pondelok - 20. mája, 2024
, Viac ako 156 tisíc eur pre deti vyzbierali v Žilinskom kraji z dvoch percent daní

Viac ako 156 tisíc eur pre deti vyzbierali v Žilinskom kraji z dvoch percent daní

Predstavitelia nadácie Spoločne pre región dnes odovzdali na pôde Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) zástupcom 94 škôl, 17 organizácií a 6 fyzickým osobám symbolické šeky na 176 515 eur.

Z 2 percent z daní vyzbierali prostredníctvom projektu Spoločne pre deti viac ako 156  tisíc eur. A pre 15 najlepších škôl a organizácií, ktoré získali najviac financií a najviac financií v prepočte na jedného žiaka, organizátori rozdelili osobný vklad predsedu správnej rady nadácie Spoločne pre región Georga Trabelssieho 20 000 eur. „S touto myšlienkou sme začali pred deviatimi rokmi. S tým, že sa zúčastnilo len 19 škôl, bola tam nedôvera a vyzbieralo sa 20.000 eur. Po deviatich rokoch je organizácií a škôl 117. Tento systém je životaschopný. Ukazuje, že sú tu riaditelia, ktorí naozaj chcú vlastnou prácou niečo urobiť pre svoju organizáciu a školu. A my im vytvárame prostredie, ktoré to umožní bez toho, aby ich to stálo peniaze. To znamená, či vyzbierajú 100 eur alebo 5000 eur, dostanú ich celé,“ povedal Trabelssie.

Podľa Blanára sú dve percentá z dane výbornou myšlienkou

Predseda ŽSK Juraj Blanár považuje projekt Spoločne pre deti za veľmi životaschopný. „A je dôkazom toho, že dve percentá asignovanej dane slúžia nielen na pomoc školám, ale aj organizáciám. Ale predovšetkým sa buduje obrovský vzťah medzi ľuďmi a priateľmi škôl. A to si myslím, že je ešte väčší benefit. Ak sa niekto rozhodne prispieť dve percentá futbalovému klubu, materskej škole alebo škole, robí to preto, že má nejaký úmysel. Je to naozaj výborná myšlienka a som presvedčený, že dve percentá bol jeden z najlepších projektov, aké sa v spoločnosti vymysleli,“ skonštatoval Blanár.

Najviac vyzbierali v Ochodnici

Najviac finančných prostriedkov v tomto roku vyzbierala Základná škola (ZŠ) v Ochodnici – 5376,06 eura. Podľa jej riaditeľa Stanislava Sýkoru pôjde časť peňazí pôjde na plat asistenta učiteľa. „Lebo veľkú zásluhu na vyzbieraných peniazoch má rodič, ktorý má dieťa autistu. On chodí po firmách a zháňa dve percentá. A časť pôjde na výchovno-vzdelávací proces, prípadne športovú činnosť. Pretože máme novú telocvičňu a potrebujeme nové náradie,“ uviedol Sýkora.

V žilinskej škôlke vyzbierané peniaze investujú do školskej záhrady

Medzi najúspešnejšie školy patrila tento rok aj Materská škola (MŠ) Dedinská v Žiline, ktorá aj vďaka dvom bonusom získala celkovo 9583,17 eura. Riaditeľka školy Katarína Kočvarová pripomenula, že pred dvomi rokmi získali 8000 eur, vďaka ktorým začali budovať školskú záhradu. „Vybudovali sme tam zastrešené pieskovisko, cyklistickú dráhu, deťom sme kúpili bicykle a kolobežky. Takže v prebudovávaní školskej záhrady chceme pokračovať. A chceli by sme deťom kúpiť nový počítač a interaktívnu tabuľu, aby sa aj v tejto oblasti vzdelávali,“ dodala Kočvarová.

Nadácia Spoločne pre región v deviatich ročníkoch vyzbierala a rozdelila materským, základným a stredným školám, záujmovým združeniam a fyzickým osobám z 2 percent z daní celkovo 715 613,04 eura.

autor: TASR, foto: zscasta.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

Žilinská radnica sa chystá vynoviť Mariánske námestie v historickom centre. Mesto tiež plánuje zrekonštruovať Kamennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *