streda - 28. februára, 2024
, V Dolnom Kubíne cez noc vyčíňali vandali
Foto/Zdroj: Dolný Kubín

V Dolnom Kubíne cez noc vyčíňali vandali

V obciach a mestách na Slovensku spôsobujú vandali ročne nemalé škody. Výnimkou nie je ani mesto Dolný Kubín. Niekde vyčíňajú viac, inde menej. Faktom však je, že zanechávajú po sebe škody, ktorých náhrada zaťažuje mestskú pokladnicu. Ročne stoja takéto opravy tisíce eur.

V meste vyčíňali mladíci vo veku 15 a 18 rokov

Vo večerných hodinách sa v stredu 7. augusta podarilo Mestskej polícii v Dolnom Kubíne (MsP) chytiť pri čine Dolnokubínčanov vo veku 15 a 18 rokov, ktorí pod vplyvom alkoholu zničili mestský mobiliár pri kostole na Námestí Jána Vojtaššáka na sídlisku Brezovec. Keďže škoda na majetku dolnokubínskej samosprávy je viac ako 266 eur, tak ide o trestný čin a v takom prípade bude predmetná vec odovzdaná na riešenie štátnej polícii.

„Ešte v noci som mal možnosť byť priamo na mieste a vidieť tu spúšť, ktorú nám vandali spôsobili. Aj keď hliadke mestskej polície sa podarilo dotyčných pánov zadržať, mesto bude musieť na opravu poškodeného mobiliáru použiť peniaze, za ktoré sme mohli skrášliť detské ihrisko, vysadiť zeleň alebo pripraviť podujatie pre všetkých Dolnokubínčanov,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta Dolný Kubín.  

Po 22 hodine prišlo oznámenie na mestskú políciu, že niekto ničí lavičky na Námestí Jána Vojtaššáka.  „Naša hliadka po oznámení smerovala na miesto činu a zadržala 2 podozrivé osoby vo veku 15 a 18 rokov. Obaja zadržaní sa podrobili dychovej skúške s pozitívnym výsledkom na alkohol. Nakoľko sa jednalo o jedného mladistvého podozrivého, bol privolaný aj jeho zákonný zástupca, vysvetlil Branislav Medvecký, zástupca náčelníka MsP.

Mestu týmto konaním vznikla škoda na majetku 352,75 eur. Do tejto sumy však nie je započítaná cena práce. „Pracovníkom technických služieb sa podarilo zo štyroch lavičiek, tri opraviť a jednu musia vymeniť za novú,“ vysvetlil Miroslav Kosmeľ, vedúci odboru dopravy, miestneho hospodárstva a cestovného ruchu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne

Mladíci boli pod vplyvom alkoholu

Starší z dvojice podozrivých, osemnásťročný Roman nafúkal 0,14 m/l, čo je v prepočte 0,29 promile alkoholu. Podľa slov zástupca náčelníka MsP v zmysle zákona deti do 15 rokov a osoby mladistvé do 18 rokov nesmú požívať alkoholické nápoje alebo iné návykové látky. „Iba 15-ročnému Mariánovi sme zas namerali v dychu 0,52 mg/l alkoholu, čo je v prepočte 1,10 promile,“ doplnil.

Keď Dolnokubínska radnica v minulosti vymieňala tieto lavičky, tak pri výmene musela za štyri lavičky zaplatiť viac ako tisíc eur.V rozpočte mesta je na údržbu, výmenu a opravu mestského mobiliáru, lavičiek a detských ihrísk schválená suma 75-tisíc eur. „Mesto za tento rok minulo na tieto práce do dnešného dňa sumu viac ako 18 400 eur,“ konštatoval Kosmeľ.  

V dolnooravskej metropole sa stretávame mnohokrát s tým, že niektorí obyvatelia, ale aj návštevníci mesta poškodzujú mestský majetok. „Spolupráca s verejnosťou je pre nás dôležitá. Práve preto by som chcel apelovať aj na obyvateľov nášho mesta, že ak sú svedkami nejakého násilného správania alebo poškodzovania verejného majetku, aby neváhali kontaktovať mestskú alebo štátnu políciu,“ dodal primátor mesta.

V súčasnosti posilnili prítomnosť mestskej polície v uliciach mesta aj o pešiu hliadku, zvýšená intenzita činnosti bude aj vo večerných hodinách a cez víkend. Dolnokubínska radnica pripravuje aj rozšírenie a modernizáciu kamerového systému.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …