Rok 2014 sa v našom kraji nesie v znamení spolupráce so zahraničnými Slovákmi,“ povedal žilinský župan Juraj Blanár pri hodnotení polroku pôsobenia novej riaditeľky odboru kultúry a cestovného ruchu ŽSK Zuzany Kmeťovej. „Naši krajania z Poľska, Chorvátska, Maďarska, Česka a Srbska sú partnermi župných kultúrnych inštitúcií pri mnohých podujatiach. Veľmi ma teší, že sa táto spolupráca udržiava a rozvíja, aby títo skvelí ľudia a najmä ich potomkovia nezabudli na svoje slovenské korene.“ Múzeá, knižnice, kultúrne strediská, galérie a divadlá majú kontakty so Slovákmi žijúcimi aj v iných štátoch ako Švajčiarsko či Rumunsko.
Toto leto je aj v znamení našich krajanov
Ako prezradila riaditeľka odboru kultúry a cestovného ruchu ŽSK, aktivity sú rozmanité a pestré a každý zo zahraničných Slovákov si v nich môže nájsť niečo svoje, čo ho spája s rodiskom jeho či jeho predkov. Krajská knižnica v Žiline si plánuje pripomenú významnú osobnosť slovenského exilu vo Švajčiarsku, rodáka z Rajeckej Lesnej a saleziánskeho kňaza Martina Mazáka. Chystajú vydanie publikácie na jeho počesť. Slovenské komorné divadlo v Martine pripravuje pre budúcu sezónu hosťovanie na Dolnej zemi s inscenáciou hry Vladimíra Hurbana Vladimírova Záveje. Turčianske kultúrne stredisko pracuje na dokumentárnom filme o potomkoch Bukovinských Slovákov. Slovenské deti z Poľska už tradične navštívia počas leta Oravskú knižnicu v Dolnom Kubíne. Oravské kultúrne stredisko so Spolkom Slovákov v Poľsku dokonca získalo financie z eurofondov na vzájomné aktivity. Podarili sa výstavy, prehliadka dychoviek i prezentácia na Dňoch slovenskej kultúry v Malopoľsku. Kysucká knižnica privítala uplynulý mesiac na kultúrnom podujatí Život je cesta zástupcov Obce Slovákov v Karvinej. Štyridsaťčlenná delegácia zahraničných Slovákov z chorvátskej obce Lipovljany zavítala na konci júna na Kysuce ako vyvrcholenie spolupráce s Kysuckým múzeom. „Táto spolupráca prebieha od roku 2010, v rámci ktorej vykonali odborní pracovníci Kysuckého múzea terénny etnografický prieskum a boli nápomocní pri zriadení tamojšieho Slovenského etnodomu. Je to jediná expozícia svojho druhu prezentujúca kultúrne tradície Slovákov v Chorvátsku,“ doplnila Zuzana Kmeťová.
Aj Turčianska galéria organizuje výstavy späté s krajanmi
„V auguste sa uskutočnia dve výstavy Turčianskej galérie úzko späté s krajanmi. V chorvátskej Rijeke sa predstaví výstavný projekt Bienále fantázie 2014, a to priamo počas Dní slovenskej kultúry v Rijeke v dňoch 28. – 31. augusta. Počas augusta využije galéria aj obrazy, viažuce sa k prírodným krásam Turca, čím sa odprezentuje nielen výtvarné umenie, ale i prírodné bohatstvo Turca na Valašsku,“ prezradil najbližšie krajanské aktivity župan Juraj Blanár. Výstavný projekt bude prebiehať od 1. do 31. 8. 2014 vo Valašskom múzeu v Rožnove pod Radhoštem. V októbri zavítajú krajanskí režiséri a tvorcovia dokumentárnych filmov na Medzinárodný filmový festival o etnológii, sociálnej a kultúrnej antropológii Etnofilm Čadca, ktorý pripravuje Kysucké kultúrne stredisko. To má za sebou aj divadelnú súťažnú prehliadku Palárikova Raková, kde vystupoval srbský krajanský divadelný súbor z Báčskej Palanky.
autor: Peter Kubica. foto: www.slovenskyturizmus.sk