nedeľa - 14. júla, 2024
, Žilina sa stane centrom podujatia na podporu rozvoja IT Extrapolácie

Žilina sa stane centrom podujatia na podporu rozvoja IT Extrapolácie

Celoslovenské podujatie na podporu rozvoja IT vo vzdelávaní, výskume a podnikaní Extrapolácie, ktoré sa každoročne organizuje v niekoľkých mestách, sa uskutoční od 15. septembra do 31. októbra.

V tomto roku je hlavným dejiskom Extrapolácií Žilina

Pre rok 2018 sa jeho hlavným mestom stala Žilina a hlavným organizátorom Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA). Nie je to však náhoda, ale dôsledok, pretože Žilina je jedným z mála miest na Slovensku, kde sa spája tradícia výskumu, vývoja a univerzitného vzdelávania v oblasti informatiky.

„Na viac ako 65-ročných tradíciách UNIZA v oblasti vzdelávania a výskumu, bývalého výskumného ústavu výpočtovej techniky a množstva firiem a organizácií, vzniklo miesto, ktoré je podhubím pre rozvoj informačno-komunikačných technológií,“ vysvetlil prorektor pre informačné systémy UNIZA a regionálny garant Extrapolácií 2018 Karol Matiaško.

Kvalitu absolventov informatických študijných odborov UNIZA podľa neho dosvedčuje fakt, že patria dlhodobo k najvyhľadávanejším medzi zamestnávateľmi, nielen zo Slovenska. Podľa Matiaška, dôsledkom je existencia množstva významných firiem z oblasti IKT, ktorých sídlom je práve Žilina. Takéto prostredie vytvorené počas desiatok rokov dáva záruku neustáleho rozvoja kvalitných a potrebných aplikácií pre spoločnosť založenú na informáciách a znalostiach.

Ciele sú stanovené jasne

Podujatie má podľa Martiny Slavíkovej z oddelenia pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA, prezentovať históriu slovenskej výpočtovej techniky, predstaviť súčasný stav výskumu, štúdia a produkcie v informatike a IT.

„Dôležité je tiež hovoriť o víziách v blízkej budúcnosti, motivovať mladých ľudí k štúdiu a práci v oblasti IT, pokračovať vo vytvorenej tradícii odborných a vedecko-popularizačných podujatí na tému ‚Informatika – naša minulosť aj budúcnosť‘ a rozvíjať diskusie o informatike vo všetkých jej dimenziách a vplyvoch na spoločnosť,“ uviedla Slavíková.

Hlavný seminár, ktorý sa uskutoční 24. septembra v priestoroch UNIZA, sa bude venovať témam ako Minulosť, súčasnosť a budúcnosť spracovania dát, Využitie leteckého 3D laserového skenovania na Žilinskej univerzite, Analýza rozsiahlych dát v energetických a dopravných aplikáciách alebo Príspevok žilinského regiónu k rozvoju IKT. Na podujatí sa zúčastňujú aj ostatné slovenské mestá, ako Košice, Bratislava a Banská Bystrica, v ktorých sa uskutočnia mnohé motivačné prednášky, prezentácie, exkurzie a workshopy organizácií pôsobiacich v oblasti vzdelávania a výskumu v IT.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …