nedeľa - 14. júla, 2024
, V Dolnom Kubíne sa doteraz sčítalo viac ako 15 000 ľudí
Foto: FB/Mesto Dolný Kubín/Kamil Škvarka

V Dolnom Kubíne sa doteraz sčítalo viac ako 15 000 ľudí

V Dolnom Kubíne sa doteraz sčítalo viac ako 15 000 ľudí, čo predstavuje 81,21 % predpokladaného počtu obyvateľov. Sčítanie obyvateľov, domov a bytov, ktoré realizuje Štatistický úrad SR potrvá ešte do 31. marca 2021. Sčítanie sa tento rok uskutočňuje výhradne elektronicky, pričom stačí vyplniť jednoduchý formulár na internetovej stránke www.scitanie.sk alebo využiť mobilnú aplikáciu pre operačné systémy Android a iOS s názvom SODB 2021. Údaje, ktoré obyvateľ uvedie v sčítacom formulári, sa musia vzťahovať k rozhodujúcemu okamihu sčítania, ktorým je polnoc zo štvrtka 31. decembra 2020 na piatok 1. januára 2021.

„Čo je doma, to sa počíta. To je názov kampane, ktorá je v našom meste zameraná na motiváciu obyvateľov prihlásiť sa k Dolnému Kubínu a spoločne tak ukázať, koľko ľudí tvorí príbeh nášho mesta. Chcem sa poďakovať všetkým tým viac ako 80% obyvateľov, ktorí sa do sčítania zapojili a pomohli s elektronickým sčítaním aj svojim blízkym, teda deťom, seniorom a všetkým osobám, ktoré takúto asistenciu potrebovali. Zároveň by som rád vyzval všetkých tých, ktorí sa ešte nesčítali, aby to neodkladali a využili tieto posledné́ dni. Veríme, že sčítanie bude úspešné, lebo je pre nás veľmi dôležité. Má totiž priamy dosah na každého jedného z nás, keďže financovanie samospráv je podmienené počtom obyvateľov, ktorý sa zisťuje práve pri sčítaní,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta Dolný Kubín.

Dolný Kubín má aktuálne sčítaných najviac obyvateľov z miest nad 10 000 obyvateľov. „Snažili sme sa využiť rôzne komunikačné nástroje na to, aby sme ľuďom vysvetlili význam sa sčítania. Samozrejme, som hrdý na všetkých našich obyvateľov Dolného Kubína,“ doplnil primátor.

V prípade, ak by niekto nezvládol vykonať sčítanie sám, môže mu pri tom pomôcť ktokoľvek iný, napr. ďalší člen domácnosti, starým rodičom ich deti či vnúčatá. V prípade, že občan nemá možnosť využiť ako pomoc pri sčítaní ďalšieho člena domácnosti či inú osobu, tak mu bude k dispozícii služba asistovaného sčítania. „Asistované sčítanie by sa malo realizovať od 1. apríla do 31. októbra 2021. Presný termín sa určí na základe epidemiologickej situácie. Týkať sa bude výlučne a prioritne obyvateľov digitálne vylúčených, napríklad bez internetu, seniorov či osamelých seniorov. O ďalšom postupe budeme informovať na vývesných plochách, na internetovej stránke mesta a sociálnych sieťach mesta,“ ozrejmila Petra Šárfy z Evidencie obyvateľstva na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne

Polícia Slovenskej republiky informuje, že sa na Slovensku objavili prípady falošných sčítacích asistentov, ktorí pod rôznymi podvodnými zámienkami kontaktovali telefonicky najmä dôchodcov. Asistované sčítanie obyvateľov sa začne až 1. apríla a senior oň musí požiadať sám. Žiadny sčítací komisár v súvislosti so sčítaním nikoho telefonicky nekontaktuje. Navyše, každý asistent, ktorý bude asistované sčítanie v meste vykonávať, sa bude dokladovať preukazom. Policajti preto upozorňujú seniorov, aby v žiadnom prípade nepúšťali neznáme osoby k sebe do príbytkov. Sčítanie obyvateľov je zo zákona povinné. Všetci obyvatelia Slovenska majú povinnosť sčítať sa vyplnením elektronického formulára. „Sčítania sa musí zúčastniť každý obyvateľ SR s trvalým, prechodným pobytom, ale aj tolerovaným pobytom. Okrem toho sa sčítanie týka aj obyvateľov, ktorí majú trvalý pobyt v našom meste, ale momentálne sa zdržiavajú v zahraničí. V prípade detí do 18 rokov sčítanie zabezpečia rodičia, respektíve zákonný zástupca,“ ozrejmila Šárfy.

Zákon o sčítaní pozná aj sankcie za nesplnenie si povinnosti. Obyvateľovi môže byť udelená pokuta obcou od 25 do 250 eur. V prípade otázok môžete kontaktovať infolinku ŠÚ SR: 02/20 92 49 19 alebo Evidenciu obyvateľstva na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne na 043/5814 455.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …