V Žilinskom kraji trvá mimoriadna situácia v súvislosti so snehovou kalamitou v dvoch mestách a siedmich obciach v okresoch Žilina a Čadca. Obce Čierne a Svrčinovec v okrese Čadca odvolali mimoriadnu situáciu v stredu (9.1.).
Informoval o tom vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý. Mimoriadnu situáciu vyhlásila vo štvrtok ráno (10.1) pre problémy so snehom aj obec Štiavnik v okrese Bytča. V Žilinskom kraji je mimoriadna situácia v súvislosti so snehovou kalamitou v dvoch mestách a siedmich obciach v okresoch Žilina, Čadca a Bytča. Mimoriadna situácia je v mestách Čadca a Turzovka v okrese Čadca a v obciach Dolná Tižina, Terchová, Belá, Lutiše v okrese Žilina, Skalité, Klokočov v okrese Čadca a v Štiavnik v okrese Bytča.
Územie Žilinského kraja zasiahlo minulý týždeň intenzívne sneženie. Následkom zlých poveternostných podmienok a hustého sneženia kolabovala doprava, na cestách dochádzalo k nehodovým udalostiam, tvorili sa kolóny a viaceré samosprávy mali problémy s odpratávaním snehu či sprejazdnením ciest. Počet samospráv v kraji, ktoré v dôsledku snehovej kalamity vyhlásili počas minulého týždňa mimoriadnu situáciu, sa vyšplhal na 17.
V Tatrách trvá zvýšené lavínové ohrozenie,v ostatných pohoriach mierne
Zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, trvá v najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier. V nižších polohách a ostatných pohoriach Slovenska platí mierna hrozba, druhý stupeň. Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) informoval, že problémom je ešte stále poprefukovaný sneh z predchádzajúceho sneženia v minulom týždni. „Vyskytovať sa môžu hlavne doskové lavíny zo suchého snehu. Nebezpečenstvo je koncentrované do strmých žľabov, kde sa nachádzajú nebezpečné dosky, preveje a vankúše. Pozor aj na svahy tesne na hranici lesa, kde môžu byť nafúkané vankúše zo snehu, ktorý bol odfúknutý z hrebeňov,“ upozornil s tým, že sneh sa postupne stabilizuje.
V najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier je uvoľnenie lavín možné pri malom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch nad 30 stupňov. V ostatných pohoriach je uvoľnenie lavín možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch nad 35 stupňov. „Na hrebeňoch hôr sa vytvárajú snehové preveje, ktoré zhoršujú orientáciu a bezpečný pohyb v teréne. Celková výška snehu dosahuje v stredných polohách (do 1500 metrov) do 100 centimetrov, vo vysokých polohách Tatier dosahuje 120 – 220 centimetrov. Pohyb mimo prešliapaných chodníkov je mimoriadne náročný aj na lyžiach či snežniciach, bez nich je prakticky nemožný,“ zdôraznil Krajčí.
Teploty v polohách nad 2000 metrov dosiahli mínus 12 stupňov Celzia. Na podhorí to bolo okolo mínus päť stupňov. Za posledných 24 hodín napadlo do 15 centimetrov nového snehu. Najbližšie dni sneženie nepredpokladajú.
Zdroj: TASR