piatok - 14. júna, 2024
, ERASMUS+ na Žilinskej univerzite: zahraničné mobility posúvajú vpred!

ERASMUS+ na Žilinskej univerzite: zahraničné mobility posúvajú vpred!

Vo štvrtok 16. marca sa na pôde Žilinskej univerzity uskutočnilo podujatie ERAMUS+ deň na UNIZA. Hlavnou motiváciou organizátorov bolo vyzdvihnúť benefity medzinárodnej spolupráce a štúdia v zahraničí s dôrazom na program ERASMUS+, ktorý aktuálne oslavuje 30. výročie svojho vzniku. Podľa viacerých štúdií sú Erasmus študenti na trhu práce úspešnejší ako tí, ktorí takúto mobilitu nevyužili.

Obľúbený program EÚ Erasmus+, známy každému európskemu študentovi, oslavuje tento rok 30. výročie. Od roku 1987 sa do programu zapojilo viac ako 9 miliónov účastníkov. Ako potvrdzujú samotní Erasmus študenti a absolventi Žilinskej univerzity (UNIZA), dokázali sa na trhu práce lepšie a rýchlejšie uplatniť, ako študenti, ktorí Erasmus mobilitu nevyužili. Záštitu nad druhým ročníkom prevzal veľvyslanec Francúzska na Slovensku, J. E.  Chistophe Léonzi.

„Internacionalizácia je pre Žilinskú univerzitu kľúčová. Veda ani vzdelávanie na modernej univerzite dnes neobstoja bez spolupráce so zahraničnými partnermi. Vedieme k tomuto aj našich študentov a pripomíname im dôležitosť absolvovania zahraničných mobilít počas štúdia. Štúdium či stáž v zahraničí pomáhajú študentom rásť osobnostne a sú prínosom aj v ich profesionálnom živote,“ poukázal na význam medzinárodnej spolupráce Jozef Ristvej, prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA, ktorý sprevádzal účastníkov celým podujatím.

Francois-Xavier Mortreuil, atašé pre vedeckú a univerzitnú spoluprácu z Veľvyslanectva Francúzskej republiky vo svojom prejave vydvihol dôležitosť mobility nielen študentskej, ale i pracovnej v Európe 21. storočia. Člen medzinárodného výskumného tímu projektu ERAdiate na Žilinskej univerzite, Giuseppe Lugano, na osobnom príklade priblížil prítomným záujemcom ako mobilita Erasmus môže ovplyvniť osobný rast a profesionálnu kariéru.

O medzinárodných príležitostiach z pohľadu biznisu hovoril Ján Krúpa zo spoločnosti Scheidt and Bachmann, ktorej zákazníci sú aj spoločnosti z Čile, Kataru a mnohých ďalších krajín po celom svete. Pohľad študentov na internacionalizáciu priniesli členovia medzinárodnej študentskej organizácie ESN pôsobiaci na UNIZA, ktorej hlavným poslaním je pomôcť adaptovať sa v novej krajine prichádzajúcim študentom zo zahraničia. Motivujúcou prezentáciou ich doplnila Dominika Kacejová, koordinátorka organizácie SAIA pre žilinský a trenčiansky región.

zdroj: Katarína Géčová, UNIZA

foto: zdroj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

Žilinská radnica sa chystá vynoviť Mariánske námestie v historickom centre. Mesto tiež plánuje zrekonštruovať Kamennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *