štvrtok - 25. apríla, 2024
, ŽSK zbaví bariér všetky verejné budovy vo svojej správe

ŽSK zbaví bariér všetky verejné budovy vo svojej správe

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) chce byť otvorený voči ľuďom so zdravotnými problémami, starším aj mamičkám s kočiarmi, preto bude postupne zbavovať bariér všetky verejné budovy v jeho správe.

Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová to povedala na konferencii Žilinský kraj bez bariér, ktorá sa uskutočnila na pôde Úradu ŽSK v Žiline.

„Na všetko pôjdeme postupne, nedá sa to urobiť za mesiac či dva. Chceme najmä spolupracovať s odborníkmi. Lebo mnohé projekty sa tvária debarierizovane, ale v skutočnosti spôsobujú problémy aj zdravotne postihnutým. Takže si vytvoríme plán postupnej debarierizácie,“ uviedla predsedníčka ŽSK.

Podľa predsedu občianskeho združenia Bez bariéry Petra Kučeru je Žilinský kraj v súčasnom období špecifický výrazným rozširovaním cestnej aj železničnej infraštruktúry. „Tu je možnosť, ako začať. Sme pridružený člen Únie dopravy, pôšt a telekomunikácií a vstúpili sme tam preto, aby sa bariéry odstraňovali prostredníctvom dopravy. Musíme v každom prípade oceniť ochotu a prístup Žilinského kraja, pretože to chce riešiť,“ podotkol Kučera.

Podľa Jurinovej, psychické bariéry máme v hlavách a potrebujeme, aby ľudia začali vnímať tých, ktorí sú odkázaní na pomoc iných, ako normálnych občanov s právom zaradiť sa do spoločnosti. „Zmenu vieme dosiahnuť iba rozhovormi, rôznymi aktivitami v školách aj v našich inštitúciách,“ doplnila Jurinová.

OZ Bez bariéry podľa jeho predsedu denne oslovujú ľudia so záujmom o informácie, ktoré mestá či hotely sú bezbariérové.

„Nemáme zatiaľ takéto informácie. Začali sme ich vytvárať prostredníctvom medzinárodných štandardov prístupnosti, aby sme to mali zosúladené s Európou. Na našom webe sme napríklad zverejnili mestá, ktoré majú prepravu zdravotne postihnutých v rámci takzvaného sociálneho taxíka. Pretože, občan to vie, ale návštevník nie. To sú dôležité veci aj pre návštevníkov miest. Keď chce niekto ísť na dovolenku, tak chce vedieť, či tam bude o neho postarané, či sa tam dostane, či tam je toaleta adekvátna jeho postihnutiu. A na to sa v mnohých prípadoch často zabúda,“ zdôraznil Kučera.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …