nedeľa - 14. júla, 2024
, UNIZA získala po oprave budovy novej generácie
Foto: Fcb/UNIZA

UNIZA získala po oprave budovy novej generácie

Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) otvorila v pondelok (24.9.) po úplnej rekonštrukcii budovu AR. Podľa Martiny Slavíkovej z oddelenia pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA, majú záujem o znižovanie nákladov na energie a prevádzku budov, čo má značný vplyv na životné prostredie.

Preto sa sústredili na projekty zamerané na znižovanie energetickej náročnosti budov. „Po nedávnej rekonštrukcii budovy AS či Univerzitnej knižnice sa môže aj budova AR nazývať ultra nízkoenergetickou,“ uviedol rektor UNIZA Jozef Jandačka.

Podľa Slavíkovej má po uskutočnení opatrení na zníženie spotreby energie dosiahnuť celková úspora energie 207,56 MWh za rok, čo predstavuje zníženie emisií o 83,42 tony za rok. Budova AR tak zníži energetickú náročnosť zo súčasnej energetickej triedy C na triedu A1.

Investíciu do zníženia energetickej náročnosti budovy AR hradila UNIZA zo štrukturálnych fondov Európskej únie (EÚ) a časť z vlastných zdrojov. „Napríklad rekonštrukciu výdajne stravy v tomto komplexe či rekonštrukciu vnútorného vybavenia posluchárne – auly 2. V znižovaní energetickej náročnosti budov plánuje univerzita pokračovať aj naďalej. V blízkej budúcnosti prejdú obnovou aj budovy internátov a školská budova na letisku v Dolnom Hričove,“ dodala Slavíková.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …