pondelok - 22. júla, 2024
, Žilinský kraj pripravil benefity pre cestujúcich prímestskými autobusmi počas Európskeho týždňa mobility
Foto: ŽSK

Žilinský kraj pripravil benefity pre cestujúcich prímestskými autobusmi počas Európskeho týždňa mobility

V rámci Európskeho týždňa mobility (ETM), ktorýprebehne v termíne 16. – 22. septembra pod tohtoročným sloganom „Buďme zdraví, cestujme ekologicky“, pripravil Žilinský kraj pre cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave viaceré atraktívne zľavy a zaujímavé novinky.

Žilinská župa ako jediná na Slovensku počas celého týždňa zavedie  osobitné cestovné vo výške 0,35 EUR na akúkoľvek precestovanú vzdialenosť pre všetkých cestujúcich.Počas trvania kampane budú dopravcovia vydávať dopravné karty zdarma, bez účtovania manipulačného poplatku, ktorý sa pohybuje od 4 do 5 EUR v závislosti od dopravcu a druhu karty,“ vysvetlila riaditeľka odboru dopravy ŽSK Gabriela Tisoňová. Dopravné karty bude možné vybaviť v klientskych centrách u dopravcov.

Župa chce rozsiahlou podporou nielen motivovať verejnosť na využívanie hromadnej dopravy, ale aj prilákať naspäť tých, ktorí z autobusov najmä počas koronakrízy prestúpili do osobných áut.Súčasná dopravná obslužnosť plne zodpovedá potrebám kraja a dokáže uspokojiť cestujúcich vo všetkých regiónoch. Dokonca aj v čase pandémie zachoval  Žilinský kraj  autobusové spoje tak, aby cestujúci nepocítili výrazné obmedzenia a dostali sa do škôl a zamestnania. Cestovné poriadky boli upravované  len na základe protipandemických opatrení, povedala predsedníčka kraja Erika Jurinová.Viac ľudí v autobusoch znamená menej áut na cestách, úsporu verejných zdrojov a zdravšie životné prostredie pre nás všetkých,“ doplnila krajská županka.

Okrem ekologického aspektu je ETM 2021zameranýaj na  zdravie cestujúcich hromadnej dopravy. V autobusoch spoločností ARRIVA Liorbus stále platia preventívne opatrenia, ktoré prijali bezodkladne všetky spoločnosti ARRIVA na Slovensku. Kvôli zvýšeniu bezpečnosti cestujúcich i vodičov sú naďalej pravidelne dezinfikované autobusy a predajné miesta špeciálnymi dezinfekčnými prístrojmi, ktoré sú na sanitáciu bežne používané v nemocniciach, odôvodnil generálny riaditeľ ARRIVA Liorbus, a.s. Karol Petöcz.

„Verejná doprava je pritom oveľa bezpečnejšia, ako pobyt na iných miestach pri dodržaní všetkých zdravotných a  ochranných pravidiel. Nákaza  ochorením COVID-19 spojená s cestovaním v autobuse sa ani v jedinom prípade nepotvrdila. Okrem toho veľkú pozornosť venujeme aj našim vodičom autobusov, ako osobám v prvej línii, ktorým poskytujeme všetky potrebné  ochranné zdravotné pomôcky, zhodne zdôraznilgenerálny riaditeľSAD Žilina, a.sPeter Pobeha.

Európsky týždeň mobility bude v Žilinskom kraji spojený s predstavením viacerých inovácií, ktoré už pilotne bežia, alebo budú v krátkom čase zavedené. Od 1. júna môžu cestujúci v SAD Žilina, a.s. platiť bankomatovou kartou a na zavedenie sa chystá aj ARRIVA Liorbus, a .s. Počas kampane budú dopravcovia propagovať aj úhradu cestovného virtuálnou dopravnou kartou v mobile. Tento projekt už od mája úspešne využívajú cestujúci na Orave a Liptove, v ostatných regiónoch ŽSK táto možnosť pribudne od 1. októbra. Cestujúca verejnosť si bude môcť vyskúšať aplikáciu priamo vo svojich mobilných telefónoch v informačných stánkoch, ktoré SAD Žilina, a.s.zriadi na autobusových staniciach v Žiline (16. 9.), Martine (20. 9.)  a Čadci (21. 9.). Spoločnosť ARRIVA Liorbus, a.s. pre tento účel v Liptovskom Mikuláši (17. 9.) a v Dolnom Kubíne (22. 9.) pristaví prezentačné autobusy a v Liptovskom Mikuláši bude vydávať aj dopravné karty.

Zdroj: ŽSK

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …