Považské múzeum v Žiline otvorí 27. októbra v priestoroch Budatínskeho hradu novú výstavu o odievaní v 20. storočí. Jej autorkami sú odborné pracovníčky Považského múzea v Žiline historička Dominika Hlobíková a etnologička Adriana Bárdyová. Odev je neverbálnym jazykom doby, odzrkadľuje postavenie a úlohu muža a ženy v rámci spoločnosti. Svojou formou, skladbou, materiálom, výzdobou a farebnosťou vypovedá o etnickej, regionálnej a často aj konfesionálnej príslušnosti. 20. storočie bolo v tomto smere výnimočné, keďže dochádza k demokratizácii módy a stieraniu rozdielov medzi mestským a dedinským oblečením.
Povojnové zmeny zasiahli výraznejšie dámsku módu. „Ženy vstupujú do aktívnejšej pozície vo verejnom živote, zvyšuje sa ich zamestnanosť a otvárajú sa nové možnosti trávenia voľného času. Toto všetko ovplyvňuje charakter odevu, ktorý sa mení podľa módnych trendov a prispôsobuje sa špecifickým príležitostiam, na ktoré je určený. Ženy v mestách uprednostňujú kostýmy, na scénu pomaly prichádzajú nohavice a sukne sa postupne skracujú. V pánskom šatníku ostáva základnou výbavou oblek s košeľou,“ približuje D. Hlobíková. Zmeny nastávajú aj v ľudovom prostredí. „Do tradičného odevu začínajú prenikať mestské druhy odevných súčastí a zaniká používanie doma tkaných textílií. S novou ideológiou v druhej polovici 20. storočia vzrastá význam konfekcie. Odev je jednoduchý, praktický, cenovo dostupný a jeho úlohou je potlačiť sociálne rozdiely. Zároveň sa módna tvorba inšpiruje ľudovou kultúrou a vzniká väčšia možnosť kombinovania odevných častí, farieb a vzorov. Dôležitú úlohu zohrávajú doplnky, ktoré aj jednoduchým šatám dodávajú punc elegancie,“ dopĺňa A. Bárdyová.
Výstava s názvom Z dediny či z mesta, do skrine sa zmestia ponúka pestrý prehľad odevov naprieč 20. storočím. Návštevníci sa môžu tešiť na naozaj vzácne kúsky, zaujímavé kombinácie i dobové fotografie. Výstava bude pre verejnosť prístupná v čase otváracích hodín Budatínskeho hradu.
Zdroj: Považské múzeum