streda - 24. apríla, 2024
, Aktivity občanov a občianskych združení získajú opäť podporu
Viele Euro Geldscheine

Aktivity občanov a občianskych združení získajú opäť podporu

Mesto Žilina v tomto roku podporí aktivity občanov a občianskych združení až vo výške 296 000 eur. Záujemcovia sa môžu uchádzať o finančnú podporu vo viacerých oblastiach – kultúra, vzdelávanie, šport, sociálna a zdravotná oblasť a životné prostredie. Cieľom je zlepšovať kvalitu života v Žiline a podporovať participáciu občanov na živote v meste, skvalitňovať kultúrny a športový život Žilinčanov.

Uchádzanie sa o podporu mesta je založené na princípe voľnej súťaže. Predložené projekty medzi sebou súťažia a sú hodnotené odbornými grantovými komisiami, ktoré sú zložené z radov poslancov mestského zastupiteľstva a nezávislých odborníkov. Žiadosti o poskytnutie grantových dotácií hodnotia komisie na základe jasných a zverejnených kritérií. Následne ich odporúčajú na schválenie, pričom zohľadňujú výšku financií vyčlenených na dotácie.

Finančné prostriedky z grantovej dotácie sa dajú použiť len na aktivity v tomto kalendárnom roku. Pre rok 2017 mesto Žilina vyčlenilo na podporu projektov sumu vo výške 296 000 eur, ktorá bude následne rozdelená do jednotlivých oblastí. Na kultúru je vyčlenených 70 000 eur, na vzdelávanie 10 000 eur, na životné prostredie 15 000 eur,  na sociálnu a zdravotnú oblasť 30 000 eur, na inštitucionálnu podporu 28 000 eur, na športové granty 23 000 eur a na športové dotácie 120 000 eur. Žiadatelia na podporu športových aktivít si musia pripraviť svoje žiadosti do 27. marca, kedy je pre túto oblasť vyhlásená uzávierka. Žiadosti na dotáciu aktivít z ostatných oblastí si môžu záujemcovia pripraviť do 11. apríla.

Grantový systém má umožňovať a rozvíjať partnerskú spoluprácu mesta, občanov Žiliny, neziskového sektora, štátnych, náboženských a samosprávnych inštitúcií a podnikateľského sektora. Účelom systému je zároveň zabezpečovať čo najväčšiu transparentnosť rozdeľovania mestských financií a zväčšovať objem finančných prostriedkov plynúcich do oblasti kultúry a športu prostredníctvom viacerých zdrojov financovania týchto projektov. Schválené projekty budú na internetových stránkach mesta Žilina zverejnené najneskôr do 16. mája.

Všetky informácie, podmienky, dokumenty na stiahnutie a výsledky schválených projektov nájdete na stránke mesta Žilina.

 

zdroj: Pavol Čorba, hovorca mesta Žilina

ilustračné foto: europedirect.lt

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

Žilinská radnica sa chystá vynoviť Mariánske námestie v historickom centre. Mesto tiež plánuje zrekonštruovať Kamennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *