sobota - 27. apríla, 2024
, V druhom semifinále sa dozvieme konečnú finálovú zostavu Eurovízie 2016

V druhom semifinále sa dozvieme konečnú finálovú zostavu Eurovízie 2016

Dnes, teda vo štvrtok 12. mája o 21.00 hod. CEST, sa v Globe Arene v Štokholme predstaví v druhom semifinále 18 krajín, ktoré zabojujú o postup do finále a pridajú sa k už známym 16 finalistom. Veľké Finále Eurovízie sa uskutoční už túto sobotu 14. mája. Poďte sa s nami pozrieť, kto zabojuje o priazeň Európanov tento raz.  

Lotyšsko
Mladý a ctižiadostivý 21-ročný spevák Justs bude reprezentovať Lotyšsko v Štokholme s piesňou „Heartbeat“. Pieseň zložila minuloročná reprezentantka Lotyššska na Eurovízii Aminata. Jeho sólová kariéra speváka začala účasťou vo výbere do Eurovízie v národnom kole. Justsove rozmanité hudobné aktivity zahŕňajú funkciu hlavného speváka pre lotyšských hip-hoperov pod menom Gacho rovnako ako koncertovanie a hranie vo funk-rockovej skupine TaxFree a Bunch of Gentlemen. Justs začínal ako pouličný umelec v Rige. Vyštudoval v Rige pedagogiku, aby sa stal hlasovým učiteľom pre spevákov populársnej hudby a jazzu. Jeho cieľom je si raz otvoriť vlastnú alternatívnu hudobnú školu. Šiel stopom so svojou gitarou do Paríža a späť. Pracuje ako učiteľ hudby pre mentálne postihnuté deti. Keď maturoval, patril medzi najlepších a zo školy si odniesol niečo ako u nás červený diplom. Klip k piesni sa nakrúcal v Rige dva dni. Začalo sa o piatej ráno a končilo západom slnka o ôsmej večer, používalo sa len prírodné svetlo.

Poľsko
Michal Szpak je poľská voľba pre tohtoročnú Eurovíziu. V národnom kole vo Varšave porazil jedného z najhorúcejších favoritov, Edytu Górniak, ktorá reprezentovala Poľsko na Eurovízii v roku 1994. Na pódiu v Štokholme bude Michal vystupovať s piesňou „Color Of Your Life“. 24-ročný Michal Szpak sa narodil do umeleckej rodiny. Vystupoval už ako deväťročný a v tomto veku aj vyhral prvé miesto v súťaži mladých talentov. V roku 2011 dosiahol v poľskej verzií X-Factor finále. Skončil na druhom mieste s piesňou od Alexandry Burke. O niekoľko týždňov robil predskokana na Orange Warsaw Festival na koncerte Mobyho. Na konci roku 2011 vydal svoje prvé EP s piatimi piesňami. V novembri minulého roku vydal svoj prvý album „Byle Byč Soba“ /Buď sám sebou/, na ktorom sa nachádza 12 skladieb rôznych hudobných žánrov s dôrazom na spevákovu záľubu v 80-tych, 90-tych rokoch ako aj na symfonický orchester. Verí, že fanúšikov Eurovízie zaujme natoľko, že sa bude súťaž konať budúci rok vo Varšave.

Švajčiarsko
Rykka, vlastným menom Christina Maria, je multitalentovaná speváčka a textárka, ktorá je pôvodom Kanaďanka. Začínala ako folková speváčka ale až populárna hudba jej priniesla slávu. Rykka bude reprezentovať Švajčiarsko po víťazstve v národnom kole s piesňou „The Last Of Our Kind“. Pieseň je triumfálnou megabaladou o postavení sa za lásku až na kraj sveta. Jej album „Beatitudes“ je ponukou kvalitného popu s pulzujúcim beatom a pútavým textom. Rykka vyrastala vo Vancouvri, v Kanade. Jej starý otec bol Švajčiar. Emigroval do Kanady, aby si tu mohol otvoril vlastnú pekáreň, bol aj veľkou súčasťou organizácie, ktorá zastrešuje švajčiarskych Kanaďanov vo Vancouvri. Spievať začala spolu s bratom a sestrou už vo veku 9 rokov, hre na gitare a skladaniu piesní sa venuje od svojich 16-tich. Rok 2016 strávi koncertovaním a na jeseň má v pláne vydať svoj nový album.

Izrael
Hovi Star sa profesionálne venuje spevu od roku 2009 po tom, čo sa stal uznávaným po účasti v hudobnej televíznej súťaži „A Star is Born“. Tento rok bude reprezentovať Izrael v Štokholme s piesňou „Made of Stars“. Hovi Star je jedným z najznámejších a najmilovanejších spevákov v Izraeli. Od roku 2009 vydal niekoľko piesní a vystupoval niekoľkokrát po celom svete. Hovi rovnako píše a skladá hudbu pre iných spevákov. Okrem hudby sa venuje aj dabovaniu. Vďaka jeho hlasu ožili v hebrejčine postavy v rozprávkach ako Frozen, Lego, Popoluška a i. Jeho detským snom bolo reprezentovať Izrael na Eurovízii. Keď sa dozvedel, že postupuje do Štokholmu, preplakal do vzrušenia celý deň. S jeho nezvyčajnými hlasovými schopnosťami a súťaživou osobnosťou sa zúčastnil tohtoročného izraelského národného kola „The Next Star for Eurovision“. Hovi bol od začiatku národného kola jasným víťazom. Zaujíma sa tiež o módu, čo aj uvidíme na pódiu v Štokholme. Pieseň bola upravená štyrikrát, keďže Hovi je perfekcionista a bolo preňho veľmi dôležité, aby sa ľudia vedeli stotožniť s textom. Zaujímavosťou je, že počas národného kola pieseň zaznela dvakrát. Nezaspieval ju len Hovi ale aj izraelská speváčka Nofar Salman. V jej poňatí má pieseň tradičnejšie židovské prvky. Jej verziu si môžete vypočuť aj na internete.

Bielorusko
IVAN, vlastným menom Alexander Ivanov, bude tento rok reprezentovať Bielorusko v Štokholme s piesňou „Help You Fly“. Túto pieseň zložil známy ruský textár a producent Viktor Drobyš, ktorý napísal tiež text k piesni „Party For Everybody“ spievanú ruskými Buranovskiyemi Babuškami na Eurovízii v roku 2012. 21-ročný Alexander Ivanov začal svoju kariéru speváka v roku 2009 vďaka účasti na rockovom festivale Mass Medium Festival. V tom istom roku založil skupinu „Ivanov“ a presťahoval sa do Ruska. Popri účasti na tohtoročnej Eurovízii sa venuje aj príprave piesní na svoj nový album. Počas vystúpenia v Štokholme sa s ním na pódiu objaví nečakaná postava. Máme sa nechať prekvapiť o koho alebo čo pôjde. Bonzol na seba, že zbožňuje pelendreky. Sníval o tom, že sa stane slávnym gitaristom, no na umeleckej škole mu to veľmi nešlo. Jeho obľúbeným ročným obdobím je zima a fascinujú ho severské krajiny. Jeho šťastným talizmanom je náhrdelník od jeho brata na ktorom sa nachádza minca Alexandra Veľkého. Okrem spevu sa venuje aj kresleniu a čítaniu fantasy príbehov. Má rád záhady. Verí v rozprávky a čarovno, ktoré potom pretavuje do svojich piesní.

Srbsko
Sanja „ZAA“ Vučič bude reprezentovať Srbsko s piesňou „Goodbye /Shelter/“. Od detstva dostávala hudobné vzdelanie, keďže jej rodičia sú speváci, ktorí ju odmala učili spievať ľudové piesne. Dnes sa jej hlasový rozsah dá rovnať Beyoncé. ZAA spieva od tradičných piesní až po jazz, reggae a post-rock. Popri štúdiu arabčiny je Sanja vedúcou speváčkou v skupine ZAA. Jej kariéra je označovaná ako „srbský sen“, keďže už v takomto veku získala životnú možnosť ukázať svoj talent celej Európe. Vie sa dohovoriť anglicky, španielsky, taliansky, portugalsky a arabsky. Pred vystúpením má vo zvyku stáť za oponou a sledovať publikum. Počas vystúpenia si očami vyberie niekoho z publika a venuje mu/jej úplnú pozornosť. Pieseň nesie silnú správu – je o násilí páchanom na ženách.

Írsko
Nicky Byrne bol vybraný interne írskou štátnou televíziou, aby reprezentoval Írsko v Štokholme s piesňou „Sunlight“. Je to vôbec po prvýkrát, že najúspešnejšia krajina v rámci víťazstiev na Eurovízii (až sedemkrát) sa rozhodla pre interný výber. Spočiatku mal veľkú záľubu vo futbale, dokonca hral profesionálne za rôzne lokálne írske futbalové kluby. V roku 1995 podpísal dvojročný kontrakt s klubom Leeds United na pozíciu brankár. V roku 1998 sa však stal súčasťou jednej z najznámejších chlapčenských skupín v 90-tych a začiatkoch nultých rokov – Westlife. Skupina však v roku 2012 oznámila koniec a Nicky sa stal televíznym a rádiovým moderátorom. Pieseň „Sunlight“ je o láske a o tom, že každý deň je novým dňom, keď môžeme začať od začiatku. Nicky už raz v Globe Arene vystupoval v časoch jeho pôsobenia v skupine Westlife. Žije v Dubline so svojou manželkou Georginou a ich dvojičkami Roccom a Jayom a dcérou Giou. Predtým ako sa niekam vydá, má vo zvyku zaklopať s obrúčkou na dvere lietadla a zavolať na odkazovač svojho otca, ktorý v roku 2009 zomrel. Dodáva mu to silu.

Macedónsko
Tento rok bude Macedónsko reprezentovať jedna z najznámejších macedónskych pop a rockových hviezd, Kaliopi s piesňou „Dona“. Pieseň je spievaná v macedónčine. Speváčka je rovnako známa na celom Balkáne pre jej nádherne spevavý a farebný hlas a pre jej originálnu interpretáciu. Jej prvý úspech a sláva v krajinách bývalej Juhoslávie prišla s kapelou Kaliopi, ktorú založil Romeo Grill. V roku 1999 však Kaliopi začala svoju sólo kariéru a od toho roku vydala mnoho albumov, piesní, získala mnoho ocenení a uznania. Kaliopi už raz na Eurovízii bola – v roku 2012 v Baku repezentovala Macedónsko s piesňou „Crno i belo“. S touto piesňou sa dostala do finále, čo bol obrovský úspech pre krajinu po mnohých rokoch. Spolupráca s Romeom Grillom jej priniesla nielen účasť na vtedajšej Eurovízii ale aj album „Melem“ a tri single, ktoré vyšli v roku 2013. Do súťaže sa vrátila po mnohých prosbách jej fanúšikov. Vo voľnom čase sa venuje fotografovaniu, cestovaniu, šoférovaniu a vareniu. Miluje tenis a zvieratá hlavne k domácemu druhu psa Šarplaninec.

Litva
Donny Montell, vlastným menom Donatas Montvydas), je litovský spevák a textár. Aj on už reprezentoval Litvu v roku 2012 s piesňou „Love Is Blind“. Po tejto účasti sľúbil, že sa do súťaže ešte raz vráti. Tento rok bude Litvu reprezentovať na Eurovízii s piesňou „I’ve been waiting For This Night“. 28-ročný Donny je známy litovský umelec a úspešný účastník mnohých televíznych projektov v Litve. Svoj úspech získal po účasti na mnohých prestížnych festivaloch.

Austrália
Austrália sa na Eurovízii objavuje už po druhýkrát avšak po prvýkrát so ženskou zástupkyňou. Dami Im sa narodila v južnej Kórei ale do Austrálie sa presťahovala, keď mala deväť. Od detstva sa venovala hre na klavír a jej kariéra sa mala uberať skôr k tej vážnej hudbe avšak v hĺbke srdca vedela, že jej žánrom je populárna hudba. Tento rok bude Austráliu reprezentovať s piesňou „Sound Of Silence“. Po presťahovaní do Brisbane v Austrálii sa veľmi rýchlo naučila po anglicky počúvaním piesní od Spice Girls alebo Mariah Carey. Po výhre v austrálskej verzii súťaži X Factor v roku 2013 vydala album „Dami Im“ z ktorého piesne boli dlhé týždne v TOP 10. K jej záľubám patrí napríklad kŕmenie klokanov a pečenie.

Slovinsko
Tohtoročnou víťazkou slovinského národného výberu do Štokholmu je ManuElla s jej piesňou „Blue And Red“. Hudba je pre ManuEllu veľká vášeň. Hrá na mnoho hudobných nástrojov ale najlepšie sa cíti, keď môže spievať. Hudba je jej súčasťou od malého mala. Od šiestich rokov začala hrať na akordeóne a v 13-tich mala vlastnú kapelu v ktorej hrala na basgitare. Keď mala 16 rokov, zúčastnila sa nemeckej talentovej súťaže „Das Supertalent“, kde sa umiestnila medzi stovku najlepších. Už v roku 2012 sa skúšala dostať na Eurovíziu, avšak v národnom kole sa dostala len do semifinále. Uplynulé dva roky boli pre ManuEllu náročné. Stratila otca, ktorý bol jej najväčším podporovateľom a fanúšikom. Svoj žiaľ pretavila do písania piesní, ktoré ju udržiavali vo vôli žiť. Vyhlasuje, že každý z nás musí nasledovať svoje sny, pretože život je krátky, aby sme ho len prežívali. Aj keď sa pieseň volá „Blue And Red“ ManuElla bude mať na sebe počas vystúpenia biele šaty.

Bulharsko
Poli Genova je umelkyňa a vedúca speváčka s množstvom talentov. Vidno ju nielen v bulharskej televízii ale dobre sa cíti aj na divadelných doskách. Ani Poli Genova nebude vystupovať na Eurovízii prvýkrát. Už v roku 2011 vystúpila na Eurovízii s piesňou „Na Inat“ a v roku 2015 bola moderátorkou juniorskej Eurovízie, ktorá sa konala v hlavnom meste Bulharska, v Sofii. Tento rok Poli Genova reprezentuje Bulharsko s piesňou „If Love Was a Crime“. Poli začala so spevom ako štvorročná v populárnej bulharskej detskej hudobnej skupine Bon-Bon. Učila sa hrať na klarinet na umeleckej škole v Sofii. Neskôr vyštudovala réžiu na Bulharskej Národnej Akadémii Divadelného a Filmového Umenia. V súčasnosti je súčasťou mnohých bulharských talentových súťaží. Poli Genova je aktívna aj v charitatívnych kampaniach v Bulharsku – je tvárou UNICEF, pomáha autistom, bulharskej vianočnej kampani, ktorú podporuje bulharský prezident ako aj v kampani AVON, ktorá bojuje proti rakovine prsníka. Doteraz sa zúčastnila troch muzikálov a venuje sa aj dabovaniu.

Dánsko
Dánska popová skupina Lighthouse X prichádza s posolstvom: „Urobiť svet lepším miestom prostredníctvom sily hudby“. V Štokholme budú reprezentovať Dánsko s piesňou „Soldiers Of Love“. Lighthouse X pozostáva z troch umelcov, ktorí sú blízkymi priateľmi. Veria, že je možné vytvoriť skupinu, ktorá myslí inak. Skupinu, ktorá si vezme sociálnu zodpovednosť prostredníctvom hudby novým spôsobom. Lighthouse X reprezentuje srdečný pokus spraviť pozitívnu zmenu vo svete, pokus o inšpiratívny a pozorný rozhovor v ktorom budeme počúvať jeden druhého a tento dialóg nám umožní otvoriť sa pre veci, ktorých sa bojíme alebo naopak sú nám príjemné. Ich cieľom je silou hudby otvoriť naše srdcia, myšlienky, ktorými sa podelíme medzi sebou a vytvoríme tak svet plný rešpektu voči sebe. Už ako názov skupiny hovorí, Soren, Johannes a Martin si prajú byť akýmsi majákom, ktorý ostatní môžu použiť ako navigáciu. Skupina je zložená z dlhoročných kamarátov, ktorí sa okrem spevu venujú aj herectvu. Vystupovali už v mnohých ocenených muzikáloch. Na Nový rok vystupovali v televízii v Opera House s Kodanským Bohoslužobným Kráľovským Zborom.

Ukrajina
Jamala, vlastným menom Susana Džamalova, je ukrajinská speváčka, skladateľka a herečka. Skladá hudbu, ktorá zahŕňa rôzne hudobné štýly ako soul, jazz, funk, folk a elektronickú hudbu. Je multinštrumentálna – hrá na nástroje ako mugham alebo duduk. V roku 2011 vystupovala s veselou piesňou „Smile“, ktorá sa v národnom kole nedostala do finále. Tento rok Jamala reprezentuje Ukrajinu s jej vlastnou piesňou „1944“. Svoju spevácku kariéru začala v deviatich rokoch, keď naspievala piesne pre iné deti. Promovala z operného spevu na Národnej Hudobnej Akadémii pomenovanej po Čajkovskom v Kyjeve. Pôvodne sa mala venovať klasickej hudbe, avšak v roku 2009 sa zúčastnila medzinárodnej hudobnej súťaže v Lotyšsku „The New Wave“, kde vyhrala prvé miesto. Tento rok Jamala vyhrala ceny za „Najlepší album“, „Najlepšie duo“, „Najlepší umelec“ a „Najlepší pieseň“, cenu ELLE Style („Speváčka roka“) a ukrajinskú národnú cenu „Osobnosť roka“. Jamala vydala štyri albumy. Ten posledný „Podykh“ /Dych/ bol vydaný len minulý rok. Natočila už 12 klipov. Pieseň „1944“ je venovaná jej prastarej mame, ktorá bola spoločne s jej štyrmi deťmi a ostatnými krymskými Tatármi deportovaná z Krymu. V roku 1944 totiž Josif Stalin prikázal všetkých krymských Tatárov deportovať do strednej Ázie pre údajnú kolaboráciu s nacistami. Mnoho z nich umrelo počas presídlenia v preplnených vlakoch, iní po príchode na nové miesto umreli od hladu. Medzi obeťami bola aj jedna z dcér Jamalininej prastarej mamy. Európska vysielacia únia oznámila na sociálnej sieti, že text nemá politický tón a tak Ukrajina môže s touto piesňou vystúpiť na tohtoročnej Eurovízii.

Nórsko
Agnete je 21-ročná speváčka a textárka z Nórska. Pochádza z Nessby, dedinky s 900 obyvateľmi blízko polárneho kruhu a Severného Oceánu. V Štokholme bude reprezentovať Nórsko s piesňou „Icebreaker“. Napriek tomu, že má len 21 rokov, Agnete Johnsen už nazhromaždila mnoho skúsenosti v hudobnom priemysle. Ako hlavná speváčka skupiny BlackSheeps vyhrala v roku 2008 na Melodi Grandi Prix Junior, súťaži pre mladých spevákov, s obrovským hitom „Oro jaska, beana“ /Buď ticho, pes/. Agnete bola tiež najmladšou víťazkou nórskej verzie tanečnej súťaže v roku 2014. Pieseň „Icebreaker“ prechádza zmenou tempa, na ktoré mnoho poslucháčov reaguje. Buď sa vám páči alebo ho nemôžete ani vystáť. Pieseň rozpráva o tom, byť tu pre niekoho, kto niečo prekonáva. Pre samotnú speváčku je to jedna z najúprimnejších a najosobnejších piesní venovaná jej kamarátstvu, ktorá trvá do dnešných čias. Aj keď Agnete spieva po anglicky, atmosféra piesne prináša chladnú modrú a sýte farby, ktoré môžete zažiť počas zimy v Nórsku.

Gruzínsko
Nika Kocharov a Young Georgian Lolitaz prichádzajú s veľmi špeciálnym a kreatívnym štýlom na tohtoročnú Eurovíziu, kde budú reprezentovať Gruzínsko s piesňou „Midnight Gold“. Nika Kocharov začínal svoju spevácku kariéru v skupine Blitz. V čase, keď s ňou prvýkrát vystupoval s kapelou na pódiu, dostal darček – akustickú gitaru. Dodnes na nej vytvára novú hudbu. Okrem veľkej zbierky gitár vlastní aj veľkú zbierku starých áut. Rád varí a vymýšľa nové jedlá. S Young Georgian Lolitaz sa stretol v roku 2003, keď spolu nahrali filmový soundtrack. Tento soundtrack bol ocenený ten rok ako najlepší. Po tomto víťazstve dostali obchodnú ponuku z Londýna. Young Georgian Lolitaz pozostáva z troch hudobníkov: basgitaristu Giorgi Marra, gitaristu Levana Šanšiašvili a bubeníka Dimitriho Oganesiana.

Albánsko
Eneda Tarifa je multitalentovaná a veľmi známa umelkyňa nielen v Albánsku ale aj v susednom Kosove. Okrem toho, že je speváčkou, je aj herečkou, televíznou moderátorkou, textárkou a režisérkou. V Štokholme bude reprezentovať Albánsko s piesňou „Fairytale“. Hudbou sa zaoberá od svojich šiestich rokov. Neskôr vyštudovala filozofiu a sociológiu. Od roku 2004 koncertuje a zúčastňuje sa rôznych charitatívnych podujatí. Jeden z jej najväčších úspechoch prišiel v roku 2010, keď vyhrala prvé miesto v populárnej súťaži Top Fest s piesňou „Me veten“, ktorá sa stala obrovským hitom v Albánsku a Kosove. Od roku 2011 Eneda pracuje ako herečka a moderátorka v Portokalli, čo je jedna z najznámejších relácii v Albánsku. Napísala už veľké množstvo piesní pre deti a veľmi rada sa zasadá do porôt pri hľadaní mladých talentov. Venuje sa aj réžii. Spoločne s najznámejším albánskym hercom Arjanom Culiqim natočili seriál Piruet, ktorý mal v krajine obrovský úspech. Vo voľnom čase sa venuje svojej trojročnej dcérke.

Belgicko
19-ročná Laura Tesoro, Belgičanka s talianskymi koreňmi je multitalent. Okrem toho, že je speváčka, je aj tanečníčka, herečka, moderátorka. Na Eurovízii bude reprezentovať Belgicko. Ak si vypočujete jej súťažnú pieseň „What is The Pressure“ a budete tam počuť prvky popu, funku a soulu, nebudete sa potom čudovať, že jej hudobnými vzormi sú Bruno Mars a Michael Jackson. Text jej zložila najznámejšia belgická skladateľka Selah Sue a producentom piesne je Brit Peter Gordeno, klávesák zo skupiny Depeche Mode. Showbiz má v krvi, keďže obaja rodičia pracujú v hudobnom priemysle. Už ako osemročná dostala svoju prvú televíznu úlohu a v 11-tich hrala v muzikáli Annie. Na Eurovízii bude vystupovať s jej vlastnou skupinou. Na konte má už aj pár vlastných piesní. Pieseň „What’s The Pressure“ je druh piesne, ktorú nielen veľmi rada počúva ale zároveň veľmi rada spieva. Pieseň má silný odkaz – je o bláznivom svete a o tom, ako sa veľmi cítime pod tlakom. Ale aj tak sa v podstate prestaneme strachovať a jednoducho budeme robiť to, čo nás robí šťastnými.

Zdroj: eurovision.tv
Foto: ebuyer.com
Video: youtube.com

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *