streda - 22. marca, 2023
, Členský diplom od Martina Benku pripomenie oživotvorenie Matice slovenskej

Členský diplom od Martina Benku pripomenie oživotvorenie Matice slovenskej

Archív Matice slovenskej ukrýva vzácne diplomy s čierno-bielou ilustráciou národného umelca Martina Benku, ktorý bol odovzdávaný ako diplom Matice slovenskej svojim zakladajúcim členom. 

Excelentný slovenský výtvarník ho pre Maticu slovenskú vytvoril v 20. rokoch minulého storočia po obnovení činnosti ustanovizne v roku 1919. Diplom Matice vznikol z iniciatívy vtedajšieho matičného vedenia. „Dostali ho také zvučné mená, ako bol Jozef Cíger-Hronský, Hviezdoslav, Štefan Krčméry, Ladislav Novomeský i samotný Martin Benka. Zo zahraničných mien to bol Robert W. Seton-Watson alebo Tomáš Garrigue Masaryk. Aj oni patrili k tisícke zakladajúcich členov Matice slovenskej v období prvej ČSR, čo znamenalo, že prispeli finančnou čiastkou 1 000 Kč na jej činnosť. Stať sa zakladajúcim členom takýmto spôsobom je možné aj v súčasnosti,“ uviedol riaditeľ Archívu MS Pavol Madura.

Matica slovenská uchováva vo svojom špecializovanom verejnom archíve len pár takýchto originálov, ktoré spätne získala akvizičnou činnosťou. „Jeden z týchto diplomov je pre verejnosť vystavený v stálej expozícii Archívu MS v Dome Jozefa Cígera-Hronského v Martine. Určite si však Benkovo dielo zaslúži bližšie vedecké bádanie, pričom verím, že sa k tomu dostaneme už tento rok,“ doplnil riaditeľ P. Madura.

Matiční archivári sa v oblasti vedeckého výskumu budú v roku 2019 venovať vývoju členského hnutia a zhodnoteniu pôsobenia vyše tisíc miestnych odborov Matice slovenskej v prvej polovici 20. storočia. Matica slovenská chce pri príležitosti 100. výročia svojho oživotvorenia priblížiť verejnosti túto umelecky hodnotnú ilustráciu Martina Benku, a zároveň tak prostredníctvom novodobej vyfarbenej verzie popularizovať svoje dejiny na celoštátnej úrovni aj v jednotlivých regiónoch Slovenska.

Zdroj a foto: TS MS

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Robo Opatovsky, Robo Opatovský: „Už aj ja mám svoju Lásku“

Robo Opatovský: „Už aj ja mám svoju Lásku“

Spevák a skladateľ Robo Opatovský zverejnil videoklip k svojej novej skladbe Láska. Tú nahral spolu s Romanom Mečiarom, …