nedeľa - 14. júla, 2024
, Vianočné online stretnutie: žilinské a krasnojarské deti vzájomne spoznávali svoje vianočné tradície

Vianočné online stretnutie: žilinské a krasnojarské deti vzájomne spoznávali svoje vianočné tradície

Pri príležitosti Vianočných sviatkov uskutočnilo mesto Žilina videohovor cez skype s partnerským mestom Krasnojarsk z Ruska. Cieľom videohovoru bolo obojstranné spoznávanie vianočných tradícií a národných zvykov. Podstatou spolupráce medzi partnerskými mestami nie sú len priateľské vzťahy a vzájomná podpora, ale aj výmena skúseností a kultúrnych tradícií.

Žilina má jedenásť partnerských miest po celom svete a jedným z nich je aj mesto Krasnojarsk v Rusku. Ani 5 500-kilometrová vzdialenosť nie je prekážkou pre intenzívnu spoluprácu miest. Vo štvrtok 15. decembra sa na Radnici mesta Žilina uskutočnil videohovor cez skype, ktorý sa niesol vo vianočnej atmosfére.

Slovenské vianočné koledy prišli našim ruským susedom predstaviť deti z Detského folklórneho súboru Lieska z Centra voľného času v Žiline. Deti zo Základnej školy Jarná v Žiline, ktoré sa tohto stretnutia zúčastnili, mali možnosť naučiť sa od svojich ruských rovesníkov vyrábať vianočné ozdoby a spoznať ruské vianočné koledy i tradičnú detskú hru v podaní folklórneho súboru Verba z Krasnojarska.

Za mesto Žilina sa videohovoru zúčastnili Andrej Černek a Kristína Šimurdová z odboru tlačového a zahraničných vecí, riaditeľ Základnej školy Jarná v Žiline, Ján Kotman a učiteľka výtvarnej výchovy Zlatica Lajčiaková spolu so svojimi žiakmi. Prítomné bolo už spomenuté Centrum voľného času v Žiline s riaditeľkou Marianou Bohačiakovou a vedúcou DFS Lieska Vierou Poliakovou Hriechovou. Za ruskú stranu sa online videohovoru zúčastnila vedúca zahraničných vzťahov Mestského úradu Krasnojarsk, Inna Dozorceva, riaditeľ umeleckej školy v Krasnojarsku Nikolaj Bolsunovskij, učiteľka a poslankyňa blízkeho mesta Ačinsk, Inessa Voronova a niekoľko ďalších pedagógov a detí.

Krasnojarsk je tretie najväčšie mesto na Sibíri a administratívne centrum Krasnojarského kraja v Rusku. Žije tu približne 909-tisíc obyvateľov. Leží na rieke Jenisej a je dôležitou stanicou na transsibírskej magistrále. Partnerským mestom Žiliny je od roku 2011.

zdroj: Pavol Čorba, hovorca mesta Žilina

foto: zdroj

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

Žilinská radnica sa chystá vynoviť Mariánske námestie v historickom centre. Mesto tiež plánuje zrekonštruovať Kamennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *