piatok - 21. júna, 2024
, Elena Bercíková: Čo na jeseň roľník nemal, to nemohol v zime zjesť

Elena Bercíková: Čo na jeseň roľník nemal, to nemohol v zime zjesť

Nastala jeseň a s ňou je spojených množstvo pracovných, ale aj voľnočasových aktivít, no toto obdobie sprevádzajú taktiež zaujímavé rituály. O tom, čo robili naši predkovia v minulosti, porozprávala Elena Bercíková, kurátorka SNM – Etnografického múzea v Martine.

Z historického hľadiska ide o obdobie typické pre púte, hostiny, odpusty. V jesennom období sú aktuálne aj takzvané dušičky, kedy si pripomíname zosnulých. A práve to je jeden z najväčších sviatkov, ktoré sú viazané na kult našich predkov. Ako prebiehali v minulosti?

V dávnych dobách sa ľudia pripravovali na dlhé zimné mesiace, čomu museli prispôsobiť najmä zásoby úrody a vôbec potravín na prežitie. To, čo im zem poskytla bolo teda potrebné čo najlepšie uskladniť, dôležitá bola napríklad soľ na konzervovanie surovín a nevyhnutná bola aj pre dobytok.

Našli si naši dávni predkovia popri mnohých pracovných úkonoch bežne čas aj na zábavu ako napríklad zber gaštanov, odtláčanie lístia a iných jesenných dobrodružstiev? Ako kedysi vyzerali jarmoky? Ako vznikali pranostiky a ktoré sú typické pre jeseň? Ako konzervovali ovocie? Viete, čo je to ozimina? O špecifikách jesene v dávnych časoch sa viac dozviete z rozhovoru s Elenou Bercíkovou v relácii Nezáväzne s Evou Lacovou:

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Stanislav Thomka, „Kultúrne o kultúre“. Stanislav Thomka ma víziu ako oživiť kultúru v meste

„Kultúrne o kultúre“. Stanislav Thomka ma víziu ako oživiť kultúru v meste

Stanislav Thomka hovorí, že svoj pozitívny vzťah ku kultúre si budoval už od detstva, preto …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *