Najatraktívnejšou dominantou Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) bol aj v roku 2018 Oravský hrad, ale do popredia sa dostávali aj cykloturistické trasy na Považí a Kysuciach či turisticky atraktívne doliny Liptova. Po predložení Správy o činnosti Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Žilinský turistický kraj za rok 2018 na pondelkovom zasadnutí zastupiteľstva ŽSK to uviedla výkonná riaditeľka KOCR Iveta Chabadová.
Stúpla aj výška vybranej dane za ubytovanie
„Rok 2018 bol z pohľadu štatistiky návštevnosti nášho kraja úspešný. Ale výrazne nám stúpli aj výška vybranej dane za ubytovanie a nárast členských príspevkov oblastných organizácií cestovného ruchu (OOCR) aj ŽSK,“ povedala Chabadová.
V Žilinskom kraji sa podľa Kataríny Holienčíkovej z odboru informatiky, registrov a informačných služieb pracoviska Štatistického úradu (ŠÚ) SR v Žiline v roku 2018 ubytovalo 1,119 milióna návštevníkov, čo predstavuje v porovnaní s rokom 2017 nárast o 8,2 percenta. „Spomedzi ôsmich krajov bol Žilinský kraj v návštevnosti na druhom mieste s podielom 20 percent. Na prvom mieste bol Bratislavský kraj (26,1 percenta) a na treťom mieste Prešovský kraj (16,7 percenta). V počte domácich návštevníkov si prvenstvo udržal Žilinský kraj s podielom 22,1 percenta pred Prešovským (19,4 percenta), Banskobystrickým (15,7 percenta) a Bratislavským krajom (15,3 percenta),“ informovala o tom Holienčíková.
KOCR sa venovala hlavne marketingu cestovného ruchu
KOCR sa podľa Chabadovej venovala v roku 2018 hlavne marketingu cestovného ruchu. „Propagácii kraja a našich členov, ale aj vzdelávaniu v oblasti cestovného ruchu a infraštruktúre. To znamená rekonštrukcii a preznačovaniu cykloturistických trás v našom kraji či osadzovaniu nových hnedých informačných tabúľ,“ dodala výkonná riaditeľka KOCR.
Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová podotkla, že nárast v oblasti cestovného ruchu súvisí aj s pozitívne sa vyvíjajúcimi ekonomickými ukazovateľmi v spoločnosti. „Rada by som podčiarkla kvalitnú prácu našej KOCR, ktorá sa nemalou mierou podieľa aj na počte turistov. Robia v nej mnohé marketingové aktivity, vydávajú brožúry, snažia sa aj koncepčne riešiť projekty, ktoré pomôžu cestovnému ruchu. Na veľtrhoch cestovného ruchu sa pri našich stánkoch zastavovali aj zahraniční návštevníci a mali záujem o náš kraj. Poznajú ho a chcú sa k nám vracať,“ zdôraznila Jurinová.
KOCR Žilinský turistický kraj vznikla v roku 2012 ako druhá na Slovensku (po Bratislavskom kraji). Zakladateľom bol ŽSK a prvými pristupujúcimi členmi boli OOCR Rajecká dolina, Klaster Orava, Región Liptov, Malá Fatra a Kysuce, neskoršie Turiec – Kremnicko.
Zdroj: TASR