svety (2006) získal Cenu divákov a Zvláštne uznanie poroty na MFF Karlove Vary, Holubicu za Talent na festivale dokumentárnych filmov Dok-Leipzig  a Slnko v sieti za najlepší dokumentárny film. Dokument Osadné (2009) získal nomináciu na Griersonovu cenu na BFI London FF a odniesol si Cenu pre najlepší dokument na MFF Karlove Vary.  V roku 2015 uviedol do kín svoj prvý hraný film Eva Nová. Ten zaujal na festivale v Toronte, odkiaľ si odniesol Medzinárodnú cenu kritikov FIPRESCI pre objav roka. Na domácej pôde získal film až 5 cien Slnko v sieti – Najlepšia herečka (Emília Vášáryová), Najlepší herec (Milan Ondrík), Najlepší scenár (Marko Škop), Najlepšia réžia (Marko Škop) a Najlepší film

Zdroj: Martina Pašteková, ASFK

 

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …