Nastala jeseň a s ňou je spojených množstvo pracovných, ale aj voľnočasových aktivít, no toto obdobie sprevádzajú taktiež zaujímavé rituály. O tom, čo robili naši predkovia v minulosti, porozprávala Elena Bercíková, kurátorka SNM – Etnografického múzea v Martine.
Z historického hľadiska ide o obdobie typické pre púte, hostiny, odpusty. V jesennom období sú aktuálne aj takzvané dušičky, kedy si pripomíname zosnulých. A práve to je jeden z najväčších sviatkov, ktoré sú viazané na kult našich predkov. Ako prebiehali v minulosti?
V dávnych dobách sa ľudia pripravovali na dlhé zimné mesiace, čomu museli prispôsobiť najmä zásoby úrody a vôbec potravín na prežitie. To, čo im zem poskytla bolo teda potrebné čo najlepšie uskladniť, dôležitá bola napríklad soľ na konzervovanie surovín a nevyhnutná bola aj pre dobytok.
Našli si naši dávni predkovia popri mnohých pracovných úkonoch bežne čas aj na zábavu ako napríklad zber gaštanov, odtláčanie lístia a iných jesenných dobrodružstiev? Ako kedysi vyzerali jarmoky? Ako vznikali pranostiky a ktoré sú typické pre jeseň? Ako konzervovali ovocie? Viete, čo je to ozimina? O špecifikách jesene v dávnych časoch sa viac dozviete z rozhovoru s Elenou Bercíkovou v relácii Nezáväzne s Evou Lacovou: