sobota - 18. mája, 2024
, Kto pôjde do volieb v ďalších mestách ŽSK?

Kto pôjde do volieb v ďalších mestách ŽSK?

O post primátora Žiliny sa bude v nadchádzajúcich komunálnych voľbách uchádzať šesť mužov a jedna žena, o 31 kresiel v mestskom zastupiteľstve (MsZ) má záujem 150 kandidátov.

 Kandidáti na primátora sú:

 • Tibor Hanuliak, SNS
 • Ján Púček, Kotleba – ĽSNS
 • Peter Fiabáne, nezávislý
 • Patrik Groma, nezávislý
 • Ľudmila Chodelková, nezávislá
 • Marián Janušek, nezávislý
 • Martin Kapitulík, nezávislý

Počet kandidujúcich za poslanca MZ: 150, z toho 61 nezávislých a 89 kandidátov nominovaných politickou stranou.

Aj Ružomberok pozná svojich kandidátov

O primátorskú funkciu v Ružomberku prejavili záujem celkom štyria kandidáti. Traja z nich budú kandidovať ako nezávislí, jedného uchádzača nominovalo Kresťanskodemokratické hnutie.

Primátorský post chce obhájiť 73-ročný súčasný šéf radnice, Igor Čombor, ktorý kandiduje ako nezávislý. Okrem neho majú o primátorskú stoličku záujem aj 51-ročný vodohospodár Ján Bednárik, nominant KDH, ďalej 41-ročný gynekológ Karol Javorka, ktorý kandiduje ako nezávislý a 45-ročný manažér Róbert Kolár, rovnako nezávislý uchádzač.

Záujem o 25 poslaneckých miest v ružomberskom mestskom zastupiteľstve prejavilo spolu 93 uchádzačov, ktorí budú volení v 11 obvodoch.

O post primátora Turčianskych Teplíc sa pobijú štyria kandidáti

Všetci sa o hlasy voličov v novembrových komunálnych voľbách budú uchádzať ako nezávislí. Svoj post chce obhájiť súčasný primátor Igor Hus, ktorý kúpeľné mesto vedie prvé volebné obdobie. Jeho súperom vo voľbách bude právnik Michal Sygút. O hlasy voličov sa bude uchádzať i podnikateľ Erik Štefák a geodet Ľubomír Hanko. O 13 stoličiek v mestskom zastupiteľstve má záujem spolu  47 ľudí. Z nich 21 sa chce uchádzať o hlasy voličov ako nezávislých, ostatných nominovali politické strany a hnutia.

Vo volebnom obvode Dolná Štubňa majú o jedno poslanecké miesto záujem traja kandidáti a v Turčianskom Michale rovnako o jedno miesto štyria kandidáti. V Diviakoch sa bude o dve poslanecké stoličky uchádzať šesť ľudí, v Horných Rakovciach o štyri stoličky 13 ľudí. Vo volebnom obvode Turčianske Teplice I, kde sa volia traja poslanci, chce záujmy obyvateľov hájiť 13 ľudí a vo Vieske, kde sa volia dvaja poslanci, je to osem ľudí.

O funkciu v Moškovci a Slovenskom Pravne neprejavil záujem nikto. V novembri si obyvatelia Slovenského Pravna tak budú voliť iba poslancov obecného zastupiteľstva. O sedem poslaneckých stoličiek tam prejavilo záujem desať kandidátov. Rovnaká situácia je aj v Moškovci, ktorý má asi 60 obyvateľov. Súčasná starostka Anna Staňová, ktorá obec vedie štvrté volebné obdobie, rovnako nekandiduje a nenašiel sa nikto, kto by ju chcel nahradiť.  Obe obce by tak do vypísania doplňujúcich volieb do orgánov samosprávy obcí mali viesť súčasné starostky.

Primátorská kandidátka vo Vrútkach obsahuje dve mená

Kandidáti na primátora mesta Vrútky sú:

 • Miroslav Mazúr, primátor mesta, nezávislý kandidát
 • Branislav Zacharides, nezávislý kandidát

Kto zabojuje v Dolnom Kubíne?

O post primátora mesta Dolný Kubín sa v nastávajúcich komunálnych voľbách sa bude uchádzať sedem kandidátov. Medzi ktorými sú piati nezávislí kandidáti a po jednom nominantovi majú strany SNS a SMER – SD. O devätnásť miest v mestskom zastupiteľstve zabojuje 55 uchádzačov v piatich volebných obvodoch, z čoho je 19 nezávislých kandidátov36 je nominovaných politickými stranami. Predbežne by k 21. septembru mohlo voliť viac ako 15- tisíc Dolnokubínčanov.

O kreslo dolnokubínskeho primátora zabojujú tento rok:

 • Ján Beňuš, nezávislý kandidát
 • Milan Ďaďo, nezávislý kandidát
 • Pavol Heško, nezávislý kandidát
 • Vladimír Kuteš, nezávislý kandidát
 • Michal Lavrík, Slovenská národná strana
 • Miroslav Málik, Smer – sociálna demokracia
 • Ján Prílepok, nezávislý kandidát

Zdroj: TASR, ruzomberok24.sk, mesto Dolný Kubín

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …