streda - 24. apríla, 2024
, Žilinský primátor radikálne znížil dlh mesta

Žilinský primátor radikálne znížil dlh mesta

Primátorovi Igorovi Chomovi sa po náročných rokovaniach so štátom podarilo vysporiadať záväzok spojený s vybudovaním obytného súboru v Krasňanoch, ktorý odkúpi spoločnosť MH Invest II, s.r.o., patriaca pod Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Výsledkom rokovaní je vysporiadanie časti záväzku mesta vyplatením a časti záväzku odpustením.

Takzvaná „Kórejská dedina“ sa dostane do majetku ministerstva hospodárstva a mesto už nebude mať tento záväzok voči štátu. Bude to mať pozitívny dopad na hospodárenie mesta a Žiline sa tým výrazne zníži zadlženosť. Celkovo ide o sumu vyše 11 miliónov eur.

Ešte v roku 2005 uzatvorilo mesto Žilina so štátom zmluvu o návratnej finančnej výpomoci, ktorá bola určená na výstavbu obytného súboru v Krasňanoch pre zamestnancov spoločnosti KIA Motors Corporation (dnes KIA Motors Slovakia, s.r.o.). Od tohto okamihu vzrástol dlh mesta o 17,6 milióna eur, ktorý bol čiastočne znížený koncom roku 2014 o sumu takmer 6 miliónov eur. O vysporiadanie tohto dlhu sa zaslúžil súčasný primátor Igor Choma, ktorý dosiahol, že čiastočným splatením a odpustením zostávajúcej časti záväzku mesta dôjde k zásadnému oddlženiu mesta.

„Ako poslanec Národnej rady Slovenskej republiky sa neustále, okrem štátnych záležitostí, snažím pomôcť nášmu mestu. Keď som sa v roku 2011 ujal funkcie primátora, Žilina bola na pokraji finančného zrútenia, pretože dlh mesta predstavoval výšku 130,29 %. Neostávalo mi nič iné, iba transparentne hospodáriť a toto úsilie prinieslo svoje ovocie. Po intenzívnom hľadaní riešení sa mi podarilo na pôde parlamentu vyrokovať, že Obytný súbor Krasňany prevezme do svojho majetku štát. Považujem za veľký úspech, že sa nám podarilo za 6 rokov znížiť dlh mesta o 52 293 000 eur alebo inak povedané, týmto krokom sa výška dlhu z konca roku 2010 zníži na približne 23 %. Táto skutočnosť otvára dvere novým investíciám do mesta,“ vysvetľuje primátor Igor Choma.

, Žilinský primátor radikálne znížil dlh mesta

zdroj: Pavol Čorba, hovorca mesta Žilina

foto: zdroj

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

Žilinská radnica sa chystá vynoviť Mariánske námestie v historickom centre. Mesto tiež plánuje zrekonštruovať Kamennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *