štvrtok - 29. februára, 2024
, Žilinský samosprávny kraj podpísal nové zmluvy s dopravcami
Foto/Zdroj: ŽSK

Žilinský samosprávny kraj podpísal nové zmluvy s dopravcami

Autobusy budú jazdiť. Župa podpísala nové zmluvy s dopravcami, ktorým dnes oficiálne končí desaťročná zmluva. Platný zákon umožňoval iba jednu možnosť ako zabezpečiť autobusovú dopravu na ďalšie obdobie a to verejné obstarávanie.

Otvorenú súťaž s férovými podmienkami pripravovala župa viac ako rok. Kvôli obštrukčnému správaniu jedného z dopravcov a zdržaniam zo strany Rady Úradu pre verejné obstarávanie župa musela nakoniec súťaž v niektorých regiónoch zrušiť a pristúpiť k priamym rokovacím konaniam. ,,Do funkcie som nastúpila s tým, že všetky veci treba robiť transparentne a podľa zákona. Celý proces prebiehal podľa platného zákona a zmluva, ktorú sme vyrokovali je najlepšia možná, ktorú sme v daných podmienkach mohli vyrokovať,“ povedala županka Erika Jurinová.

Župe sa nakoniec podarilo vysúťažiť prepravcu v regióne Liptov, v ďalších častiach išla priamym rokovacím konaním. Výsledkom je, žena Orave a Liptove bude jazdiť ArrivaLiorbus a na Kysuciach, v Turci a v regióne Žiliny zostane SAD Žilina. ,,Dôležité je, že aj napriek časovej tiesni, do akej sme sa dostali nie vlastným zapríčinením, sa nám podarilo zabezpečiť, aby autobusy jazdili ďalej. Nebol to ľahký súboj, pre nás však bolo prioritou, aby sme neohrozili prepravu ľudí v našom kraji,“ povedala županka. Župe sa podarilo vyrokovať ceny približne rovnaké ako v Trenčianskom kraji s tým rozdielom, že nakupuje aj 60 nových autobusov, ktoré po ukončení spolupráce prejdú do jej majetku. ,,Tie budú poskytnuté novému prepravcovi, prípadne vlastnej župnej prepravnej spoločnosti. Čiže to, čo zaplatíme naviac, ide do autobusov, ktoré nám ostanú,“ dodala. Župa tiež získala väčší priestor pri kontrole nákladov prevádzky autobusovej dopravy, pretože bude mať priame zastúpenie vo výberových komisiách na obstarávanie pohonných hmôt.

Žilinský kraj má chce zároveň v krátkom čas začať s prípravou na ďalšie obstarávanie na desaťročné obdobie. ,,To, čo sme doteraz získali, sú neoceniteľné skúsenosti, na základe ktorých sa vieme pripraviť, spustiť a úspešne zrealizovať nové verejné obstarávanie pre dlhodobý kontrakt,“ uzavrela županka.

Zdroj: Žilinský samosprávny kroj

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MHA Martin, Na zápas Martina s Detvou prišlo 855 divákov! Hráči sa im odmenili víťazstvom nad lídrom tabuľky

Na zápas Martina s Detvou prišlo 855 divákov! Hráči sa im odmenili víťazstvom nad lídrom tabuľky

2. hokejová liga, 4. kolo nadstavbovej časti, 03. 02. 2024 MHA Martin vs HK Detva …