Tomáš Garrique Masaryk a Slovensko je názov výstavy, ktorú pripravil Český spolok na Slovensku v Krajskej knižnici v Žiline. Ide o reinštalovanú výstavu, ktorú zostavil Český spolok v Košiciach ako spomienku na historickú osobnosť dejín Československa a vývoja oboch dnešných štátov – českého i slovenského národa. Výstava je voľne prístupná verejnosti do konca februára.
Výstavu tvorí čiastočný výber – fotokópie snímok a dokumentov zo života 1. československého prezidenta. „Jeho meno ako štátnika, politika a filozofa malo byť v 2. polovici 20. storočia vymazané z pamäti celého národa, no u staršej generácie v povedomí ostalo,“ povedal Svatopluk Pach z Českého spolku v Žiline. Pri výročí 165 rokov od narodenia T. G. Masaryka v roku 2015 si Český spolok v Košiciach pripomenul touto výstavou jeho politický význam a vzdal úctu za jeho zásluhy na vytvorení prvého spoločného a demokratického štátu Čechov a Slovákov.
Pochopenie jeho osobnosti, zmýšľania, postojov i politických rozhodnutí – ako sa ešte dnes ukazuje v niektorých kritických občianskych názoroch a politických rozboroch – nemusí byť prirodzene každému ľahko prístupné. No napriek niektorým chybným krokom v chápaní vzťahu k slovenskému národu, postavenia Slovenska v štátoprávnom usporiadaní i v politických krokoch je zrejmé a nepopierateľné, že v historickom vývoji zohral zásadnú úlohu, a to spoločnou snahou s ďalšou význačnou osobnosťou a zástupcom národa slovenského – gen. Milanom Rastislavom Štefánikom.
Autor: Katarína Kvašňovská/vedúca oddelenia knižnično – informačných služieb
Foto: oficiálny plagát, parlamentnilisty.cz