nedeľa - 21. júla, 2024
, V Dolnom Kubíne bude na víkendovom testovaní k dispozícii 14 odberných miest
Foto: Ilustračné/Pixabay.com

V Dolnom Kubíne bude na víkendovom testovaní k dispozícii 14 odberných miest

Aj mesto Dolný Kubín čaká počas víkendu od 23. do 24. januára skríningové testovanie na ochorenie COVID-19. Obyvatelia budú môcť v priebehu týchto dní využiť ktorúkoľvek z pripravených 14 odberných miestností v rôznych lokalitách v meste. Otestovaných by malo byť približne 12-tisíc ľudí vo vekovej kategórii od 15 do 65 rokov s trvalým pobytom v meste Dolný Kubín. Odberné miesta budú ľuďom k dispozícii od 8.00 do 18.00 hodiny s jednou prestávkou pre testovacie tímy od 12.00 do 13.00 hod. Posledný vstup je 30 minút pred prerušením testovania v danom dni, aby sa stihli testy vyhodnotiť.   

„Od začiatku týždňa, teda okamžite ako boli zverejnené presnejšie pokyny, intenzívne pracujeme na príprave skríningového testovania. Snažili sme sa urobiť všetko preto, aby obyvatelia nášho mesta mohli absolvovať toto testovanie bez dlhších čakaní. Vo väčšine budú ľudia v odberných miestnostiach čakať na výsledky v interiéri v niektorých priestoroch aj na samotné testovanie. Prosím opäť všetkých, ktorých sa toto testovanie týkať, aby si to nenechávali na poslednú chvíľu. Z našich skúseností vieme, že najväčší nápor sa dá očakávať práve v sobotu ráno a nedeľa býva potom oveľa kľudnejšia. Robíme všetko pre to, aby víkendové testovanie prebehlo naozaj bezproblémovo,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta.

Miesta pre testovanie v Dolnom Kubíne z väčšej časti kopírujú posledné odberové miesta z celoplošného testovania, ktoré sa uskutočnilo na jeseň minulého roka. Počas dvoch testovacích dní však budú môcť využiť Dolnokubínčania ktorúkoľvek miestnosť a otestovať sa budú môcť prísť kedykoľvek, v ktoromkoľvek čase okrem nedele 24. januára dopoludnia, kedy sa dolnokubínska radnica rozhodla vydať odporúčanie pre všetkých obyvateľov, ktorí patria do rizikovej skupiny, aby sa prišli nechať otestovať. „Pre všetkých obyvateľov, ktorí majú záujem sa prísť otestovať, avšak patria do niektorej z rizikových skupín, či už sú to seniori, onkologickí pacienti, zdravotne postihnutí alebo znevýhodnení obyvatelia či tehotné ženy by sme chceli odporučiť, aby na testovanie využili hodiny v nedeľu doobeda medzi 8:00 až do 12:00 hodiny. Všetkých 14 odberných miest bude prednostne brať práve túto skupinu obyvateľov. Podľa skúseností z minuloročného testovania sa práve v tomto čase vo väčšine miestností netvoria vôbec žiadne rady a prichádzajú tam na testovanie obyvatelia naozaj len sporadicky,“ ozrejmil primátor mesta.

Podobne ako v minulom roku nie je vylúčené, že sa budú pred odbernými miestami tvoriť rady čakajúcich. Dolnokubínska samospráva preto vyzýva na prejavy spolupatričnosti, tolerancie a dodržiavanie preventívnych opatrení, najmä rozostupov.

Plošné testovanie sa uskutoční s dodržaním všetkých platných protiepidemiologických opatrení. V miestnostiach bude počas dňa zabezpečená priebežná dezinfekcia, odberové tímy budú otestované pred začiatkom a po skončení akcie. Na verejný poriadok a dodržiavanie preventívnych opatrení budú opäť dohliadať príslušníci.

Okrem odberových miestností, osobných ochranných pomôcok, dezinfekcie priestorov či stravy pre testovacie tímy zabezpečilo mesto na výpomoc zdravotníkov, administratívny personál a dobrovoľníkov.

Všetky aktuálne informácie obyvatelia Dolného Kubína nájdu na internetovej stránke mesta v osobitnej internetovej stránke: https://www.dolnykubin.sk/skriningove-testovanie.html alebo mestskej facebookovej stránke.

Organizácia skríningových testovaní vyplýva z uznesenia vlády z nedele 17. januára, podľa ktorého bude od 27. januára pri ceste do práce či do prírody potrebný negatívny výsledok antigénového alebo PCR testu. V termíne od 18. do 26. januára sa preto na celom území Slovenska realizuje testovanie na ochorenie COVID-19. Výnimku z aktuálneho skríningového testovania má mládež do 15 rokov a seniori nad 65 rokov. Na test nemusia ísť ani ľudia, ktorí v posledných 90 dňoch prekonali ochorenie COVID-19 a lekár im o tom vystaví potvrdenie. Testovať sa nemusia ani ťažko zdravotne postihnutí a ani ľudia, ktorí pred 14 dňami dostali dve dávky očkovacej vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …