sobota - 22. júna, 2024
, Žilinský samosprávny kraj ukončil opravu chodníkov v parku Budatínskeho hradu
Foto: ŽSK

Žilinský samosprávny kraj ukončil opravu chodníkov v parku Budatínskeho hradu

Žilinský samosprávny kraj ukončil opravu chodníkov v areáli a parku Budatínskeho hradu. Kamenné chodníky nahradili tzv. mlatové povrchy.

V Budatínskom parku sa ukončila oprava kamenných chodníkov vedúcich od vstupu popri Budatínskom hrade až k zadnej terase hradu s bufetom. ,,Pôvodné chodníky boli vo veľmi zlom technickom stave, nakoľko použitý systém – kameň ukladaný do betónu, no predovšetkým nevhodný typ použitého kameňa, spôsobili výraznú deštrukciu pochôdznej plochy,“ vysvetlil riaditeľ odboru správy majetku a investícií ŽSK Peter Mrvečka. Kameň na chodníkoch sa rozpadával a odlupoval od podkladného betónu, čo robilo problémy pri chôdzi najmä mamičkám s kočíkmi, malým deťom, či ľuďom s telesným znevýhodnením.

Nové chodníky sa zároveň rozšírili a na ich rekonštrukciu bola použitá technológia s mlatovým stmeleným povrchom. Tento typ chodníkov sa nachádza vo väčšine parku v časti od rieky Kysuca. Úpravou chodníkov tak došlo aj k zosúladeniu chodníkov parku.

Celú stavbu sa podarilo zrealizovať vo veľmi krátkom čase. ,,Oprava chodníkov bola schválená v septembri tohto roku. Vtedy sa začalo s úpravou projektu  a prípravou verejného obstarávania. Dnes už je možné sa prejsť po nových chodníkoch. Veríme že návštevníci hradu a parku uvítajú a pocítia túto pozitívnu zmenu, uzavrel Mrvečka.

Zdroj: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rozhlasové vysielanie, 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

Rozhlasové vysielanie je na našom území prítomné už viac ako 100 rokov. Keď sa v …