piatok - 19. apríla, 2024
, V Žilinskom kraji vyhlásilo mimoriadnu situáciu už 17 samospráv
Ilustračné foto

V Žilinskom kraji vyhlásilo mimoriadnu situáciu už 17 samospráv

Mimoriadnu situáciu v súvislosti so snehovou kalamitou vyhlásilo v pondelok ráno (14.1) v Žilinskom kraji 12 obcí. Celkovo je mimoriadna situácia v jednom meste a 16 obciach. Informoval o tom vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.

V Žilinskom kraji je momentálne mimoriadna situácia v okrese Čadca v meste Čadca a v obciach Radôstka, Nová Bystrica, Klokočov, Olešná, Raková, Korňa, Staškov. V okrese Žilina v obciach Belá, Lysica, Terchová a Lutiše. V okrese Dolný Kubín v obciach Pribiš a Pucov, v okrese Námestovo v obciach Rabčice, Oravská Polhora a Rabča. Podľa predpovede Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) má byť v pondelok na severe Slovenska premenlivá až veľká oblačnosť, na viacerých miestach sneženie, snehové prehánky alebo aj trvalejšie sneženie. „Miestami tvorba snehových jazykov a závejov. Veterno a na pocit chladno. Najvyššia denná teplota jeden až päť stupňov Celzia, na Kysuciach, Orave, Liptove mínus dva až jeden stupeň Celzia,“ uvádza SHMÚ.

Vo vysokohorskom teréne je zvýšená lavínová hrozba 

Vplyvom sneženia a silného vetra sa vo vysokohorskom teréne slovenských pohorí vytvorilo zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V Nízkych Tatrách je zrána ešte mierna hrozba, druhý stupeň, no tá popoludní vzrastie. Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) informoval, že najväčším lavínovým problémom je nový previaty sneh. Ten sa ukladá na záveterné svahy, najmä východných, juhovýchodných a južných expozícií a vytvára doskovitý sneh, snehové vankúše a preveje. „Uvoľnenie doskových lavín je tu možné už pri malom dodatočnom zaťažení. Ojedinele sa môžu vyskytnúť aj spontánne stredne veľké lavíny. Nebezpečenstvo bude vplyvom sneženia stúpať,“ upozornil.

Teplota vzduchu sa v pondelok (14.1) pohybovala v rozpätí od mínus osem do mínus jedného stupňa Celzia, v najvyšších polohách Tatier do mínus 12 stupňov. Fúkal silný severozápadný vietor s rýchlosťou desať až 20 metrov za sekundu. Za posledných 24 hodín pripadlo do 15, v Nízkych Tatrách do piatich centimetrov nového snehu.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …