štvrtok - 25. apríla, 2024
, Už dnes večer štartuje prvé semifinále Eurovízie 2016

Už dnes večer štartuje prvé semifinále Eurovízie 2016

Už dnes, 10. mája, sa v švédskej hale Globe Arena v Štokholme predstavia speváci a skupiny z 18 európskych krajín, aby zabojovali o postup do finále, ktoré sa uskutoční v sobotu 14. mája. Programom bude sprevádzať minuloročný víťaz Måns Zelmerlöw a švédska moderátorka Petra Mede. Spevácka súťaž začne o 21.00 hod. CEST. Poďme si predstaviť spevákov, ktorých dnes večer uvidíme. 

Fínsko
Sandhja je fínskou speváčkou a skladateľkou mestského popu. Jej korene siahajú do Indie. V roku 2014 vydala svoj debutový album. „Chcem, aby moja hudba bola nielen plná radosti a zábavy ale aj odrazom najhlbšieho smútku. Dúfam, že keď ľudia počúvajú moje piesne, zabudnú na strach a poddajú sa svojím pocitom. Verím, že zraniteľnosť je sila.“ Aby našla inšpiráciu pre svoj druhý album, ktorý vyjde na jar, cestovala do Guyany a na Jamajku. Z pripravovaného albumu už vydala dve piesne – My Bass a Sing It Away. Pieseň Sing It Away má silný gospelovo-soulový zvuk. O svojom vystúpení sa vyjadrila, že spolu s tanečnicami, ktoré sú jej kamarátky, predstavujú tzv. „girl power“. Sandhja nikdy nevyštudovala konzervatórium ani nechodila na hodiny spevu. Spevu sa profesionálne venuje od 18-tich rokov. Pred vystúpením si zvykne zacvičiť, hovorí, že to odbúrava stres. Rovnako ďalším rituálom je spoločná póza s tanečníčkami na tzv. Supermana a obklopujú sa len pozitívnymi myšlienkami. Eurovízia jej poskytuje príležitosť uspieť u európskeho publika. Získať viac fanúšikov v Európe bol vždy jej sen a definitívny cieľ.

Grécko
Grécka skupina Argo pozostáva z Vladimirosa Sofianidesa, Christiny Lachan, Konstantinosa Topouzisa, Alekosa Papadopoulosa, Marie Elbrus a Eliasa Kesidesa. Boli vybraní interne štátnou televíziou ERT, aby reprezentovali Grécko s piesňou Utopian Land. Pieseň je spievaná v angličtine a gréčtine. Argo je inšpirovaná hlavne hip-hopom, avšak zároveň vo svojej hudbe používajú ľudové prvky a tradičné nástroje ako napr. lýru. Zárukou svojho úspechu považujú ich priateľstvo. Pred každým veľkým vystúpením sa rozprávajú so svojimi blízkymi, ktorí ich dobýjajú pozitívnymi myšlienkami. Aj oni očakávajú od Eurovízie zvýšený počet fanúšikov v Európe.

Moldavsko
Lidia Isac sa už v predchádzajúcich rokoch pokúšala dostať na súťaž v národných kolách nielen ako sólová speváčka aj ako členka dua Glam Girls. V Štokholme bude reprezentovať Moldavsko s piesňou Falling Stars. Lidia Isac sa narodila v Petrohrade, v Rusku a hudbe sa venuje od malička – od siedmich navštevovala hodiny klavíra. Lidia sa už zúčastnila mnohých súťaží. V roku 2013 bola tretia v súťaži Východný Bazaar, ktorá sa konala na Jalte o rok neskôr sa dostala do finále súťaže New Wave, ktorá sa koná v Lotyšsku. Rovnako tak sa zúčastnila Grand Prix Baltic Superstar Contest v Petrohrade. Lidia má rada operu a vie upiecť tradičné, veľmi chutné, moldavské koláče. Má vytetované latinské slová „Carpe Diem“, čo v preklade znamená „Ži pre moment“. O Eurovízii sa vyjadrila, že je to skvelá príležitosť spoznať nových ľudí, nadviazať nové spolupráce, vytvárať mosty medzi kultúrami a objavovať krásu hudby, ktorá je tak odlišná v každej krajine.

Maďarsko
Freddie, rodák z Gyoru, sa v Maďarsku stal známym v roku 2014 po vystúpení v súťaži Rising Star. Jeho prvá pieseň Mary Joe sa stala obrovským hitom a v maďarských hitparádach sa držala na prvom mieste tri týždne. Vo februári tohto roku vyhral národné kolo s piesňou Pioneer. Popri jeho úspechu, je to stále skromný a pokorný muž, ktorého zaujíma jedine spev zo srdca pre svoje publikum. Po jeho účasti na Eurovízii bude pripravovať svoj prvý album. Spevu sa venuje odmalička, keď prekladal piesne a sám písal piesne nielen v maďarčine ale aj v anglickom jazyku. Kedysi sa venoval aj basketbalu, no kvôli vážnemu zraneniu sa s kariérou športovca mohol rozlúčiť. „Pieseň Pioneer je o našich vnútorných bojoch, s ktorými sa stretávame tvárou v tvár každý deň. Odpovede sú často ukryté hlboko v nás. Pravý „pionier“ sa problémom postaví a vezme plnú zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Osobne, milujem ako sa pieseň rozvinie do grandiózneho vrcholu až prichádza do jemného záveru, ktorý skutočne znie ako znak úľavy.“ Pred pár mesiacmi získal cenu v súťaži Hungarian InStule Award v kategórii „Mladý Talent“.

Chorvátsko
Jej hlas a jej unikátna interpretácia piesne spravila z Niny Kraljič najúspešnejšiu žiariacu hviezdu chorvátskej hudobnej scény. Po víťazstve v talentovej súťaži The Voice, bola nominovaná, aby reprezentovala Chorvátsko na tohtoročnej Eurovízii. V Štokholme bude spievať pieseň Lighthouse. Nina Kraljič je 24-ročná študentka z Lipovljane. Dva mesiace po víťazstve v súťaži The Voice predstavila svoj debutový singel „Zaljuljali smo svijet“, ktorý má oficiálnom kanáli Vevo viac ako 600 000 vzhliadnutí. Na začiatku tohto roka bola nominovaná na tri chorvátske hudobné ceny – Porin 2016 v kategórii Objav roka, Najlepšia pieseň a Najlepšia speváčka). Rádio HR2 jej udelilo v mene chorvátskeho publika titul „Najlepší objav“. Rada hrá videohry, má dve tetovania venované ľuďom, ktorí pre ňu veľmi veľa znamenajú. Zistila, že pre stále lepšiu vlastnú tvorbu si musí dávať prestávku od hudby aspoň dva roky a venovať sa iným veciam. Kvôli hudbe a vzdelaniu odišla z domu v 14-tich rokoch a neustále sa sťahovala deväť rokov. Najlepšia forma oddychu pre ňu znamená posedenie doma s jej rodinou. Zbožňuje písanie, krasopisectvom a farbami. „Vyhýbam sa prílišnému skúšaniu piesne. Verím, že neustále opakovanie piesne v konečnom dôsledku stratí čaro prítomnosti, keď sa spieva pieseň po prvýkrát. Speváci často hovoria, že prvá prezentácia piesne je niekedy najlepšia, pretože prináša unikátne emócie nečakaného. Mojim cieľom je priniesť tieto emócie na pódium.“

Holandsko
Douwe Bob, bol vybraný, aby reprezentoval Holandsko na tohtoročnej Eurovízii. „Píšem piesne a teraz mám príležitosť ukázať svoju hudbu na najväčšom pódiu v Európe.“ Douwe bude spievať pieseň Slow Down. Douwe Bob sa narodil v Amsterdame do umelecky založenej rodiny. V roku 2012 bol vyhlásený za najlepšieho speváka-skladateľa v Holandsku. Uznávaný na hudobnej scéne v Holandsku sa stal s No 1 albumom Pass It On a hitmi ako Sweet Sunshine alebo Hold Me Now. Keďže vyrastal na piesňach z minulých liet, jeho hudba je charakteristická kombináciou zvuku zo 60-tych a 70-tych rokov, no zároveň má moderný nádych. Slow Down je „protest song“ proti požiadavkám dnešného moderného života. Douwe verí, že je nevyhnutné zastaviť sa a pozrieť sa, čo je skutočne v živote dôležité. Douwe pieseň napísal po častiach v troch krajinách: Portugalsku, Španielsku a Švédsku. Vlastní bar vo svojom dome, do ktorého pozýva svojich priateľov a občas aj fanúšikov. Rád jazdí na koni v okolí Štokholmu. Vo svojom voľnom čase strihá svojim priateľom vlasy.

Arménsko
Iveta Mukuchyan bola jednou z prvých umelcov, ktorí boli vybraní na Eurovíziu. Interným výberom bola arménskou štátnou televíziou vybraná už v októbri minulého roku. V Štokholme bude reprezentovať Arménsko s piesňou LoveWave, ktorú sama v spolupráci napísala. Okrem spevu sa venuje herectvu a modelingu. Keď mala päť rokov, jej rodina sa presťahovala do Nemecka, kde dostala Iveta vzdelanie. Špecializovala sa ako lingvistka. O dvadsať rokov neskôr sa do Arménska vrátila a tu získala hudobné vzdelanie na Štátnom jerevanskom konzervatóriu. Práve tu zistila, že hudba je jej najväčšou vášňou. Iveta sa v roku 2010 zúčastnila arménskej verzie Idol, kde získala veľkú popularitu a tisícky fanúšikov. O rok neskôr počas ceremónie Armenia Award v Moskve, bola Iveta ocenená v kategórii „Objav roka“. V roku 2012 sa Iveta zúčastnila nemeckej verzie talentovej súťaže „The Voice“, kde zaspievala pieseň od Loreen Euphoria. O štyri roky neskôr je aj ona sama súťažiacou v Eurovízii, kde reprezentuje Arménsko s piesňou LoveWave.

San Marino
Sanmarínske vystúpenie sa javí ako to s najväčšou multinárodnou účasťou v tohtoročnej Eurovízii s niekoľkými krajinami, tradíciami a históriou, ktoré sa predstavia pod vlajku jedného z najmenších štátov v Európe. Serhat je úspešný spevák, producent, ktorý sa rozhodol pracovať v showbiznise po tom, čo dokončil Fakultu zubného lekárstva na Univerzite v Istanbule. Po prvýkrát sa v televízii objavil s reláciou Riziko, tureckou verziou americkej legendárnej relácie Jeopardy, v ktorej sa predstavil nielen ako producent ale aj moderátor. Serhat zaznamenal medzinárodný hudobný úspech s piesňou Total Disguise, ktorá naspieval s Viktorom Lazlom, ktorý moderoval Eurovíziu v roku 1987. Jeho nasledujúci singel Chocolate Flavour sa stal populárnym hitom, najmä v Grécku. V roku 2007 spolupracoval s rusko-gruzínskou speváčkou Tamarou Gverdtsiteli. Koncertovali spolu v Rusku, Bielorusku a Moldavsku. Pred 19-timi rokmi založil súťaž Národných a Medzinárodných hudobných škôl. Od roku 2013 je známy aj v Nemecku a Francúzsku. Jeho zatiaľ posledná pieseň Je M’adore bola na prvom mieste nemeckých hitparád päť týždňov. Pred vystúpením má zaužívané vypiť mätový čaj a pomodliť sa.

Rusko
Sergej Lazarev bude reprezentovať Rusko na tohtoročnej Eurovízii. Je nielen spevákom ale aj hercom a televíznym moderátorom. V roku 2015 vyhral všetky možné hudobné ceny v Rusku. Pieseň You Are The Only One bola zložená známymi eurovíznymi legendami – Dimitrisom Kontopoulosom a Philipom Kirkovom. Keď mal Sergej 17 rokov, spolu s kamarátom Vladom Topalom založil skupinu Smash!!, ktorá sa však v roku 2004 rozpadla ale Sergej sa rozhodol naďalej pokračovať v speve ako sólo spevák. Jeho debutový album Don’t be fake sa stal trhákom. Vstupenky na jeho tohtoročné turné The Best, ktoré sa uskutoční vo viac ako 55 ruských mestách, boli vypredané krátko po spustení ich predaja. Venuje sa aj dabovaniu – nadaboval princa Arthura v treťom Shrekovi alebo Troya Boltona z High School Musical, ktorého hral Zak Efron. Má rád zvieratá. Pred troma rokmi si adoptoval psíka z útulku, s ktorým je nerozlučný kamarát. Jeho psík ho inšpiroval k podnikaniu, keď založil obchod s cukrovinkami pre zvieratá.

Česká republika
Gabriela Gunčíková bola interne vybraná odbornou porotou, aby reprezentovala Českú republiku s piesňou I Stand na tohtoročnej Eurovízii. Je to speváčka so skúsenosťami zo zahraničia a neskutočne veľkým hlasovým rozsahom. Pieseň bola napísaná medzinárodným tímom: Christian Schneider, Aidan O’Connor a Sara Biglert. Gabriela vydala už dva albumy a koncertovala po celej Českej republike a Slovensku. V roku 2013 sa rozhodla zdokonaliť svoj spev, takže sa skontaktovala s jedným z najznámejším hlasovým pedagógom na svete, Kenom Tamplinom a odišla na štúdie spevu do Kalifornie. Stala sa tam tvárou Hlasovej akadémie ako jedna z najlepších študentov s hlasom svetového meradla. Gabriela bola vďaka Paulovi O’Neillovi spoluspeváčkou americkej kapely Trans-siberian Orchestra, s ktorou vystupovala na dvoch koncertných šnúrach po 120 show po celých Spojených štátoch amerických. Dnes je opäť sólo speváčkou. „Prichádzam späť do mojej domoviny reprezentovať ju na Eurovízii. Toto je pre mňa niečo úplne nové. Vždy som chcela spievať „veľkofilmový“ soundtrack. Prichádzam tu spoznať nové kultúry, krajiny a ich tradície. Vyznávam etické hodnoty a verím, že sme viac než len telo. Svojou hudbou chcem inšpirovať ostatných.“ vyznala sa Gabriela Gunčíková.

Cyprus
Skupina Minus One bola vybraná interne cyperskou televíziou CyBC, aby reprezentovala ostrov na tohtoročnej Eurovízii s piesňou Alter Ego. Členmi skupiny sú Francois Micheletto, Constantinos Amerikanos, Harrys Pari, Antonis Loizides a Chris J. Minus One je grécka cyperská skupina, ktorá hrá všetko – od popu a rockových klasík, až po dnešnú modernú hudbu. Skupina nielen preberá piesne od iných ale rearanžuje ich a do piesní prináša nový nádych, ktorý má piesne priblížiť dnešnému zvuku. Popri prespievaní piesní, spievajú pod iným projektom aj vlastné piesne. Keďže reprezentujú tento rok Cyprus, začali pracovať aj na vlastných veciach avšak už nie pod iným projektom ale pod menom Minus One. Skupina sa už predtým pokúsila o reprezentáciu Cypru na Eurovízii – konkrétne minulý rok, keď skončili v národnom kole na treťom mieste.

Rakúsko
„Pre mňa reprezentovanie Rakúska na Eurovízii je nielen obrovská pocta ale aj šanca ukázať svoju hudbu Európanom“, vysvetlila Zoe. Dvanásteho februára bola v národnom kole vybraná spomedzi desiatich súťažiacich v národnom kole s piesňou Loin d’ici, s ktorou bude reprezentovať Rakúsko. Zoeinou láskou je šanzón. Túto vášeň zdedila po svojom otcovi Christopfovi Straubovi, ktorý zakladateľom viedenskej kapely Papermoon. Piesne jej pomáha skladať jej otec. Okrem spevu a skladaniu piesní sa venuje aj herectvu a pohybuje sa aj v televízii. 19-ročná Zoe je Európankou srdcom aj dušou. Jej prvá spomienka na Eurovíziu pochádza z obdobia, keď mala päť rokov a s rodičmi ju pozerala v spálni. Pieseň by mala publikum zaniesť do farebného a pozitívneho sveta. Vie spať viac ako 12 hodín. Svoju prvú pieseň nahrala, keď mala štyri roky a jej priateľ je sčasti Švéd. Podobne ako Sandhja, aj Zoe pred vystúpením používa pózu Supermana, ktorá jej dodáva silu.

Estónsko
Posledných dvanásť mesiacov bolo čarovných pre 21-ročného Juri Pootsmanna. Po tom, čo tri roky vystupoval ako sólo spevák, Juri vyhral v roku 2015 estónsku verziu Idol, čo viedlo ku kontraktu s Universal Music. V ten istý rok ho zvolili ako Najlepšieho speváka v Estónsku. Áno, nezastaviteľný Juri sa stal najžiarivejším a milovaným mladým umelcom v Estónsku s podporou celého národa. Juriho hlboký a zmyselný tón poskytuje možnosť spievať v mnohých štýloch. Nebojí sa používať svoj bass-baritone od popu a soulu až po viac modernú elektronickú hudbu. Založil si vlastnú skupinu a vydal svoj prvé EP. Zaujímavosťou je, že pieseň zložili tí istí skladatelia, ktorí napísali pieseň pre Elinu Born, ktorá zastupovala Estónsko minulý rok. Rád sa prechádza sám prírodou. Nikto tomu neverí, ale sám tvrdí, že keď bol malý, hlas mal tak vysoko posadený, že mohol spievať len s dievčatami. Študoval v Dánsku a rozpráva plynule po dánsky.

Azerbajdžan
Byť súčasťou Eurovízie bolo vždy Samriným snom. O účasť v nej sa pokúšala už ako 16-ročná v roku 2012. Sen sa jej tento rok splnil a Samra bude reprezentovať Azerbajdžan s piesňou Miracle. Po neúspešnom pokuse dostať sa na Eurovíziu v roku 2012 sa rozhodla pre ďalšie vzdelanie a študovala na Azerbajdžanskej štátnej univerzite kultúry a umenia. Vrátila sa v roku 2015, keď dosiahla štvrťfinále tureckej verzie „The Voice“. Krátko na to sa dostala do finále azerbajdžanskej verzie tej istej súťaže s piesňou od Miley Cyrus – Wrecking Ball. Spevácky ju ovplyvňuje Aretha Franklin, Diana Ross alebo Beyonce. Jej snom je účinkovať v jej obľúbenom muzikáli Dreamgirls. Jej pieseň s rozprávkovým názvom „Miracle“ je príbehom dramatického rozchodu a silnej ženy. Nerada si strihá svoje dlhé vlasy a úplne zbožňuje svojho psa Artiho.

Čierna Hora
Highway je čiernohorská pop-rocková skupina z Podgorice. Známymi sa stali po úspechu v regionálnej súťaži X Factor Adria. Skupina pozostáva zo speváka Petara Tosica, gitaristu a vokalistu Luku Vojvodiča, gitaristu a vokalistu Marka Pesica a spolupracovníka bubeníka a vokalistu Bojana Jovoviča. Spoločne budú reprezentovať Čiernu Horu v Štokholme s piesňou The Real Thing. Skupina pripravuje pre svoje vystúpenie mnoho prekvapení.

Island
Gréta Salóme je islandská huslistka, speváčka a skladateľka. Reprezentuje Island na tohtoročnej Eurovízii s piesňou Hear Them Calling. Je to jej druhá účasť v súťaži – v roku 2012 dosiahla finále. Hre na husle sa venuje od svojich štyroch rokov. V roku 2014 začala turné s Disney Cruise Lines a je plne zaneprázdnená vystupovaním so symfonickým orchestrom a jej vlastnými koncertmi. Pieseň Hear Them Calling je o hlasoch, ktoré počujeme v nás každý deň, či už ide o pozitívne alebo negatívne myšlienky. Odkazom piesne je, že treba počúvať pozitívne hlasy v našej hlave, pretože tie nás zavedú domov. Pieseň má zaujímavú a unikátnu grafiku a choreografiu, ktorá má odrážať text piesne. Pre pieseň bolo vytvorené vizuálne pozadie pred ktorým Gréta a tanečníci utekajú, tancujú…rovnako tak sa na pozadí objavia ich ruky s ktorými bude Gréta počas vystúpenia spolupracovať. Pieseň je tak zmesou hudby, choreografie a vizuálneho umenia. Je jedinou Islanďankou v histórii Eurovízie, ktorá si text a hudbu zložila sama.

Bosna a Hercegovina
Dalal, Deen, Ana & Jala sú medzinárodne uznávaní umelci s viac ako 150 národnými a medzinárodnými cenami. Budú reprezentovať Bosnu a Hercegovinu s piesňou Ljubav Je. Dalal založila skupinu Erato v roku 1999 a bola hlavnou autorkou dvoch albumov Backstage a Make Up. Pokračuje ako sólo speváčka a je známa pre jej vystúpenia v Monument jazz klube v Sarajeve. V roku 2015 vystupovala na koncerte Amazing Grace, ktorý bol organizovaný počas návštevy pápeža Františka. Deen je národná popová senzácia. V roku 2004 reprezentoval Bosnu a Hercegovinu s piesňou In The Disco. Doteraz vydal tri albumy. Ana Rucner je violončelistka, ktorá sa narodila v Zagrebe v Chorvátsku. Je to jedna z najuznávanejších chorvátskych umelcov, ktorá zaznamenala úspech aj mimo Chorvátska. Na konte má niekoľko albumov. Jasmin Fazlic-Jala vydal tri sólo albumy v štýle hip-hop.

Malta
Ira Losco bude reprezentovať Maltu v Štokholme s piesňou Walk on Water. Pieseň hovorí o pokuse dosiahnuť svoje sny a túžby. Ira patrí k najväčším menám v maltézskom hudobnom priemysle. Hudbe sa venuje 15 rokov a dosiahla už viac ako 20 rôznych hudobných ocenení. Dvakrát bola predskokankou na koncerte Eltona Johna, vystupovala spoločne s Maroon 5, Akonom, Enrique Iglesiasom, Ronanom Keatingom a mnohými inými. Tento rok ju čaká vydanie piateho albumu. Ani Ira nie je nováčikom na eurovíznom pódiu – len 12 bodov ju delilo od víťazstva v Taline v roku 2002. Okrem spevu je zástanca LGBT komunity, podporuje aktivity proti šikanovaniu a stáva sa tvárou kampaní, ktoré majú pomôcť tínedžerov ochrániť sa pred vstupom do porno sveta. V roku 2008 získala prestížne ocenenie od prezidenta Malty za jej vynikajúce úspechy. Zbožňuje burgery – aj keď pri pohľade na postavu by ste to nepovedali. Pred vystúpením rada pije nápoj z rohovníka, zázvoru s medom.

Zdroj: eurovison.tv
Foto: theweek.co.uk
Video: youtube.com

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *