sobota - 27. apríla, 2024
, Martinská nemocnica ako prvá na Slovensku uzavrela dohodu s Lekármi bez hraníc

Martinská nemocnica ako prvá na Slovensku uzavrela dohodu s Lekármi bez hraníc

Medzinárodná humanitárna zdravotnícka organizácia Lekári bez hraníc uzavrela s Univerzitnou nemocnicou v Martine, ako prvou nemocnicou na Slovensku, dohodu o spolupráci. Nemocnica sa tak zaviazala umožniť svojim zamestnancom výjazdy na humanitárne misie do oblastí sužovaných vojnami, alebo prírodnými katastrofami. Pri takejto adrenalínovej medicíne pomôže len sedliacky rozum a improvizácia.

„Som presvedčený, že práca medzinárodnej organizácie Lekári bez hraníc sleduje vysoko humánne ciele. Ciele, ktoré najviac dokáže naplniť práve profesia lekára,“ uviedol na margo podpísanej dohody riaditeľ nemocnice MUDr. Dušan Krkoška. „Nemôže nám byť ľahostajné, že v mnohých častiach sveta ľudia nedostávajú ani základnú lekársku pomoc a doplácajú na to svojimi životmi.  Preto rád podporím našich lekárov, ktorí sa budú chcieť do humanitárnych projektov Lekárov bez hraníc zapojiť a úprimne ma teší, že Univerzitná nemocnica v Martine je prvou slovenskou nemocnicou, ktorá dohodu s touto organizáciou podpísala.“

Dohoda má umožniť zamestnancom UNM, ktorí prejavia záujem o spoluprácu s Lekármi bez hraníc, účasť na výberovom pohovore, na prípravnom zaškolení, ako aj na samotných misiách. Zdravotnícke zariadenia, ktoré takúto dohodu podpíšu, uvoľňujú svojich zamestnancov formou neplateného voľna na dobu, počas ktorej bude ich misia realizovaná. Viac informácií ohľadom uvoľňovania zamestnancov a ich nahrádzania v nemocnici počas neprítomnosti poskytol Dalibor Murgaš, námestník riaditeľa.

„Veľmi si vážime toho, že Univerzitná nemocnica v Martine sa stala prvou nemocnicou na Slovensku, ktorá s nami uzavrela zmluvu o spolupráci. Je dôležité pripomenúť, že lekári a lekárky odchádzajú s Lekármi bez hraníc na krátkodobé misie a potom sa vracajú do svojich domovských nemocníc.“ povedal Pavel Gruber, riaditeľ českej kancelárie Lekárov bez hraníc.

V Čechách majú Lekári bez hraníc uzavreté takéto dohody už s dvadsiatimi nemocnicami. Na Slovensku je martinská nemocnica prvou lastovičkou vzájomnej spolupráce. Skúsenosti, ktoré lekári na misii nadobudnú sú však prínosom nielen pre lekárov samotných, ale aj nemocnicu. Konkrétnejšie sa k tejto situácií vyjadril Dalibor Murgaš.

Súčasťou tímu Lekári bez hraníc je aj slovenská anesteziologička, Eva Kušíková z Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, ktorá sa už zúčastnila na humanitárnych misiách v Afganistane a na Haiti. Vďaka práci na humanitárnych misiách získala neoceniteľné skúsenosti a maximálne si naplnila svoje vnútornú potrebu a poslanie lekára, pomáhať. „Vyšla som zo svojej komfortnej zóny, z nemocnice, kde som mala všetko k dispozícií a kde fungovala kolektívna zodpovednosť. V Afganistane som bola zrazu sama. Je to oveľa konkrétnejšia zodpovednosť, musíte sa spoľahnúť len sami na seba a improvizovať. Ale keď sa Vám podarí zachrániť život, prežívate to omnoho výraznejšie, pretože je to vaša zásluha,“ uviedla Eva Kušíková. Na konci decembra sa chystá na ďalšiu misiu, tento krát do Stredoafrickej Republiky.

Lekári, ktorí majú záujem pripojiť sa k Lekárom bez hraníc musia byť schopní najmä zvládať stres a pracovať v skupine neznámych ľudí. Ako upresňuje Eva Kušíkova, „záujemcovia si musia uvedomiť, že nejdú spasiť svet, ale pomôcť ľuďom s tými schopnosťami, ktoré majú.“ Ďalšími podmienkami sú ich jazykové schopnosti, dobrý zdravotný stav a potrebné očkovania (podľa krajiny v ktorej bude misia prebiehať). Výjazdy na misie sú dobrovoľné a lekári majú možnosť odmietnuť konkrétnu ponuku.

Lekári bez hraníc sú nezávislá medzinárodná humanitárna organizácia, ktorá poskytuje pomoc ľuďom v núdzi. Pôsobí v takmer 70 krajinách sveta. Založila ju v roku 1971 skupina francúzskych lekárov a novinárov. Česká kancelária Lekárov bez hraníc pôsobí desať rokov a za ten čas vyslala na misie 125 spolupracovníkov z Čiech, Slovenska a ďalších krajín stredoeurópskeho regiónu. Títo ľudia najčastejšie pôsobili na misiách v oblastiach s vojnovými konfliktami – v Demokratickej republike Kongo, v Južnom Sudáne, v Afganistane. Zúčastnili sa aj na projektoch reagujúcich na mimoriadne prírodné katastrofy a epidémie – zemetrasenie na Haiti, zemetrasenie v Nepále, epidémia eboly v západnej Afrike.

zdroj: Katarina Kapustova PR Manager UNM

foto: redakcia/ zdroj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *