piatok - 1. marca, 2024
, Žilinský samosprávny kraj spustil očkovanie treťou dávkou vakcíny
Foto: Ilustračné/Pixabay.com

Žilinský samosprávny kraj spustil očkovanie treťou dávkou vakcíny

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) spustil v pondelok 18. októbra očkovanie treťou dávkou vakcíny Pfizer. Výjazdové vakcinačné tímy sa zamerajú na najzraniteľnejšiu skupinu obyvateľov v zariadeniach sociálnych služieb.

V súčasnosti majú nárok na tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 okrem klientov a zamestnancov domovov a centier  sociálnych služieb,  pacienti s oslabenou imunitou (napr. pacienti s onkologickou diagnózou, po transplantácii orgánov a kmeňových buniek a pod.) a pracovníci v zdravotníctve. Zaočkovanosť klientov vo všetkých zariadeniach sociálnych služieb v Žilinskom kraji je na úrovni 82 percent, zamestnancov 66 percent.

ŽSK má pripravenú podrobnú stratégiu vakcinácie pre tretiu dávku. K dispozícii sú pevné očkovacie centrá a sedem výjazdových skupín, ktoré sú zriadené pri všetkých nemocniciach v kraji a od župy majú k dispozícii zoznamy zariadení pre očkovanie treťou dávkou. Pre zrýchlenie očkovania ohrozených skupín je zabezpečená mobilná očkovacia jednotka, ktorá jazdila za imobilnými pacientami v kraji a zdravotný tím VakciZuzky.

„Verím, že nebudeme znova čeliť útokom zo strany antivaxerov a popieračovcovidu, že spoločnosť pochopí význam a dôležitosť očkovania aj treťou dávkou. Odbor zdravotníctva ŽSK má fungujúcu infolinku na telefónnych číslach 0915 396 428 a 0918 829 989, kde sa môže verejnosť obrátiť v prípade nejasností alebo ak sa potrebuje dozvedieť viac o očkovaní,“ povedala Silvia Pekarčíková, riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK.

Výjazdový tím VakciZuzky naďalej jazdí do regiónov, kde je pre prvé očkovanie je k dispozícii vakcína Janssen. Jednodávkovou vakcínou sa očkuje aj v epidemiologickej ambulancii ŽSK v Žiline. Okrem toho naďalej fungujú očkovacie centrá vo všetkých nemocniciach v kraji (Žilina, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Trstená, Dolný Kubín a Čadca), v poliklinikách Námestovo a Žilpo Žilina. Kraj zároveň zabezpečuje výjazdové očkovanie priamo vo firmách a stredných školách. Ďalšou možnosťou je očkovanie v ambulanciách, ktoré si priamo manažujú zapojení lekári.

„Drvivá väčšina pacientov, ktorí v súčasnosti plnia nemocnice sú nezaočkovaní. Najviac ich je v nemocnici Čadci, pričom Kysuce sú v našom kraji najmenej zaočkovaným regiónom. Som presvedčená, že vakcína je v tejto chvíli jediná možnosť ako zabrániť nárastu pacientov s covidom v nemocniciach. V očkovaní pokračujeme a chceme dať túto možnosť každému, kto má záujem ochrániť seba, svoje okolie a priblížiť sa, čo najbližšie k životu pred pandémiou,“ dodala žilinská županka Erika Jurinová.

Zdroj: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Martin, V poslednom zápase nadstavby Martin podľahol Bardejovu. Priestor na odvetu príde v play-off

V poslednom zápase nadstavby Martin podľahol Bardejovu. Priestor na odvetu príde v play-off

V šiestom a zároveň poslednom kole nadstavbovej časti 2. hokejove ligy sa na ľade v …