piatok - 23. februára, 2024
, Zdravotní klauni navštívili detské oddelenie Psychiatrickej kliniky
Zdroj: UNM

Zdravotní klauni navštívili detské oddelenie Psychiatrickej kliniky

Medicínski klauni z občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors už niekoľko rokov rozveseľujú detských pacientov na viacerých klinikách Univerzitnej nemocnice Martin. Klauni pravidelne navštevujú aj detské oddelenie Psychiatrickej kliniky JLF UK a UNM, ktoré má celoslovenskú spádovú oblasť. Hospitalizované sú tu deti a adolescenti s najzávažnejšímipsychiatrickými diagnózami. 

Medicínski klauni sa snažia priniesť deťom veselú náladu

„Súčasťou liečby detí a dorastencov so psychickými problémami sú okrem psychofarmakoterapie či režimovej liečbyaj rôzne neliekové postupy. Medicínski klauni sa pravidelnými návštevami na oddelení snažia svojim humorným vystupovaním deťom priniesť veselú náladu. Vrámci programu Cirkus Paciento sa klauni aktuálne venovali deťom hospitalizovaným na psychiatrii martinskej nemocnice až päť dní vkuse a to od pondelka 13. 1. až do piatka 17. 1. „ vysvetlil umelecký riaditeľo.z. Červený Nos Pavel Mihaľák.

Ako ďalej dodal, „pocit, že niečo dokážu, že niečo vytvoria a sú v tom úspešní, je jedným z najdôležitejších prvkov, ktoré projekt Cirkus Paciento týmto deťom prináša. Pretože mnoho z nich v živote nezažilo uznanie, že niečo dokázali. Pocit, že niekto ich pochváli, že akceptuje to, čo vytvorili, je veľmi silný.“ Celý program vyvrcholil posledný deň predstavením pred publikom -ich rodinnými príslušníkmi, ostatnými pacientmi aj personálom kliniky.

Činnosť klaunov je hodnotená veľmi pozitívne

„Činnosť, ktorú o.z. Červený Nos organizuje vrámci projektu Cirkus Paciento, je veľmi vhodnou rehabilitačnou skupinovo-psychoterapeutickou aktivitou, ktorá má aj prvky dramatoterapie – veľmi špecifickej formy rehabilitácie a prispieva k resocializácii našich pacientov. Z doterajších skúseností ich činnosť hodnotím veľmi pozitívne. Spestruje to naše denné aktivity,“ doplnil prednosta Psychiatrickej kliniky. Pri práci medicínskych klaunov doc. MUDr. Igor Ondrejka, PhD. ocenil, že vedia k detským pacientom pristupovať veľmi špecifickypodľa rôznych foriem ich diagnóz. Aj z toho dôvodu sa pred samotným začiatkom práce s deťmičlenovia o.z. Červený Nos stretli s vedením kliniky, aby sa zoznámili so špecifikami jednotlivých pacientov.

S 5-dňovým programom Cirkus Paciento prichádza o.z. Červený Nos do martinskej nemocnice opakovane už po niekoľký raz. Projekt sa zakaždým stretáva s veľkým úspechom zo strany pacientov, ich rodiny aj personálu Psychiatrickej kliniky JLF UK a UNM.Projekt Cirkus Paciento tento rok oslavuje už 10. výročie vzniku.

Zdroj: Univerzitná nemocnica Martin

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …