nedeľa - 14. júla, 2024
, V Kysuckej nemocnici v Čadci už čoskoro začne fungovať nové pracovisko magnetickej rezonancie
Foto: ŽSK

V Kysuckej nemocnici v Čadci už čoskoro začne fungovať nové pracovisko magnetickej rezonancie

V Kysuckej nemocnici v Čadci začne fungovať nové pracovisko magnetickej rezonancie. Elektronická aukcia na dodávateľa prístroja bola ukončená, zmluva s víťazom je podpísaná. Prvým pacientom by mala nová magnetická rezonancia slúžiť už v lete.

Pacienti z Kysúc nebudú musieť cestovať desiatky kilometrov

Hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Martina Remencová poukázala na to, že spádová oblasť takmer pre 130.000 obyvateľov sa tak po rokoch dočká kľúčového diagnostického zariadenia. „Pacienti z Kysúc viac nebudú musieť cestovať desiatky kilometrov za vyšetrením do Žiliny, Martina, Ružomberka, Prievidze či Dolného Kubína,“ uviedla.

Vyšetrenia magnetickou rezonanciou ročne absolvuje v tejto oblasti takmer 4000 pacientov. „Najviac to ocenia hospitalizovaní pacienti, ktorých často museli prevážať aj do vzdialenejších oblastí. Týmito transportmi trpeli a celkový liečebný proces sa predlžoval,“ povedal riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci a poslanec ŽSK Martin Šenfeld.

Nemocnice sa snažia modernizovať

Podľa Remencovej sa vedenie nemocnice snažilo získať súhlas Všeobecnej zdravotnej poisťovne na zazmluvnenie prístroja šesť rokov. Podarilo sa to minulý rok v júli. „Kvalitné a funkčné vybavenie nemocníc by dnes malo byť štandardom. Aj preto sa snažíme nemocnice a jednotlivé ambulancie postupne modernizovať a vybavovať,“ priblížila predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Novú magnetickú rezonanciu ŽSK obstarával v spoločnom balíku v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva a nemocnicou. Predpokladaná hodnota zákazky bola jeden milión eur. „Podarilo sa nám vysúťažiť prístroj so 60-mesačným servisom v sume 610.000 eur bez DPH. Sprevádzkovaním pracoviska magnetickej rezonancie sa obyvateľom Kysúc zabezpečí komplexná zdravotná starostlivosť. Je v našom záujme, aby prví pacienti mohli absolvovať vyšetrenie na začiatku prázdnin,“ doplnila riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková.

Prestavbu priestorov tak, aby boli prispôsobené vysúťaženému typu prístroja, dokončia v najbližších dňoch. Magnetická rezonancia by podľa Remencovej mala byť spustená do užívania v júli 2019.

Zdroj: TASR

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …