piatok - 21. júna, 2024
, Traťou do Korytnice bude po desaťročiach jazdiť starobylý vláčik

Traťou do Korytnice bude po desaťročiach jazdiť starobylý vláčik

Pri príležitosti osláv 110. výročia prvej jazdy vlaku z Ružomberka do Korytnice, prejde v druhú júnovú sobotu (9. 6.) časťou zachovanej trate historický vláčik. Stane sa tak prvýkrát po desiatkach rokov jeho nečinnosti počas podujatia s názvom Korýtkofest v metropole dolného Liptova.

Vlak bude celý deň jazdiť bezplatne. Prvá jazda bude o 9. hodine z Ružomberka a potom každú hodinu do 16.00 h. „Vláčik bude pozostávať z motorového vozňa Hurvínek s kapacitou 48 miest na sedenie a nákladného vozňa, ktorý je prispôsobený na prepravu bicyklov,“ ozrejmil jeden z aktivistov, vďaka ktorým vlak opäť ožíva, Miroslav Klíma.

Nakoľko trať už nie je funkčná po celej trase do Korytnice, jazdy budú možné z hlavnej stanice v Ružomberku po Zápalkáreň na ulici Šoltésovej. Cyklisti túto lokalitu poznajú ako začiatok trasy Cyklokorytničky. Historické výročie oslávia milovníci vlakov, rodiny s deťmi i všetci návštevníci Ružomberka nielen na podujatí Korýtkofest, ale aj sprievodnou akciou pre rodiny S deťmi na kolesách. Podujatie prinesie súťaž výtvarných diel na tému 110. výročie Korytnickej železnice, tvorivé dielne pre deti či jazda cyklistov s pochodňou a vencom na hrob Jozefovi Ormayovi, lekárovi a riaditeľovi kúpeľov v Korytnici. „Chýbať nebude občerstvenie a možnosť spojiť Korýtkofest aj s turistikou, prechádzkou či cyklotúrou po okolí,“ informovala manažérka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov Katarína Šarafínová.

Na podujatie bude zabezpečená aj doprava 

Sprievodné podujatie S deťmi na kolesách sa uskutoční od 9.30 h do 16.00 h. „Deti po registrácii dostanú štartovné číslo, mapku nenáročnej rovinatej trasy a samy alebo s rodičmi sa môžu pustiť na cestu plnú zábavy,“ uviedla riaditeľka OOCR Región Liptov Darina Bartková.

Doprava na podujatie je bezplatne zabezpečená aj z Liptovského Mikuláša – autobusom s vozíkom na bicykle. Po akcii pôjde autobus späť. Jazda historickým vlakom počas podujatia nebude ojedinelá aktivita. Už 30. júna začína pravidelná letná prevádzka starobylého vláčika. Jazdiť bude počas víkendov a sviatkov až do 2. septembra.

„Návštevníci podujatia, ale aj všetci tí, ktorí budú v lete chcieť zažiť jazdu historickým vlakom, môžu využiť prepravu Železničnej spoločnosti Slovensko a prestúpiť v stanici Ružomberok na vlak Korýtko. „Ak si neprinesú so sebou svoje bicykle, tak v požičovni si tieto môžu zapožičať a užiť si príjemný deň v Revúckej doline,“ dodala Šarafínová.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rozhlasové vysielanie, 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

Rozhlasové vysielanie je na našom území prítomné už viac ako 100 rokov. Keď sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *