štvrtok - 20. júna, 2024
, V Žiline pribudli ďalšie mobilné odberné miesta, mesto sa pripravuje na víkendové testovanie
Foto: FB/Jaro Naď - minister obrany SR

V Žiline pribudli ďalšie mobilné odberné miesta, mesto sa pripravuje na víkendové testovanie

V meste Žilina aktuálne funguje deväť súkromných mobilných odberných miest na antigénové testovanie na ochorenie COVID-19. Žilinčanom sú k dispozícii v pracovných dňoch, niektoré fungujú aj počas víkendu. Okrem práce na ďalšom rozširovaní ponuky mobilných odberných miest, pripravuje žilinská samospráva aj ďalšie skríningové testovanie. Už počas najbližšieho víkendu od 13. do 14. februára sa otvorí 20 odberných miest v 10 lokalitách v meste. Elektronická rezervácia na testovanie vopred je možná na siedmich odberných miestach. 

Skríningové testovanie sa uskutoční v sobotu a v nedeľu od 8.00 do 20.00 hod., s obvyklými prestávkami pre testovacie tímy od 12.00 do 12.45 hod. a od 17.00 do 17.45 hod. Posledný výter v danom dni urobia zdravotníci o 19.30 hod., v odberných miestach s elektronickou rezerváciou o 19.45 hod.  Počas dvoch testovacích dní budú môcť Žilinčania využiť ktorúkoľvek miestnosť a otestovať sa budú môcť prísť kedykoľvek, v ktoromkoľvek čase.

Dôvodom pre opakovanie testovania v Žiline je COVID automat, ktorý začal od pondelka 8. februára platiť na celom území Slovenska. Epidemická situácia v okrese Žilina sa po aktualizácii automatu v utorok 9. februára mierne zhoršila, čím sa presunul z II. (červeného) do III. (bordového) stupňa varovania. Podľa platných pravidiel potrebujú od 10. februára obyvatelia zo žilinského okresu na cestu do práce negatívny výsledok RT-PCR alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starší ako sedem dní. Rovnaká povinnosť platí aj pri pohybe medzi okresmi. O otvorení škôl v okresoch s bordovou farbou alebo v III. stupni varovania v COVID automate rozhoduje odporúčanie regionálneho hygienika. Ďalšia aktualizácia epidemickej situácie na Slovensku sa očakáva v utorok 16. februára. Všetky aktuálne platné protiepidemické nariadenia sú k dispozícii na internetovej stránke Úradu verejného zdravotníctva SR.  

Odberné miesta s elektronickou rezerváciou vopred sa nachádzajú na Mestskom úrade v Žiline (k dispozícii sú tu dve odberné miesta/jedno miesto s registráciou), na Základnej škole s materskou školou Gaštanová 56, Solinky (k dispozícii sú tu tri odberné miesta/jedno miesto s registráciou), ZŠ Karpatská 11, Vlčince (k dispozícii sú tu dve odberné miesta/jedno miesto s registráciou), ZŠ s MŠ, Ul. sv. Gorazda 1, Vlčince (k dispozícii sú tu dve odberné miesta/jedno miesto s registráciou), Biznis Centrum, Poštová 1 (k dispozícii sú tu dve odberné miesta/jedno miesto s registráciou), ZŠ Námestie mladosti 1, Hájik (k dispozícii sú tu štyri odberné miesta/dve miesta s registráciou).

Hoci sa plošné testovanie uskutoční s dodržaním všetkých platných protiepidemických opatrení, je možné, že sa pred niektorými odbernými miestnosťami budú tvoriť rady čakajúcich. Prednosť majú rodičia s deťmi, tehotné ženy, seniori či ľudia so zdravotným znevýhodnením. Žilinská samospráva vyzýva na prejavy spolupatričnosti, tolerancie a dodržiavanie preventívnych opatrení, povinné sú rúška, používanie dezinfekcie a dodržiavanie rozostupov. Stav naplnenosti odberných miest, podobne ako pri minulých testovaniach, bude v reálnom čase sledovať aj facebooková skupina Odberné miesta Žilina – celoplošné testovanie COVID-19 (https://www.facebook.com/groups/272228527441029).

V odberných miestach bude počas dňa zabezpečená pravidelná dezinfekcia, tímy zdravotníkov, administratívnych pracovníkov i dobrovoľníkov budú otestované pred začiatkom a po skončení akcie. Na verejný poriadok a dodržiavanie preventívnych opatrení budú opäť dohliadať príslušníci Mestskej polície v Žiline.

Zdroj: Mesto Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Detská nedeľa, Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa 2. júna 2024 v …