sobota - 20. júla, 2024
, Budatínsky park navštívilo viac ako 70-tisíc ľudí

Budatínsky park navštívilo viac ako 70-tisíc ľudí

Žilinský samosprávny kraj nainštaloval koncom augusta minulého roka v priľahlom parku Budatínskeho hradu sčítače chodcov. Počas štyroch mesiacov prešlo areálom Budatínskeho parku až 73 360 návštevníkov. Priestor je vhodný na prechádzky, oddych aj športovanie.

„Je to úžasné číslo, ktoré jasne hovorí o tom, že revitalizácia v roku 2009 bola tou najlepšou investíciou. Obyvatelia Budatína, Žiliny, ale i okolitých obcí a miest využívajú tento priestor v lete na prechádzky, oddych a tiež športovanie. A túto zimu dokonca prišli aj bežkári,“ priblížil žilinský župan Juraj Blanár.

Budatínsky park je od roku 1963 národnou kultúrnou pamiatkou a jeho centrom je Budatínsky hrad, ktorý sa tiež postupne renovuje. „Po desiatich rokoch sa nám opäť podarilo sprístupniť viac ako polovicu hradu a zrekonštruovali sme i unikátnu barokovú kaplnku. Park je teda prepojením histórie a moderného miesta pre relax,“ dodal J. Blanár s tým, že v obnove župa pokračuje naďalej. „Zatiaľ sme investovali viac ako päť miliónov eur, no čakajú nás ešte práce vo vnútri hradu aj vonku v hospodárskej budove,“ informoval.

Budatín ponúka okrem oddychu a kultúrneho vyžitia i jednu z vyhľadávaných cyklotrás Žilinskej župy. Zadná brána Budatínskeho parku zavedie turistov na BikeKIU začínajúcu priamo na sútoku riek Váhu a Kysuce. „Aj tu sme na lávke cez biokoridor nainštalovali merač pohybu cyklistov a minulý rok ich cez toto miesto prešlo 58 383. BikeKIA je obľúbená najmä pre rodiny s deťmi, keďže terén je nenáročný a spája dve naše dominanty – hrady Budatín a Strečno. Kultúrny turizmus je stále populárnejší, preto verím, že tento rok bude cyklistov zase o niečo viac,“ zdôraznil predseda ŽSK.

Najviac milovníkov cyklistiky prešlo BikeKIOU v roku 2016 v nedeľu 22. mája, kedy hranica pokorila rekordných tisíc cyklistov. Cyklotrasa je už vyasfaltovaná v dĺžke 3,8 kilometra a počas piatich rokov, odkedy je v správe ŽSK, sa župe podarilo osadiť i nové cykloturistické značenie, drobnú architektúru, vybudovať lávku a skrášliť oddychové zóny.

zdroj: Lenka Záteková, hovorkyňa ŽSK

foto: zdroj

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

Žilinská radnica sa chystá vynoviť Mariánske námestie v historickom centre. Mesto tiež plánuje zrekonštruovať Kamennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *