nedeľa - 14. júla, 2024
, Žilinská župa rekonštruuje 16 škôl v celom kraji

Žilinská župa rekonštruuje 16 škôl v celom kraji

Žilina – Školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) neutíchajú ruchom ani počas letných prázdnin. Tento raz si vymenili miesta so žiakmi stavebníci, ktorí pracujú na rekonštrukciách 16 škôl v celom kraji. Celkové investície na opravách a renováciách predstavujú sumu viac ako 2 mil. eur. „Práce na väčšine rekonštruovaných školách by mali byť ukončené do začiatku nového školského roku. Hlavným cieľom investícií je najmä zníženie nákladov v oblasti tepelného a energetického hospodárstva,“ informoval riaditeľ odboru vnútornej správy ŽSK Ján Jarošík.

Žilinský samosprávny kraj investuje prostriedky na Hornom Považí do ôsmich škôl. Projekty počítajú so zateplením obvodových plášťov, výmenou okien, renováciou sociálnych zariadení, či výmenou vykurovacích zariadení. Najväčšia investícia bola schválená pre Jazykovú školu v Žiline v hodnote 400 tisíc eur. Rekonštrukcia budovy je zameraná na zníženie energetickej náročnosti a úsporu energií. Zahŕňa kompletnú výmenu starých nevyhovujúcich okien za nové, zateplenie obvodového plášťa a strechy. Na novú školskú jedáleň sa môžu tešiť aj študenti Gymnázia a Spojenej školy Hlinská v Žiline. Vyrieši sa tak dlhodobý problém so stravovaním študentov a pedagógov a okrem toho bude jedáleň využívaná žiakmi Spojenej školy ako stredisko praktického vyučovania.

Ďalšie školy opraví župa v oravskom regióne. Stredná odborná škola na ul. Hattalovej v Námestove a Spojená škola v Tvrdošíne počítajú s financiami vo výške viac ako 100 tisíc eur.

Bez investície nezostane ani región Kysúc. Rekonštrukciou okien a dverí dôjde k výraznému zlepšeniu tepelno-technických parametrov budovy Gymnázia v Turzovke. Vymenia sa sklobetóny na schodisku, vstupné dvere a okná na učebniach, ktoré sú zdrojom najväčšieho úniku tepla. Na tieto práce čiastočne získal kraj finančné prostriedky aj z dotácie Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 7. decembra minulého roka.

Aj v turčianskom regióne prejdú opravami niektoré školské zariadenia. Na Gymnáziu J. Lettricha v Martine pokračuje III. etapa výmeny okien a Spojená škola na ulici Červenej armády odstráni havarijný stav strešných svetlíkov, pretože sa zrealizuje kompletná výmena konštrukcií presvetlenia dielní.

Na Liptove prejdú obnovou ďalšie štyri zariadenia v celkovej hodnote viac ako 700 tisíc eur. Jedným z nich je aj Gymnázium Michala Miloslava Hodžu v Liptovskom Mikuláši. Práce na gymnáziu zahŕňajú zateplenie obvodového plášťa a výmenu starých okien za nové s možnosťou štrbinového vetrania. Kompletnou výmenou prejdú i vykurovacie telesá a vyreguluje sa systém ústredného kúrenia. Celková investícia je takmer 290 tisíc eur, pričom Žilinský samosprávny kraj získal pri tomto projekte aj dotáciu z Ekofondu vo výške 83 tisíc eur. Ďalšou školou v regióne je Stredná odborná škola polytechnická v Liptovskom Mikuláši, ktorá zo schválenej investície vo výške 150 tisíc eur zateplí obvodový plášť a vyreguluje systém ústredného kúrenia. Ďalším zariadením, na ktorom prebiehajú v tomto období intenzívne práce, je aj Gymnázium v Liptovskom Hrádku. Tu stavebníci rekonštruujú hygienické zariadenia. Na túto rekonštrukciu získal Žilinský samosprávny kraj dotáciu z Ministerstva školstva SR. Okrem toho sa pripravuje aj rozsiahla investícia na Strednej odbornej škole lesníckej v Liptovskom Hrádku. Zariadenie prejde zateplením obvodového plášťa hlavnej budovy školy a výmenou časti okien na budove internátu.

foto: ŽSK

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

Žilinská radnica sa chystá vynoviť Mariánske námestie v historickom centre. Mesto tiež plánuje zrekonštruovať Kamennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *