štvrtok - 12. septembra, 2024
, Vyhodnotenie medzinárodného kola súťaže „Tvoríme vlastnú knihu“

Vyhodnotenie medzinárodného kola súťaže „Tvoríme vlastnú knihu“

Krajská knižnica v Žiline vyhlásila v októbri 2015 ďalší, v poradí 17. ročník medzinárodnej literárno – výtvarnej slovensko-poľsko-českej súťaže Tvoríme vlastnú knihu; vyhodnotenie medzinárodného kola súťaže knižnica zorganizovala v spolupráci s Bábkovým divadlom Žilina a Mestom Žilina vo štvrtok 19. mája.

Krajská knižnica v Žiline tak prebrala žezlo po minuloročnom vyhlasovateľovi súťaže, Ksiaznicou Beskidzkou v Bielsku-Bialej a predala ho organizátorovi nasledujúceho ročníka súťaže Městskej knihovne vo Frýdku- Místku.
V bábkovom divadle sa stretli úspešné deti z národných kôl, ktoré prebehli v troch krajinách – Slovensku, Poľsku a Česku. Neprišli však len deti, ale aj ich pedagógovia, rodičia, priatelia, knihovníci so spriatelených knižníc, teda tí, ktorí často deti viedli a podporovali.

Téma tohto ročníka súťaže znela O čom nám rozprávali starí rodičia. Príbehy, ktoré deťom rozprávali nielen babka a dedko, ale aj mama, otec, teta …. a úlohou detí bolo vytvoriť sami alebo vo dvojici vlastnú knihu, t.j. knihu napísať, ilustrovať a vlastnoručne zviazať. V Českej republike sa na to podujalo 58 detí, ktoré vytvorili 41 prác, v Poľsku obdobný počet prác vytvorilo 56 detí a na Slovensku sa do súťaže zapojilo 78 detí, ktoré vytvorili 48 prác – jedna z nich bola hromadná a nespĺňala podmienky súťaže. Podľa propozícií do súťaže postúpilo z každej krajiny 15 prác. Práce v medzinárodnom kole hodnotila porota, ktorú viedla spisovateľka Katarína Mikolášová za asistencie akademického maliara Stanislava Lajdu, knihovníčky Janky Zurovacovej a novinárky Kataríny Kvašňovskej. Jej úloha bola veľmi ťažká, lebo do medzinárodného kola postúpili malé umelecké dielka, práce na vysokej úrovni, z ktorých niektoré by si zaslúžili aj skutočné vydanie v tlači. Ako sa vyjadrila predsedkyňa poroty Katarína Mikolášová, niektoré detské práce boli lepšie ako knihy dospelých autorov. Preto porota na niektorých miestach udelila dve ceny a dokonca aj mimoriadnu cenu za superknihu roka.

A ako súťaž dopadla? Spomedzi slovenských detí sa v kategórii Deti do 12. rokov umiestnila na treťom mieste Lenka Kvočková s knihou Boženka. V druhej kategórii Deti od 13 do 16 rokov sa slovenské dievčatá umiestnili hneď na dvoch miestach. Andrea Dobroňová s knihou Vždy si zvoľ život získala tretie miesto a cenu za druhé miesto si odniesli dve spoluautorky knihy Božteky, Juliána Lubušká a Michaela Štaffenová. Podobne štedrá k slovenskému tímu bola kategória Deti a mládež špeciálnych ZŠ a zdravotne znevýhodnení . O tretie miesto úspešne zabojovala autorská dvojica Richard Čaniga a Lucia Capková s knihou Spomienky a na druhom mieste skončila Sára Kubová s knihou Malá šibalka. A kto napísal detskú superknihu roka? Poľský chlapec Jeremi Surzyn nielen napísal, ale doslova vytvoril knihu Tajemnicza Misja, ktorá mnohým vyrazila dych.

O kultúrny program sa zaslúžil Peter Vaňouček a žiaci ZUŠ Ladislava Árvaya v Žiline, žiačky zo Súkromnej základnej umeleckej školy na Ružovej ul. v Žiline a malým divadelným predstavením žiaci Špeciálnej základnej školy Jána Vojtaššáka v Žiline. Im všetkým a moderátorke Zuzane Juhásovej patrí vďaka krajskej knižnice. Súťaž opäť ukázala, že deti sú tvorivé a sú medzi nimi také, ktoré nielen radi čítajú, ale vedia sa úspešne nájsť aj v úlohe spisovateľov a ilustrátorov. A téma tohto ročníka ich navyše priviedla k svojim najbližším, ktorých zážitky pretavili do vytvorenej knihy – umelecké hľadisko sa podarilo spojiť s ľudským.

Autor: Zuzana Mjartanová
Foto: Krajská knižnica v Žiline, zilina-gallery.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *