sobota - 22. júna, 2024
, Dolnokubínska Základná škola Janka Matúšku má nové ihrisko

Dolnokubínska Základná škola Janka Matúšku má nové ihrisko

V areáli dolnokubínskej Základnej školy Janka Matúšku pribudlo v týchto dňoch nové multifunkčné ihrisko, ktoré nahradilo staré nefunkčné. Slávnostne ho otvorili zástupcovia mesta, školy a firmy, ktorá realizovala tento projekt.

Nové ihrisko vyrástlo na pôvodných základoch

Vybudovanie nového športoviska, ktoré bude primárne využívané na futbal a volejbal vyšlo mesto na viac ako 69 tisíc eur. „Teší ma, že najstaršia škola v našom meste má konečne riadne multifunkčné ihrisko, také ako sa patrí. Týmto bolo zavŕšené 30 ročné snaženie školy o vybudovanie tohto ihriska. Preto veríme, že bude dlho slúžiť všetkým žiakom a tým, ktorí si chcú zašportovať. Práve tento rok bude škola oslavovať aj jubilejné výročie udelenia čestného názvu po známom slovenskom romantickom básnikovi Jankovi Matúškovi,“ povedal pri otvorení ihriska primátor mesta Roman Matejov.

Na území, kde teraz stojí novovybudované futbalovo-volejbalové ihrisko stálo pôvodne staré ihrisko, ktoré už nebolo bezpečné a ani využiteľné pre deti. Preto sa samospráva rozhodla zveľadiť celkový vzhľad areálu a vytvoriť tak nové multifunkčné ihrisko, ktoré je o rozmere 33×18 metrov a celková hracia plocha je 594 m2. „Ide o trávnik tretej generácie so zásypom kremičitého piesku a gumeného granulátu, ktorý je praktický celoročne využiteľný primárne na futbal a volejbal. Pričom záruka je stanovená až na osem rokov a životnosť takéhoto ihriska je 15 rokov. Veríme, že si deti toto ihrisko užijú zdraví a že sa bude využívať aj počas hodín telesnej výchovy, ale aj vo voľnom čase,“ vysvetlila Adela Korduliaková zo zhotoviteľskej firmy.

Vyriešiť treba ešte pravidlá používania

Základná škola Janka Matúšku bola posledná z dolnokubínskych škôl, ktorá ako jediná nemala multifunkčné ihrisko. Nové multifunkčné ihrisko bude dopoludnia využívať takmer 700 detí dolnokubínskej základnej školy v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu. „Popoludní by sme ho chceli zas využiť pre naše centrum voľného času, kde máme viac ako 200 detí v záujmových krúžkoch zameraných na šport. To preto, že celkovo máme v centre voľného času oveľa viac detí,“ objasnila Andrisová.

Okrem školy bude areál slúžiť aj širokej verejnosti z Dolného Kubína. Podľa slov riaditeľky školy je vecou dohody, ako sa bude využívať toto ihrisko. Za necelý mesiac pribudlo v areáli školy viac ako 600 m 2 zastavanej plochy ihriska. Na tejto ploche sa urobilo odvedenie povrchovej zrážkovej vody z plochy ihriska, vyspádovanie a zhutnenie zemnej pláne pôvodného antukového ihriska, finálny športový povrch, umelá tráva, čiary, či oplotenie po všetkých stranách ihriska kombináciou sendvičových mantinelov. Súčasťou oplotenia je pozinkovaná oceľová konštrukcia na ukotvenie ochrannej siete. V oplotení sú umiestnené dve futbalové bránky. Spevnené plochy budú tvoriť čistiacu zónu o ploche 2×12 m 2 . Okrem toho sa okolo hracej plochy nachádzajú aj štyri kusy halogénových svietidiel a súčasťou osvetlenia je aj rozvádzač ako príprava na elektrickú prípojku.

Zdroj: mesto Dolný Kubín

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rozhlasové vysielanie, 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

Rozhlasové vysielanie je na našom území prítomné už viac ako 100 rokov. Keď sa v …